Jogos-e a kérdés, hogy az MKP elnöke tudja-e, mi történik a pártjában?

2018. január 25. - 17:15 | Régió

„Ahogy nem lehet minden pofon mellé egy forgalmi rendőrt állítani, úgy képtelenség minden újságcikk összes mondata mellé magyarázó megjegyzést tenni” - próbálta képbe hozni portálunkat egy rejtői hasonlattal élve az MKP Besztercebányai Kerületi Tanácsának elnöke azzal kapcsolatban, hogy mennyire összekuszálódtak a szálak a Ján Lunter vezette megyében.

Jogos-e a kérdés, hogy az MKP elnöke tudja-e, mi történik a pártjában?
Fotó: Barak Dávid

Csúsz Péter ezzel a Fülig Jimmys fordulattal Simon Zsolt tegnapi Facebook-bejegyzésére reagált, amelyben a független parlamenti képviselő egy besztercebányai lap írását mellékelve azzal vádolta meg Menyhárt Józsefet, hogy „az MKP elnöke nem tudja, mi történik a pártjában!“

A szóban forgó Naše Novinky – Banská Bystrica nevezetű helyi folyóirat január 18-án megjelent számában ugyanis az áll, hogy a megyében „két erős frakció jött létre, mégpedig a Smer és az MKP által képviselt csoport - 22 honatyával és Lunter függetlenekből álló képviselőcsoportja - 20 taggal...” Erre reflektált posztjában Simon, mondván, hogy „a héten egy interjúban azt állította (az MKP elnöke - szerz. megj.), nincs együttműködés az MKP és a SMER között. Erre fel a... városi lapban azt olvasom, a SMER-SD és az MKP közös frakciót hoztak létre.”

Simon arra a lapunkban megjelent, Menyhárt Józseffel készített beszélgetésre utalt, amelyben a pártelnök nyilatkozott a besztercebányai fejleményekről. Ebben az interjúban arra a felvetésre, hogy „azt hallottuk, ... a párt fontolóra vette, hogy a Smerrel szorosabbra fűzze a kapcsolatot”, Menyhárt azt jegyezte meg: hogy ezt a „verebek rosszul csiripelték” és a ”Smerrel nem fogunk össze - az bizonyos”.

Ezt némileg árnyalja Csúsz a portálunknak adott kifejtő magyarázata.

Az MKP elnökségi tagja elmondta, bár a megyei közgyűlésben a Smer és az MKP külön alakított frakciót, de az igaz, hogy még tavaly, a két ünnep között a két párt megállapodási szerződést kötött. Ez azt rögzíti, hogy a tisztségek elosztásáért folytatandó „tárgyalások során közösen lépnek fel” és „így egymás ellen nem lehet kijátszani” a Smert és az MKP-t.

Csúsz szerint a rejtői hasonlat is arra utal, hogy messziről nézve úgy tűnik, szinte egy frakciót képezne a két párt, de az igazság a részletekben bújik meg. Még néhányan a megyei parlamentben is úgy vélik, a Smer és az MKP egy csoportként működik, viszont a két képviselői klub az egyezségük értelmében csupán együtt tárgyalt Lunterral, és így a Smerrel kötött „szerződésnek köszönhetően az MKP is irányítja a megyét, azaz a megyei koalíciós tanács tagja”.

Ennek is tudható be, hogy bár az MKP nem kapott megyei alelnöki tisztséget, de ezt kompenzálandó, a pártnak sikerült kiharcolnia egy úgynevezett megyei elnöki megbízotti pozíciót, amelynek a vezetője - aki minden bizonnyal Csúsz Péter lesz - hivatalosan az elmaradott térségek felzárkóztatásáért felel majd.

Ez - az elsősorban - a megye déli járásaira fókuszáló megbízatás február elsejétől lesz érvényes, és a Rimaszombatban április elejéig felállítandó kihelyezett irodából többek között az Ipoly-hidak építésére, a határon átnyúló együttműködésre és a régiófejlesztésre fókuszálna.

(sárp)