Jövőre kilenc új alkotmánybírót választanak, ideje elkezdeni csacsogni erről a kényes témáról

2017. december 14. - 21:34 | Belföld

Évekig tartó hercehurca előzte meg az új alkotmánybírók mai kinevezését.

Jövőre kilenc új alkotmánybírót választanak, ideje elkezdeni csacsogni erről a kényes témáról
Fotó: TASR

Mivel korábban Andrej Kiska köztársasági elnök nem tartotta alkalmasnak a parlament által jelölt személyeket arra, hogy alkotmánybírók legyenek, a jelöltek az alkotmánybírósághoz fordultak, amely pedig kimondta, hogy ezzel nem cselekedett éppen helyesen. Most jutottunk el odáig, hogy Kiska végül választott a jelöltek közül, Miroslav Durišt, Jana Laššákovát és Mojmír Mamojkát kinevezte alkotmánybírónak. Laššáková a Smer parlamenti képviselői posztjáról ülhet át az alkotmánybíróságra, míg Mamojka ugyancsak volt már korábban a Smer képviselője.

2018 januárjában várhatóan politikai vita indulhat arról, hogyan változtassák meg az alkotmányt annak érdekében, hogy gatyába rázzák ezt az egész procedúrát, és ne forduljon elő ismét ilyen évekig húzódó hacacáré. Ezt Lucia Žitňanská (Híd) igazságügy-miniszter jelentette ki, aki reménykedik abban, hogy a kormány e téren vállalt kötelezettségét hamarosan teljesíti.

"Én a konfliktusok, ideértve a személyes konfliktusok ilyesfajta eszkalálódását nem szeretem, mert ez nem válik Szlovákia javára, de az ilyen konfliktusok kereszttüzében nem léphettünk előre" - szögezte le, értve ezalatt, hogy míg ez a döntés Kiska részéről nem született meg, addig nem kezdődhetett róla politikai vita.

Most viszont elérkezettnek látja az időt, hogy az alkotmánybíróság alakításáról tárgyaljanak. Valóban épp itt az ideje, jövőre ugyanis 13-ból kilenc bíró mandátuma jár le, és meg kell találni az utódjukat.

Žitňanská szerint a kritériumok, köztük a kvalitatív követelmények megváltoztatásához szükség van az alkotmány módosítására, ehhez pedig széleskörű politikai egyetértés szükséges.

Hozzátette, hogy a Híd pártnak meglehetősen radikális elképzelései vannak ebben a témában, de emellett a Velencei Bizottság is ajánlásokat fogalmazott meg az alkotmánybíró-jelöltek kiválasztását illetően, például azt, hogy a jelölt szakmailag széleskörűen elfogadott személyiség legyen. Ez ugyanis növeli a szervvel szembeni társadalmi bizalmat.

Egyetértett a vita megkezdésével Jana Laššáková, akit most neveztek ki alkotmánybíróvá, és jó ideig az is marad. Ő úgy véli, hogy viszont nemcsak a kiválasztásukat, de a jelenlegi számukat tekintve is változásra volna szükség, mivel a 13 kevés arra a mennyiségű ügyre, amit tárgyalniuk kell.

Az alkotmánybíróság elnöke, Ivetta Macejková viszont elégedettségének adott hangot a jelenlegi szabályokkal kapcsolatban. "A feltételek a legszigorúbbak közé tartoznak. Kétszintű eljárásról van szó, és úgy gondolom ezen kívül minden más tényezőt meg lehet vitatni, de inkább egy bizottságon belül" - szögezte le. Ez pedig véleménye szerint parlament és a végrehajtó hatalom feladata.

(SME/TASR)