Jövőre minden háztartás automatikusan olcsón kaphatná a gázt

camera

1

Jövőre minden háztartás automatikusan olcsón kaphatná a gázt

Helyszíni felvétel 

Megosztás

A szerdai kormányülés programpontjait szinte teljesen elhomályosította a kormányválság legújabb kicsúcsosodása, aminek következtében lemondott a gazdasági miniszter, és  a pénzügyi tárca vezetője is jelezte, van az a helyzet, hogy ő is távozna a kabinetből. Közben meg az ülésen a gazdasági minisztérium államtitkára érdekes dolgokat mondott az elektromos áram árának befagyasztásáról, meg arról, hogy olcsó lehet a gáz is a háztartások számára.

A szlovák kormány a csehországi Hodoníni járásban található tartályokban tárolt készletekkel akarja olcsóbbá tenni a gázt. Ezek stratégiai készletként szolgálnak a háztartások számára, gázkimaradás esetén.

Szlovákiának olcsó gáz áll a rendelkezésre, amivel felhígíthatnánk a piacon elérhető gázt – magyarázta Karol Galek, a gazdasági minisztérium államtitkára.

A kereskedőknél lévő gázmennyiség felhígítása után jövőre minden egyes beszállító, nem csak az SPP, a ZSE és a VSE – ahogy arról eredetileg szó volt – jövőre kedvezőbb áron tudna gázt adni a háztartásoknak.

"Lehet, hogy az idei évhez képest kicsit drágább lesz, de biztosan nem másolja a tőzsdei árakat" – jegyezte meg Galek.

2023-ban tehát minden háztartásra automatikusan érvényes lenne az ársapka, az érvényes szerződések értelmében.

A 2023-ban szállítandó gáz a múlt héten átlépte a megawattóránkénti 300 eurós árat a holland TTF-tőzsdén, míg egy éve 20 euróba került. Ha ez az óriási növekedés a háztartásokra érvényes árakban is megjelenne, akkor legalább 3,3-szor többet fizetnének, mint most. A tárca lépései azt jelzik, hogy minden kereskedő hozzájut ehhez az olcsó gázhoz. A háztartások számára fontos, hogy ne kelljen keresgélniük, melyik szolgáltató kínál jobb szerződéseket, mert mindenki olcsóbban kapja az energiahordozót.

Galek szerint a szlovák háztartások évente 15 terawattóra gázt fogyasztanak.

Azt azonban még nem tudni, hogy a saját kazánházzal rendelkező társasházakra is érvényes lesz-e az olcsóbb gáz.

A minisztérium azt állítja, hogy a piaci szereplőkkel, azaz a beszállítókkal is megvitatták a javaslatot, és sikerült megegyezniük. A minisztérium által a kormány elé terjesztett anyag nem hozzáférhető, így a tárca nem árult el több részletet.

A Denníkn éppen a napokban cikkezett arról, hogy a saját gázkazánnal rendelkező társasházaknál a gáz ára a háromszorosára ugorhat, és az árszabályozást nem kihasználó társasházak esetében valószínűleg még rosszabb lesz a helyzet, hiszen a földgáz tőzsdei ára nagyjából tízszeresére nőtt az év során.

Szlovákia lakosságának mintegy harmada van rácsatlakozva a távfűtésre, és a hő több mint felét földgázból állítják elő. Az emberek egy másik nagy csoportja olyan lakóházakban él, ahol saját kazánház működik.

Az, hogy a különböző háztartások esetében mekkora lesz az áremelés, attól is függ, hogy az adott lakóház szigetelve van-e, vagy sem, továbbá, hogy milyen az ingatlan elhelyezkedése, mikor kötött szerződést beszállítóval, és milyet, illetve attól is, hogy a meleget biztosító fűtőművet mivel működtetik.

(Denníkn alapján)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program