Jövőre újra gyorsul az ország eladósodása, az ellenzék szerint ráléptünk a „görög útra”

camera

1

Jövőre újra gyorsul az ország eladósodása, az ellenzék szerint ráléptünk a „görög útra”

Sajtótájékoztató az érdekegyeztető tanács ülése után (Fotó: TASR) 

Megosztás

Sem a munkaadóknak, sem az önkormányzatoknak nem tetszik a kormány által elkészített jövő évi költségvetés. A büdzsé a nemzetközi hitelminősítőknek sem tetszik, a Fitch már ontotta Szlovákia besorolását. A költségvetést holnap elfogadhatja a kormány, és szerdán a parlamentbe kerülhet. Robert Fico szeretné még karácsony előtt lezárni a tárgyalását. Az ellenzék szerint rálépünk a „görög útra”.

Az érdekegyeztető tanács ma tárgyalta az ország jövő évi állami költségvetését, a munkaadók és az önkormányzatok is bírálták a kormány jövő évi pénzügyi tervét. A hitelminősítőktől már pénteken megjött az értékelés:

a Fitch pénteken A-ról A(-)-ra rontotta az ország besorolását, amit elemzők egyértelműen a konszolidációs csomagnak és a költségvetés sarokszámainak tulajdonítanak.

A gazdaság kicsit gyorsul, az inflációs csökken

A kormány jövőre 2,7 százalékos gazdasági növekedéssel számol, ami az idénre várható 1,2%-nak több mint a duplája. Javul a munkanélküliség is, az idén várható 5,9-ről 5,4 százalékra csökkenhet az állásnélküliek aránya.

Az infláció további csökkenésére számíthatunk, míg idén átlagosan 10,7 százalékkal nőttek az ára a tavalyihoz képest, addig jövőre már csak 3,2 százalékos áremelkedésre számít a kormány. Az idei 0,8 százalékos reálbércsökkenés után jövőre 3,7 százalékos reálbér-emelkedésre számíthatunk.

Ezek voltak a viszonylag pozitív adatok, a költségvetés legrosszabb adata ugyanis az államháztartás hiánya, ami jövőre csak szűken fér be 6 százalék alá:

a kormány a 2023-as hiányt 5,97 százalékosra tervezi.

Ez ugyanis mintegy 0,5 százalékponttal alacsonyabb az idénre várható 6,5 százaléknál, de még mindig rettenetesen magas, és ezt s csak úgy tudta elérni, hogy bemutatott egy csaknem 2 milliárd eurós „konszolidációs csomagot”, vagyis ekkora összeggel többet akar beszedni a cégektől és a lakosságtól. Ráadásul ez a költségvetés az állami szektorban jövőre semmilyen fizetésemeléssel nem számol.

A munkaadók és az önkormányzatok is elégedetlenek

A munkaadók éppen a hiány lassú csökkentését és a konszolidációs csomagot bírálják leginkább.

„Igazságtalannak tartjuk az osztalékadó növelését és az egészségügyi járulék emelését” – jelentette ki Rastislav Machunka, a Munkaadói Szervezetek Szövetségének (AZZZ) alelnöke.

A munkaadóknak nem tetszik az sem, hogy a második nyugdíjpillérbe alacsonyabb nyugdíjjárulék jut majd a jövőre, vagyis a Szociális Biztosító hiányát a kormány a magánmegtakarítások lefaragásából akarja fedezni.

Az önkormányzatok feltételesen ugyan támogatják a költségvetést, de több pénzt kérnek a működésükre. „

Az egyik legfontosabb követelésünk az önkormányzatok finanszírozásának kiegészítése a részadókon keresztül” – jelentette ki Jozef Božik, a ZMOS elnöke az érdekegyeztető tanács ülése után.

Óriásira nőhet az államadósság

A jövő évi költségvetés tervezetét már előre beárazta a piac: az egyik nagy hitelminősítő, a Fitch pénteken az addigi A-ról A(-)-ra rontotta Szlovákia hitelbesorolását. A hitelrontás legfontosabb oka a már említett magas hiány, és az államadósság ebből következő növekedése.

Az előrejelzések szerint jövőre GDP-arányosan a jelenlegi 56,3 százalékról 58,6 százalékra emelkedik az államadósság, a következő években pedig átlépi a 60 százalékos szintet, 2027-re pedig meghaladhatja a 65 százalékot is.

Az ország besorolásnak rontása jelentősen drágítja az ország hitelszolgálatát, vagyis magasabb kamatot kell fizetnünk a már felvett hitelekre. A Költségvetési Tanács szerint a kamatteher a 2023-as mintegy 1,2 milliárdról 2027-re csaknem 2,5 milliárdra emelkedik, vagyis több, mint 1,3 milliárd euróval nő. Ez akkor lesz így, ha a kormány terveinek megfelelően 0,5 százalékponttal csökken az éves hiány, ha ezt a csökkenést sem sikerül tartani, akkor az állam kamatterhei még nagyobb mértékben nőnek.


Az államadósság terhei 2027-re a duplájára emelkedhetnek (Forrás: Költségvetési Tanács -RRZ)

Ladislav Kamenický pénzügyminiszter szerint a kormány már kedden elfogadhatja a költségvetést a trencséni kihelyezett ülésén, Robert Fico miniszterelnök pedig azt szeretné, ha karácsony előtt a parlament is rábólintana.

Az ellenzék szerint már a "görög úton" járunk

Az ellenzék elutasítja a kormány költségvetési javaslatát, és mindent meg akar tenni, hogy elnyújtsa a parlamenti vitát. A költségvetés elutasítására ugyanis kicsi az esélyük, mivel arra nem lehet számítani, hogy valamelyik koalíciós képviselő a terveze ellen szavaz. A Progresszív Szlovákia az „államcsőd előtti utolsó költségvetésnek” nevezi a kormány javaslatát.

„A kormánynak se képessége, se szándéka nincs az államháztartás hiányának csökkentésére, csak igyekszik kölönböző könyvelési trükkökkel elrejteni, hogy a hiány emelkedik. Az országot a »görög útra« terelték” – magyarázta Michal Šimečka, a PS elnöke.

A Progresszív Szlovákia elnöke ezzel Görögország súlyos pénzügyi problémáira utalt, amikor az ország a magas államadósság miatt a 2009-es pénzügyi válság után komoly megszorításokra szorult, csökkentenie kellett a nyugdíjakat és a fizetéseket is.

Az SaS szerint ráfizetünk a kormány populista intézkedéseire.

„Szlovákia egy ördögi spirálba került, amiből nem lehet kikeveredni egyre nagyobb dotációkkal, egyre emelkedő adókkal és fokozódó eladósodással” – mondta Marian Viskupič, az SaS parlamenti képviselője.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program