Jutalmuk a szenvedők mosolya

camera

1

Jutalmuk a szenvedők mosolya

A Nagy Háború ideje alatt a tiszti pavilon épülete várkórházként működött (Archív felvétel) 

Megosztás

Csallóközi lenyomatok CLXI.

Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában című helytörténeti alsorozatunkkal azt szeretnénk fel- és megidézni olvasóinknak, hogyan zajlottak a hátországi emberek mindennapjai, ill. hogyan alakult a tájhoz kötődő személyiségek élete és munkássága az Alsó-Csallóközben az 1914–1918. évi világháború kitörésének idején. Folytatódjanak hát a hírek, melyeknek forrása a korabeli regionális sajtó.

(XXXIV. rész)

A hála és elismerés szavaival nyugtázta a Komáromi Ujság szerkesztőségi cikke 1914 decemberében A kórházak karácsonya címmel meghírdetett Vörös Kereszt Egylet-kezdeményezést, amelynek „nem remélt eredménye lett“. Az indítvány a sebesült katonák részére végzett gyűjtésről, „nemes vetélkedésről“ szólt. A szervezet tagjai az összegzést a vármegyeház nagytermében tartották meg Kürthy István főispán, a Vörös Kereszt Egylet elnöke vezetésével. Az ülést megelőzően dr. Alapi Gyula titkár vette előjegyzésbe a beérkezett adományokat és a gyűjtések eredményét. Az értekezlet jelentése szerint az összegyűlt pénzadomány 3477 Koronát tett ki. A Vörös Kereszt Egylet elnöksége 300 Korona tartalékot biztosított az esetleges „sebesültszaporulatra“, a többi pénzadományt a következő kórházak összesen 1345 sebesültjére ossztotta fel: császári és királyi helyőrségi kórház, várkórház (Tiszti pavilon), polgári fiúiskola, Majláth-iskola, földmíves iskola, katolikus legényegylet, főgimnázium, Komárom város kórháza, a Vörös Kereszt-kórházak, a Klapka- és a Kultúrkórház, az Emberszeretet-kórház.

A komáromi házi ezred karácsonyát lelkes honvédlányok varázsolták kellemessé. Bergmayerné és Magas őrnagynék és Elly Ludwig vöröskeresztes hölgy szép eredménnyel gyűjtöttek természetbeli és pénzadományokat. E három hölgy 1200 karácsonyi csomagot juttatott el rendeltetési helyére – a bevásárlás és a csomagolás minden nehézségét magukra vállalva.

Grünfeld Ernő bornagykereskedő 660 üveg bort adományozott a sebesültek karácsonyára.

Felhívás: „Ha elmégy egy gyűjtődoboz előtt, jusson eszedbe, hogy mivel tartozol derék sebesültjeinknek!“

Az Apollo mozgószínház programján az 1914. évi karácsony első napján a Két hazában című film szerepel, amely egy katonacsalád története négy felvonásban, karácsony második napján pedig A boldogok szigete című hatfelvonásos vígjáték.

Lelkes Vince

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program