Káčer: a legtöbb fegyvert Oroszország szállítja Ukrajnába, és „nagylelkűen” még katonákat is ad hozzá, ezt kellene leállítani, és béke lenne

Megosztás

Szlovákia Ukrajnának nyújtott segítségét értékelte Rastislav Káčer külügy- és Jaroslav Naď védelmi miniszter az orosz-ukrán háború kitörésének közelgő egy éves évfordulója kapcsán. Mindketten további segítséget ígértek Ukrajnának, Szlovákia most a MiG-29-es vadászgépek és néhány KUB légvédelmi rendszer átadásával segíthetne, de Naď szerint egyelőre még csak tárgyalnak. A vadászgépeket Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kérte Eduard Heger kormányfőtől. 

Rastislav Káčer külügyminiszter szerint két fontos oka van annak, hogy Szlovákiának támogatnia kell Ukrajnát az orosz-ukrán háborúban. Az Ukrajna elleni orosz agresszió a miniszter szerint súlyos megsértése az ENSZ alapelveinek és a második világháború után kialakult mechanizmusoknak, amelyek célja, hogy ne ismétlődhessenek meg a második világháború szörnyűségei. Az okok azonban sokkal egyszerűbbek.

„Az első az alapvető keresztényi elv, hogy segíteni a felebarátunknak, akinek erre szüksége van, akit megtámadtak, akit vernek. Ki kell állnunk mellette” – mondta a miniszter.

A másik ok viszont sokkal pragmatikusabb. „Ez a nyers pragmatizmus, azok az elvek, amelyeket Oroszország megsértett Ukrajna megtámadásával, ha ezt elnéznénk neki, ha hallgatnánk, akkor saját magunk alatt vágnánk a fát, lábon lőnénk magunkat, sőt nem is lábon, hanem egyből fejbe lőnénk magunkat” – jelentette ki Káčer. Szerinte ugyanis Szlovákia integritása és szuverenitása, ugyanazokon az elveken alapszik, mint Ukrajna szuverenitása.

„Ha megnézzük, hogy milyen alapon kérdőjelezte meg Oroszország Ukrajna létezését, ugyanolyan módon könnyen megtámadható lenne a mi szuverenitásunk, és még több környező ország szuverenitása is” – mondta a miniszter.

Nem „ukránbarát”, hanem „szlovákbarát” a kormány

Káčer szerint azt is meg kell nézni, hogy mi lenne, ha Ukrajna nem bírná az orosz nyomást. „Egy terjeszkedő, imperiális Oroszország lenne a szomszédunkban” – magyarázta a miniszter. Úgy véli, hogy a Putyin és Medvegyev retorikája az utóbbi években azt mutatja, hogy Oroszország nem állna meg a határainkon.

„Az orosz retorika egyértelmű: Ukrajnát elfoglaljuk, Ukrajnának nincs joga a létezésre, de ezzel nincs vége, Berlinig vagy Brüsszelig megyünk” – idézte az orosz „üzeneteket” Káčer.

Szerinte Szlovákia kormánya nem ukránbarát kormány, hanem „szlovákbarát” kormány. „Az, hogy segítjük Ukrajnát a határai megvédésében, azzal magunkat segítjük, hogy biztonságos környezetet tudjunk teremteni, hogy a mi katonáinknak ne kelljen harcolniuk” – jelentette ki a külügyminiszter.

Hogyan lehet békét teremteni

A miniszter egyetért azzal, hogy a fegyverszállítás meghosszabbítja a háborút, a szenvedést, elodázza a békét. „A legnagyobb fegyverszállító Ukrajnába sajnos Oroszország. Senki nem küldött több fegyvert Ukrajnába, mint Oroszország, és ő olyan »nagylelkű«, hogy a fegyverekkel katonákat is küld, és küldött katonákat fegyverekkel már azelőtt is, hogy ezt elismerte volna” – utalt a miniszter arra, hogy a háború valójában már 2014-ben kezdődött, a Krím és a Donbasz elfoglalásával.

„A békét könnyű megteremteni a fegyverszállítás leállításával: ha Oroszország leáll a fegyverszállítással a katoná kíséretében, már másnap meglesz a béke alapja Ukrajnában” – mondta Káčer.

Jaroslav Naď védelmi miniszter szerint Szlovákia nem áll egyedül Ukrajna támogatásával. „Az úgynevezett ramsteini formátum, amely Ukrajnáét segíti katonailag is, már több mint 60 országból áll, és minden újabb találkozón több és több ország vesz részt” – emelte ki Naď. Szerinte ezek az országok teljesen egyetértenek abban, hogy az uránokat segíteni kell az orosz agresszióval szemben.

Naď megerősítette, hogy Szlovákia folytatni fogja a katonmai segítségnyújtást Ukrajnának. „Annyi segítséget fogunk adni, amennyit csak tudunk, hogy az ukránok meg tudják védeni magukat” – jelentette ki Naď.

Nem tart attól sem, hogy a segítség miatt Szlovákia Oroszország katonai célpontjává válhat. „Az oroszok ezt mondják azóta, hogy felvettek bennünket a NATO-ba” – mondta Naď. Kácer szerint a NATO minden alkalommal hangsúlyozta korábban is, hogy nem fenyegeti Oroszországot, csak védelmi céljai vannak, ezt bizonyította az is, hogy megpróbálták bevonni Oroszországot a NATO-partnerségbe.

A MiG-ek még nem mennek, de a KUB-ról is tárgyalnak

A miniszter nem vesz részt a parlament mai rendkívüli ülésén, amelyen a Smer a szlovák MiG-29-esek Ukrajnának való átadását akarja megakadályozni egy határozat elfogadtatásával. Szerinte a tárgyalások nincsenek olyan fázisban, hogy erről a parlamentben be tudjon számolni.

„Amint olyan fázisba érnek a tárgyalások, hogy dönteni lehet a kérdésről, még a döntés előtt elmegyek a parlamentbe” – mondta Naď.

A szlovák MiG-ek átadása Ukrajnának Szlovákia számára anyagilag is kifizetődő, álltja a miniszter. Az ország 150-160 millió euró értékben kaphat érte modern fegyvereket.

Naď szerint tárgyalnak arról is, hogy a szlovák hadsereg KUB légvédelmi rendszereinek egy részét Ukrajnába továbbítsák. Ezek a már átadott S300-as légvédelmi rendszernél kisebb hatótávolságú, egyszerűbb rendszerek, a hadrendbe állításuk még a múlt század 60-as éveiben történt. Szlovákia 14 KUB kilövőállomással rendelkezik.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program