Kajak-kenu vb - 12 éremmel zártak a magyarok, Szlovákia pedig hárommal

1

Az MTI felvétele

A magyar küldöttség 6 arany-, 5 ezüst- és 1 bronzéremmel zárta a vasárnap befejeződött poznani kajak-kenu világbajnokságot, s ezzel élen végzett a nemzetek közötti versenyben. Az olimpiai számokat tekintve 3-3-1 volt a mérleg. A párkányi származású Gelle Péter ezüstérmet nyert Szlovákiának.

A döntők első napján, szombaton, 1000 m-en a Szabó Gabriella, Csipes Tamara kajakos duó óriási fölénnyel nyerte versenyét, míg a címvédőként indult kajakos Kovács Katalin, valamint az olimpiai bajnok, kenus Vajda Attila és a Kammerer Zoltán, Vereckei Ákos kajakpáros másodikként zárt – utóbbi két egység rendkívül szoros csata után szorult a győztes mögé. A fiatal Tóth Márton, Mike Róbert kenus duó kellemes meglepetést okozva a dobogó harmadik fokára állhatott fel.

A második magyar arany a kora este rendezett 5000 m-es finálékban született: a korábbi maratonista Folláth Vivien remekül versenyezve nyerte meg a női kajakosok küzdelmét. Ez a táv ezúttal debütált a síkvízi vb-n.

Vasárnap, 500 m-en két arany és egy ezüst jutott a magyaroknak: a Szabó, Kozák Danuta kajakpáros és a Janics Natasa, Csipes, Kovács, Benedek Dalma összeállítású kajaknégyes egyformán megvédte címét, míg Janics egyesben második lett. Utóbbi versenyző 200-on aztán duplázott: előbb egyesben, majd röviddel később Kováccsal párosban ismételte meg tavalyi, kanadai sikerét.

Kovács Katalin az 500 m-es négyes és a 200 m-es páros diadalával pályafutása 28. és 29. vb-elsőségét gyűjtötte be, s ezzel az örökrangsorban lehagyta a 27-et szerzett német Birgit Fischert, s immár egyedüli rekorder.

A végén, a 4x200 m-es váltókban egy ezüst jutott a magyaroknak a Janics Natasa, Hegyi Zomilla, Vad Ninetta, Paksy Tímea összeállítású női kajakos kvartett révén.
Az olimpiai számok közül női K-2 és K-4 500 m-en, valamint női K-1 200 m-en aranyat, női K-1 500 m-en, férfi K-2 és C-1 1000 m-en ezüstöt, férfi C-2 1000 m-en pedig bronzot nyertek a magyarok.

Szlovákia legjobbja a párkányi származású Gelle Péter lett

A szlovák csapatnak az első első érmet, mégpedig bronzot Marián Ostrčil szerzte a kenu egyesek 5000 méteres versenyében. Vasárnap aztán Gelle Péter, a trencséni Dukla 26 éves versenyzője nem kis meglepetésre ezüstérmes lett K1-ben, 500 méteres távon.

Az Ivana Kmeťová – Martina Kohlová kajakpáros egy további bronzérmet szerzett a 200 méteren.

A komáromi kajaknégyes ezúttal érem nélkül tér haza, a Riszdorfer Richárd, Riszdorfer Mihály, Vlček Erik, Tarr György alkotta komáromi kajaknégyes nem jutott a döntőbe 1000 méteren. A B döntőt aztán a magyar riváliasaikat megelőzve az élen végeztek, így a teljes mezőny 10. helyén.