Kaliňák haverjának volt egy kétmilliós adócsalási gyanúval kapcsolatos ügye, Kaliňáknak meg egy rendőrsége

camera

1

Kaliňák haverjának volt egy kétmilliós adócsalási gyanúval kapcsolatos ügye, Kaliňáknak meg egy rendőrsége

Ladislav Bašternák, Robert Kaliňák és Robert Fico (Fotó: Denník N) 

Megosztás

Ladislav Bašternák az a fickó, akinek Robert Kaliňák a szomszédja volt, akinek az ismerőseivel vállalkozik, és akinek a lakását bérli Robert Fico. Robert Kaliňák pedig az a fószer, akinek van egy rendőrsége.

A Denník N leleplező cikket írt arról, hogyan simíthatták el Bašternák kétmillió eurós állítólagos adócsalási ügyét. Pontosabban: még csak rendőrségi eljárás sem indult az ügyben.

Az egész úgy kezdődött, hogy ugye 2012 márciusában a Smer fölényes győzelmet aratott a parlamenti választásokon. Kilenc nappal a csodálatos győzelem után Ladislav Bašternák vállalkozó, a későbbi belügyminiszter, Kaliňák szomszédja egy látszólag ésszerűtlen, de mondhatnánk azt is, hogy módfelett gyanús üzletet kötött.

A BL-202 nevű cége, melyet a kocsijai által használt rendszámokról nevezett el, horribilis áron, 12 millió euróért vásárolt meg hét lakást a pozsonyi Szabadság téren (Nám. Slobody), a Kormányhivatalhoz közel lévő Five Star Residence nevű komplexumban. Számoljuk csak ki: 1,7 millió euróba kerülhetett egyetlen lakás.

Az épületet korábban még a maffialistás vállalkozó, Marián Kočner építtette, a lakásokat azonban hivatalosan a Rent and Walsh nevű társaság árulta, melyet egy bizonyos Peter Hrkotáč vezetett. Hrkotáč nemcsak Kočnernek, de Bašternáknak is jó ismerőse volt.

Azt is tudni, hogy Hrkotáč nem sokkal korábban a Bašternák által fizetendő összeg tizedéért vásárolta a lakásokat. Hogy az ár mennyire elképesztő, azt alátámasztja az is, hogy Bašternák pedig később 200 ezer euróért vált meg tőlük, ami egy ingatlaniroda szerint a valós piaci áruk.

Tehát, foglaljuk csak össze:

Bašternák a piaci ár tízszeresét fizeti ki a lakásokért egy cégnek, hogy aztán néhány hónappal később a vásárlási ár tizedéért adjon túl rajtuk. Hol itt a biznisz? Ebbe bele lehetne dögleni. Csahogy van itt egy olyan momentum, amit úgy hívunk, hogy adóvisszaigénylés.

A vásárló vállalkozó ugyanis bemehet az adóhivatalba, és visszaigényelheti az áfát azért az áruért vagy szolgáltatásért, amit megvett, miközben az eladónak pedig ugyanezt kellene kifizetnie.

Bašternák tehát bement az adóhivatalba, és visszaigényelt a 12 milliós vételi árból csaknem 2 milliót. Az ilyen esetekben a normális adóhivatali eljárás, pláne egy nemrég alakult táraság esetében, mint amilyen a BL-202 is volt, hogy kimennek az ellenőrök, és megvizsgálják, jogos-e a visszaigénylés. Az adóhivataltól Daniela Slobodová és Petra Hanzelová végezte az ellenőrzést, de Bašternák cégénél semmilyen törvénysértésre nem bukkantak. Az állam tehát minden további nélkül kifizette a visszaigényelt adót. Slobodová nem sokkal később osztályvezető lett az adóhivatalnál, Hanzelová pedig már nem dolgozik ott.

Az ügylet azonban gyanús lett a pénzügyőrségnek (Finančná Správa), ugyanis az ilyen mértékű visszaigénylés felveti annak gyanúját, hogy mindössze a visszaigénylendő adó művi megemeléséről van szó. Ha ugyanis Bašternák a piaci áron vásárolta volna meg a lakásokat, a visszaigényelhető adó is nagyságrendekkel lett volna alacsonyabb.

Így azonban Bašternák lényegében magasabb összeget kapott vissza az adóhivataltól, mint amennyi a hét lakás piaci ára együttvéve.

Felvetődik a kérdés viszont, hogy mégis miért fizetett volna ki 12 milliót a lakásokért, mikor azok távolról sem érnek annyit, ráadásul ekkora veszteséget még a visszaigényelt adó sem pótol. Az adóigazgatóság nyomozói viszont úgy gondolták, hogy a 12 milliós összeg csak papíron létezett, és a valós kifizetés nem történt meg.

Kiderült ugíanis, hogy az adásvételi szerződéshez képest

2012 júniusáig nem 12, hanem mindössze 1,5 millió euró vándorolt át Bašternáktól Hrkotáč cégéhez. Ha a nyomozók gyanúja beigazolódott volna, akkor az azt jelenti, hogy Bašternák a visszaigényelt adóból kifizette a lakásokat, és még maradt is félmilliója.

Történt még egy érdekes cselekmény 2012-ben. Az év októberében, amikor már megkapták a visszaigényelt adót, a Bašternák cége által birtokolt pozsonyi Bonaparte luxuskomplexumba beköltözött Robert Fico.

Az adóigazgatóság emberei azonban nem álltak le, és kiderítették, hogy a BL-202 2012 végéig további 6 millió eurónyi adót igényelt vissza. Az illetékes adóhivatal azonban már csak ellenőröket sem küldött ki rá.

Ez abban az időben volt, amikor Peter Kažimír pénzügyminiszter, és az adóigazgatóság vezetője, František Imrecze "háborút" indítottak az adócsalásokkal szemben, és tulajdonképpen egy sor cégnél tartottak szigorú ellenőrzéseket. Bašternákot ehhez képest simán kifizették.

A pénzügyőrség nyomozói vizsgálódhatnak, de büntetőeljárást csak a rendőrség indíthat. Az adóügyi nyomozók tehát megírták feljelentésüket Bašternák cége ellen, majd elküldték azt a NAKA-nak. Az iratot Tatiana Ujváryová kapta meg, viszont a megalapozottnak tűnő gyanú ellenére még csak nem is indított eljárást.

A nyomozónő még csak meg sem vizsgálta, hogy Hrkotáč kifizette-e az államnak az adót a 12 millióért eladott lakások után. Az adóbevallásában ugyan szerepel ez a tétel, de az államkasszába történő befizetéséről szóló igazolás hiányzik.

Mindössze annyit tett, hogy

behívta kihallgatásra Hrkotáčot, aki beszámolt arról, hogy régi barátja, Bašternák teljes kiszerelésben kérte a lakásokat, berendezéssel, elektronikai eszközökkel, és olyan kiegészítőkkel, mint például a képek vagy az evőeszközök. Ezzel magyarázta az árat, a nyomozónő pedig elhitte.

Egyáltalán nem járt utána, hogy ez valóban így van-e, megelégedett azzal, amit a vállalkozó mondott. Bašternákot pedig be sem hívták kihallgatásra.

Nem járt utána annak sem, hogy Bašternák vajon tényleg kifizette-e a teljes árat. A pénzügyőrségi nyomozók akkor jelezték számára, hogy ők csak egyetlen számlával rendelkeznek az 1,5 millió euró kifizetéséről, amely ehhez az ügylethez köthető. Hrkotáč ezzel kapcsolatban azt állította, hogy az árat több részletben fizették ki. "De ha jól emlékszem, kifizették, biztosan emlékeznék, ha nem…" – ilyeneket mondott a kihallgatásán. Szavainak valóságtartalmát ugyancsak nem ellenőrizték le, pedig elegendő lett volna kérni egy banki számlakimutatást.

Robert Kaliňák úgy reagált a cselekményre, hogy nem is tudott ilyen vizsgálatról, így nem is adhatott senkinek semmilyen utasítást ezzel kapcsolatban. Úgy gondolja, hogy a belügyminisztérium vezetését próbálják ezzel lejáratni.

Denník N/para

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program