Karpánttal hívható a segítség már mindenhol a dunaszerdahelyi kórházban

camera

1

Karpánttal hívható a segítség már mindenhol a dunaszerdahelyi kórházban

Fotók: Paraméter 

Megosztás

Akárcsak Michael Knight hívta KITT-et, olyan egyszerűen kérhetnek segítséget a dunaszerdahelyi kórház páciensei. Sőt, még csak meg sem kell szólalniuk, elég egyetlen gombot megnyomniuk a karpántjukon.

A közelmúltban fejezte be a Svet zdravia hálózatába tartozó intézmény a karpántos kommunikációs rendszer bevezetését az egyes osztályain. Némelyeken már két éve működik, a belgyógyászattal és a fizikoterápiai-rehabilitációs osztállyal pedig most bezárult a kör.

„A páciens számára biztonságérzetet ad ez a rendszer, bízhat benne, hogy szükség esetén jön a segítség”

– jegyezte meg a belgyógyászati osztályon megtartott sajtótájékoztatón Földes Henrietta, a kórház beteggondozásért felelős igazgatóhelyettese.

Az egész rendszer lényege, hogy a páciens érkezéskor kap egy karpántot egy apró műszerrel, melyen egy piros gomb található. A műszerbe betáplálják a nevét, ezáltal szükség esetén a nővér a nála lévő fogadóeszköz segítségével azonnal tudja, melyik szobán, melyik páciensnek kell segíteni.

A páciens-nővér kommunikációs rendszer eddig is létezett, de már elavult. Az ágy mögötti falra rögzített telefonon volt hívható a segítség, ám aki már feküdt valaha a kórházban vagy járt ott látogatóban, bizonyára észrevette, hogy ez nem is olyan egyszerű, főleg a fekvő, tulajdonképpen mozgásképtelen beteg számára. Vagy azok számára, akik épp nem az ágyban fekszenek és segítségre van szükségük. A vezeték nélküli, ráadásul vízálló műszeren nem kell semmi más tenni, mint megnyomni a rajta egyedüliként lévő piros gombot.

Bartalos Ilona, a belgyógyászat főnővére kifejtette a régi rendszer már elhasználódott és gyakran elromlott, az új pedig higiéniai szempontból is előnyösebb. Távozáskor ugyanis a karpántot egyszerűen levágják, az új beteg pedig újat kap. A rajta lévő műszer vízállósága miatt pedig fertőtleníthető.

„További előnye a régivel szemben, hogy míg az hangos volt, és éjszaka tulajdonképpen az egész folyosón hallani lehetett, az új rendszer rezgéssel és diszkrét hangjelzéssel figyelmezteti a nővért, ez pedig a belgyógyászaton, ahol többségében szívbetegek fekszenek, különösen előnyös” – húzta alá.

A rendszer bevezetését a Dôvera biztosító 9 ezer euróval támogatta. „Apró segítség ez a kórháznak, amivel javítjuk azt a közeget, melyben a páciensek találják itt magukat. Azt kívánnám, hogy ez a rendszer segítsen, amikor kell, és megkönnyítse a személyzet munkáját is” – hangsúlyozta.

Köszönetet mondott – a jelenlévők közül egyedüliként magyarul is – az újdonságért Horváth Zoltán dunaszerdahelyi alpolgármester is, aki korábban a kórház igazgatói tisztségét is betöltötte. „Örömmel tölt el, hogy olyan kórházat találunk a városunkban, mely biztonságot ad. Nemcsak jelmondatokkal vagy modern egészségügyi segédeszközökkel, de egy ilyen új kommunikációs rendszeren keresztül is, a páciensek és a személyzet számára egyaránt” – szögezte le.

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program