Kártérítést követel a vizsgálótisztet tökön rúgó belügyminiszter

2017. május 9. - 10:59 | Belföld

Hiába mondta ifj. Michal Kováč elrablása után a titkosszolgálat igazgatójának, hogy "tökön rúgja a vizsgálótisztet", a bíróságok szerint ez nem elég bizonyíték arra, hogy Ľudovít Hudek egykori belügyminiszterek köze volt az emberrabláshoz.

Kártérítést követel a vizsgálótisztet tökön rúgó belügyminiszter
Az 1996-os felvételen (balról): Ľudovít Hudek belügyminiszter, Sergej Kozlík miniszterelnök-helyettes, és Michal Vaľo főügyész (Fotó: TASR)

Mečiar egykori belügyminisztere, Ľudovít Hudek 2002 óta áll perben a SME napilappal. Most a Pozsonyi Kerületi Bíróság ítélete szerint az egész eljárást elölről kell kezdeni.

"Ha tökön rúgod, adok egy puszit a homlokodra"

- biztatta az ügyben illetékes vizsgálótiszt félreállítására 1995. október 16-án a belügyminisztert Ivan Lexa, a Szlovák Titkosszolgálat (SIS) igazgatója. Hudek rögtön megnyugtatta Lexát, hogy az ügy már sínen van, kiadta az utasításokat.

"(...) Úgyhogy reggel lejátszódik az egész"

- mondja a belügyminiszter a később nyilvánosságra kerülő telefonbeszélgetésben.

Másnap reggel, vagyis 1995. október 17-én Robert Vlachovský ügyész ejtette a vádat, és elvette az ügyet Peter Vaček vizsgálótiszttől. Később - szintén Hudek belügyminisztersége idején -, már 1996-ban a rendőrség a fiók mélyére rejtette az emberrablás ügyét, 1998-ban pedig Vladimír Mečiar amnesztiát hirdetett az elkövetőkkel szemben, és az ügy máig lezáratlan.

15 éve zajlik a per

Ľudovít Hudek 2002-ben perelte be a SME kiadóját Róbert Kotian cikke miatt, melyben egy mondat szólt Hudekről. A szerző megállapította, hogy ő is a botrány szereplője, "aki be is ismerte a bűncselekményben való közreműködését". Kotian a nyilvánosságra kerülő telefonbeszélgetésre hivatkozott, aminek hitelességét az egykori belügyminiszter sem tagadta.

• 2004-ben a bíróság első fokon Hudeknak adott igazat, és a Hudek által követelt 5 millió korona helyett 500 ezer korona kártérítés kifizetésére kötelezte a SME kiadóját.

• 2008-ban másodfokon az a döntés született, hogy Hudeket nem lehet összekötni a botránnyal, ám a kártérítés ügyét a bíróság visszautalta az első fokra.

• 2010-ben eljárásbeli hiba miatt az ítéletet megszüntette a Legfelsőbb Bíróság.

• 2014-ben a járásbíróság újra 5 millió koronában (165 ezer euró) állapította meg a kártérítés mértékét.

Idén márciusban a Pozsonyi Kerületi Bíróság az egész ügyet visszautalta a Pozsonyi Járásbíróságnak, amelynek újra meg kell állapítania a kártérítés mértékét.

(para/SME)