Kártérítést követelnek az államtól az előzetesben töltött két hét miatt a NAKA-nyomozók

camera

1

Kártérítést követelnek az államtól az előzetesben töltött két hét miatt a NAKA-nyomozók

Illusztrációs felvétel (TASR) 

Megosztás

Ján Čurilla és Pavol Ďurka NAKA-nyomozók kártérítést követelnek az államtól az előzetes letartóztatásban töltött két hét miatt. Az ezzel kapcsolatos kérelmüket már továbbították az igazságügyi minisztériumnak.

A Pozsonyi III-as Járásbíróság szeptember közepén helyezte előzetes letartóztatásba a NAKA vizsgálótisztjeit, Ján Čurillát és Pavol Ďurkát. Néhány órával később döntött a bíróság a harmadik NAKA-nyomozó, Milan Sabota vizsgálati fogságba helyezéséről is, akit ugyancsak a belügyi inspekció gyanúsított meg. Ugyancsak vizsgálati fogságba került Peter Scholtz, a belügyi belső ellenőrzés ideiglenesen kinevezett vezetője és egy másik NAKA-nyomozó, Štefan Mašin is.

A NAKA rendőreit hivatali visszaéléssel gyanúsította az inspekció, mert korrupciós bűncselekményekkel kapcsolatban akartak eljárást indítani az inspekció egyes emberei ellen. A NAKA rendőreinek ez azonban nem sikerült, mert az általuk elindított büntetőeljárást a már legendássá vált 363-as paragrafusra hivatkozva leállították. A Pozsonyi Kerületi Bíróság döntött október 1-jén a NAKA elitnyomozóinak szabadlábra helyezéséről.

Čurilla mintegy 40 ezer, Ďurka 38 ezer eurós kártérítést követel az előzetes letartóztatásban töltött két hét miatt.

A nyomozók azzal érvelnek, hogy törvénytelen módon kerültek vizsgálati fogságba. A kártérítést azért követelik, mert a letartóztatásban töltött idő alatt nem tudtak munkavégzést folytatni, és szolgálati fizetésre sem voltak jogosultak. Emellett pedig nem vagyoni jellegű kárt okoztak számukra azáltal, hogy az őrizetben tartásuk súlyosan érintette családi és szakmai életüket, a jó hírnevüket.

Boris Kollár, a Sme rodina elnöke Čurilla-féle maffiaként emlegette a letartóztatott nyomozókat, amiért Čurilla ugyancsak kártérítést követel 100 ezer euró értékben. A parlament elnöke azt mondta, kész bocsánatot kérni a kijelentéséért, de csak azután, hogy megszűnik az eljárás a nyomozók ellen.


(DenníkN)

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program