Katasztrofális következményei vannak a hőségnek a mezőgazdászok szempontjából

camera

1

Katasztrofális következményei vannak a hőségnek a mezőgazdászok szempontjából

Illusztráció 

Megosztás

Kiszáradt talaj, por, kiégett gyep, rossz terméshozam…

A rekorderejű hőséghullám után komoly gondok merültek fel a szlovákiai mezőgazdászok háztáján. A trópusi napok ugyanis nemcsak az emberi szervezetet tették próbára, hanem a növény- és állatvilágot is. A szakértők szerint is a helyzet valóban elég súlyos.

Az Európa több országa mellett Szlovákiát is sújtó trópusi hőséghullám nemcsak idehaza, hanem több országban is pusztító hatású volt egyes növényekre nézve. A természetjárók mindezt a saját szemükkel is láthatják, ha a hazai erdők valamelyikébe látogatnak.

Miroslav Saniga zoológus szerint a trópusi forróság leginkább a medvék és hollók életét nehezítette meg az állatvilágban. Ezek elsősorban a vizek mellett próbálták túlélni a kánikulát, azonban az egyre több kiszáradó patak megnehezítette a dolgukat, többen közülük el is pusztultak a nyár folyamán.

Az extrém forróság a vízben élő állatokat sem kímélte, amely elsősorban a Duna élővilágára volt negatív hatással, a halak ugyanis a hűvösebb forrás felé vették az irányt.

A növények szempontjából elsősorban a talaj kiszáradása okozta a legnagyobb problémát, a gyenge hajszálgyökerek ugyanis nem jutottak vízhez, ami megállította a növények növekedését – figyelmeztetett Eva Zahradníková, botanikus szakértő.

A hőség következménye a szakértő szerint az is lehet, hogy a fák levelei a megszokottól korábban fognak lehullani a lombkoronáról.

Nem meglepő, hogy az extrém Danáčová. forróság a hazai mezőgazdaságra sem volt kedvező hatással. Szlovákia egyes régióban, elsősorban északon azonban a hőség kifejezetten pozitívan hatott az ott termesztett növényekre. A déli régiókban viszont épp ellenkezőleg, hatalmas károkat okozott a csapadékmentes kánikula. Ennek köszönhetően jóval alacsonyabb terméshozamra kell számítani a kukorica és a burgonya esetében is, ami pedig hozzájárul az áruk emelkedéséhez.

A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet hidrológusa, Zuzana Danáčová szerint a jelenlegi szituáció rendkívül kedvezőtlen hatással van a szlovákiai folyók többségére. A Duna vízszintje néhol 30 százalékkal is csökkent, a déli, délnyugati országrészen ugyanis a két nyári hónap alatt mindössze 25-30 milliméternyi csapadék hullott összesen. Meteorológusok szerint az 1960-as évek óta nem tombolt ekkora szárazság Szlovákiában, mint idén.

(Nový Čas)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program