A katonasebesültek karácsonya Komáromban (1914)

camera

1

A katonasebesültek karácsonya Komáromban (1914)

(Archív felvétel) 

Megosztás

Csallóközi lenyomatok CLXII.

Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában című helytörténeti alsorozatunkkal azt szeretnénk fel- és megidézni olvasóinknak, hogyan zajlottak a hátországi emberek mindennapjai, ill. hogyan alakult a tájhoz kötődő személyiségek élete és munkássága az Alsó-Csallóközben az 1914–1918. évi világháború kitörésének idején. Folytatódjanak hát a hírek, melyeknek forrása a korabeli regionális sajtó.

(XXXV. rész)

„…a legnagyobb elismerés hangján kell megemlékeznem a komáromi közösség adakozó készségéről, hogy bőkezű, fejedelmi ajándékaival úgyszólván önmagát felülmúlva egy minden tekintetben remek ünnepet rendezett a sebesülteknek. A gavalléros vendéglátás egy nagyobb, gazdagabb városnak is becsületére válhatott volna; annál nagyobb tehát a jó komáromiak erkölcsi érdeme, kik semmi áldozatot nem kímélve, településünk 20 kórházában egyformán kedvessé, feledhetetlenné tették a karácsonyt” – állapította meg a Komáromi Ujság munkatársa. Így folytatta: „A helyi társadalom áldozatkészsége 4144 Korona 74 Fillért adott össze, melyet 1300 sebesült közt osztott szét a Vörös Kereszt Egylet vezetősége. Egy betegre tehát 3 Korona összeg körül jutott. Nincs ebbe beleértve a természetbeni adományok nagy tömege, melyből minden kórháznak bőségesen jutott.”

A korabeli tudósítások szerint december 24-én délben további 252 sebesült érkezett Komáromba, akik közül 80 fő a Dalárdában, 170 pedig a selyemfonodában nyert elhelyezést. Róluk is a karácsonyi mozgalom gondoskodott. A Dalárda sebesültjeit a Vidóczy Asztrik elnöklete alatt álló bizottság tagjai látták el, a selyemfonodában pedig Kürthy István főispán felkeresésére Lippe bárónő vállalta és végezte önfeláldozó munkával az est rendezését a rendelkezésére bocsátott 4322 Korona kereteiben.

Grünfeld Adolf kincstári szállító a helyben állomásozó, lábadozó katonák karácsonyi ünnepére 500 Koronát küldött a várparancsnokságnak. Az adományért Meister János altábornagy várparancsnok mondott köszönetet.

Felhívás: „Meleg ruhát, hósapkát, érmelegítőt az egészséges katonáknak – újságot, szivart, cigarettát a betegeknek! Ne feledkezzünk meg róluk!”

A király Hepp Hugó császári és királyi tartalékos dragonyos főhadnagyot, aki még a háború kezdetén vonult a harctérre, és fiával, dr. Hepp Ernő vármegyei aljegyzővel egy ezredben teljesít szolgálatot, századossá léptették elő.

Alapi Gáspár dr. városi első aljegyző, tartalékos tüzérhadnagy főhadnaggyá lépett elő.


Lelkes Vince

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program