Kedden szinte biztosan nem szavaz a parlament Robert Fico mentelmi jogáról, de ha szavazna is, az eredmény kétséges

camera

1

Kedden szinte biztosan nem szavaz a parlament Robert Fico mentelmi jogáról, de ha szavazna is, az eredmény kétséges

Fotó: TASR 

Megosztás

Az elmúlt héten a két tárgyalási nap alatt mindössze 9 képviselő szólt hozzá Robert Fico mentelmi jogának felfüggesztéséhez, pedig 33-an jelentkeztek. A vita kedden folytatódik, de ha a múlt hetihez hasonlóan alakul, akkor kis túlzással már nem is lesz szükség az előzetes letartóztatására. De az is lehet, hogy nem lesz hozzá elég igen szavazat.

A parlament csütörtökön kezdte meg Robert Fico a főügyész kérvényének vitáját, amelyben azt kéri, hogy a képviselők engedélyezzék a Smer elnökének előzetes letartóztatásba helyezését. Írásban 33 képviselő jelentkezett be, túlnyomó többségükben a Smer frakciójából, a többi párt nevében legfeljebb 1-2 ember akar felszólalni. A rengeteg felszólaló napokra elhúzhatja a vitát, ami szinte feleslegessé teszi a letartóztatást, hiszen közben kihallgatják a tanúkat, akiket Fico esetleg „befolyásolhatna”.

„Fasiszta diktatúra épül”

Csütörtökön kisebb megszakításokkal egész nap Robert Fico sorsa volt a téma, a smeresek védték Ficót, a kormánypártok pedig próbálták magyarázni a főügyész kérvényét. A több órás vitában azonban mindössze 5 képviselő állhatott a szószékre a 33-ból – két ellenzéki és három smeres. Őket viszont kiegészítette az a 25-30 képviselő – elsősorban smeres –, aki reagált minden felszólalóra.

Ugyan az ilyen reakció legfeljebb egy perc hosszúságú lehet, de így is több mint fél órát jelentett felszólalóként. Hasonló okokból pénteken reggel kilenctől délután kettőig mindössze négy szónok tudta elmondani véleményét, mind a négyen smeresek voltak.

A smeres képviselők ugyanolyan számban reagálnak saját szónokaikra, mint az ellenzéki pártok képviselőire, és ezzel a „sokreakciós taktikával” a duplájára nyújtják egy-egy felszólalás hosszát. Ladislav Kamenicky (Smer) például a felszólalásában kijelentette, hogy a kormány fasiszta diktatúrát épít ki Szlovákiában. „Két év alatt elérték, hogy már nem beszélhetünk jogállamról” – jelentette ki Kamenicky. – Erről beszéltem, hogy diktatúrát építenek ki. Önök is az ellenzékük megsemmisítésére készülnek, ahogyan a fasiszták tették.”

Tudatos időhúzás

Elemzők szerint a Smer tudatosan húzza az időt, Robert Fico valószínűleg minden képviselőjét felszólalásra kötelezte. A Smer frakció Ficóval együtt 27 tagú, Fico egyébként utolsónak jelentekezett be – írásban – a vitába.

Ilyen tempóban az írásban bejelentkezett 33 képviselő még akár egy hétig is vitatkozhat, és utána – szóban – újabbak jelentkezhetnek be.

Az elhúzódó vita lehetővé teszi, hogy a smeres képviselők egyrészt folyamatosan a „demokrácia és a jogállam veszélyeztetéséről”, a „fasiszta diktatúra kiépüléséről” beszéljenek, másrészt pedig koalíciós képviselőket bizonytalaníthatnak el, győzhetnek meg arról, hogy ne támogassák Fico mentelmi jogának szűkítését. Igyekeznek úgy beállítani az ügyész kérvényét, mintha ez a Matovič-Lipšic tandem személyes bosszújáról lenne szó.

Titkos szavazás

Fico pártjának másik terve, hogy titkos szavazáson döntsenek az ügyész beadványáról, ami újabb koalíciós képviselők számára tenné lehetővé, hogy megakadályozzák Fico „kiadását”. A voksolás előtt várhatóan javaslatot tesznek erre, és ennek az elfogadásához csak egyszerű többség kell.

A Sme rodina képviselői már különben sem támogatják az ügyész kérvényét, hiszen könnyen előfordulhat, hogy hamarosan az ő képviselőjük, Martin Borguľa is „sorra kerül”. Boris Kollár pártelnök a hétvégén is megerősítette, hogy ő tartózkodni fog, pártja képviselői pedig „szabad kártyát kapnak”, vagyis úgy szavaznak ahogyan akarnak. Ismerve a párt hozzáállását Roman Mikulec belügyminiszterhez – Kollár tartózkodott, a többiek pedig nem vettek részt a szavazáson – nem kétséges, hogy nem lelkesednek Fico előzetes letartóztatásának engedélyezéséhez. Az ellenzék szerint ugyanis a belügyminiszter az, aki irányítja a rendőrség ellenzékkel szembeni fellépését, Matovič és Lipšic elképzeléseinek megfelelően.

Az OĽaNO sem egységes

A Sme rodina nélkül nagyon nehezen lenne meg a minősített többség, vagyis a a 76 szavazat, még akkor is, ha nyílt szavazáson döntenének a képviselők. Még az általában a koalíciót támogató független képviselők, mint például Tomáš Valášek vagy Miroslav Kollár igen szavazata sem lenne elég.

Az OĽaNO-nak 50, az SaS-nek 19, a Sme rodinának 17, a Za ludínak pedig 4 képviselője van, vagyis összesen 90 vokssal rendelkeznek, ebből csak az SaS 19 és a Za ludí 4 szavazata vehető biztosan igennek.

A Sme rodina nélkül azonban csak 73 szavazata van a koalíciónak, és a 3 „kormánypárti független” képviselő – Valášek, Kollár és Krošlák – közül sem ígérte mindenki biztosra az igen szavazatot.

Igor Matovič ugyan határozottan kiáll Robert Fico kiadása mellett, de pártja frakciója már korántsem annyira egységes. Az OĽaNO elnöke megszüntetné a képviselő immunitásának ezt a maradványát, szerinte nincs szükség arra, hoyg a képviselőket védjék az előzetes letartóztatásoktól. Pártja több képviselője azonbanolyan értelemben nyilatkozott, hogy még nem döntötte el, milyen gombot nyom, vagy pedig a homályos nyilatkozata inkább a nem szavazatot valószínűsíti. Ilyen például Romana Tabak (OĽaNO), aki ugyan már állítólag döntött, de azt nem árulja el, hogy igent vagy nemet fog-e nyomni. Nem biztos Gyimesi György (OĽaNO) igen szavazata sem, aki egyelőre csak annyit mondott, hogy tanulmányozta a kiszivárgott vádiratot, és meghallgatta azokat a – többnyire smeres – jogászokat, akik megalapozatlannak találják a Fico elleni vádakat.

Fico és a kormányoldal olvasata

Robert Fico az ellenzék elleni hadjáratnak állítja be az előzetes letartóztatásának kérvényezését. Szerinte már az is ebbe a sorba tartozik, hogy a bíróság jogerősen elítélte Marian Kotlebát (ĽSNS) a náci eszmékkel való szimpátiája miatt, és ő emiatt elveszítette képviselői mandátumát. Fico szerint a kormány fél a választásoktól, ezért a rendőrséggel akarja „megsemmisíteni” az ellenzékét.

„Mindent elveszíthetnek – állítja Fico a kormányoldalról. – Tudják, hogyha most nem zárnak be bennünket, akkor a választásokon megsemmisítjük őket.”

Az ellenzék azt hangsúlyozza, hogy a képviselők nem Robert Fico előzetes letartóztatásba vételéről döntenek, csak engedélyezik, hogy ezt az ügyész kérje a bíróságtól.

„A letartóztatásról nem a képviselők fognak dönteni, hanem független bíróság, és mint mindenki, Robert Fico is fellebbezhet az elsőfokú döntés ellen a Legfelsőbb Bíróságon” – magyarázta felszólalásában Juraj Šeliga (Za ľudí).

Juraj Šeliga a hétvégén arról beszélt, hogy a koalíció jövője múlhat azon, hogy szűkítik-e Fico mentelmi jogát. Ő bízik benne, hogy a Sme rodina frakciójából is lesznek olyanok, akik igent mondanak a főügyész kérvényére, és engedélyezik, hogy a Smer elnökét előzetes letartóztatásba helyezze a bíróság, ha ezt tartja szükségesnek. A Sme rodina keddi frakcióülésén tárgyal a Robert Fico elleni javaslatról.

-lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program