Kegyetlen dolgot művelhetnek Kaliňákkal és Ficóval!

2022. május 9. - 10:39 | Belföld

Legalábbis így minősítették a törvényt, amelyet megtámadtak az Alkotmánybíróságon. A törvény pedig nem más, mint amely szerint elkobozhatják a vagyonukat. 

Kegyetlen dolgot művelhetnek Kaliňákkal és Ficóval!
Robert Fico és Robert Kaliňák (Archív felvétel - TASR)

A Robert Kaliňák volt belügyminiszter és Robert Fico háromszoros kormányfő elleni, bűnszervezet alapításáról szóló gyanúsítás megnyitja annak lehetőségét, hogy amennyiben bíróságra kerül az ügy, zárolják a vagyonukat - írja a SME. Kaliňák esetében egyébként ide tartozik az a bodaki vityilló is, ahol őrizetbe vette a NAKA.

Ők ketten ugyanakkor megtámadták az Alkotmánybíróságon a vonatkozó törvényt, és a következőképp fogalmaztak:

"A vagyonelkobzás kirovása olyan vagyon esetében is, amelyet igazolhatóan törvényesen tett szert az elítélt, önmagában is méltánytalan lehet, tehát ellentmond a kegyetlen büntetés tiltásának"

- áll a beadványban, melyet 30 képviselő aláírásával nyújtott be a Kaliňák által vezetett Kallan Legal nevű ügyvédi iroda. A javaslatot Fico és a Smer képviselői írták alá, és már akkoriban szó esett róla, hogy saját vagyonukat féltik az effajta következményektől. Amikor ugyanis benyújtották, már börtönben volt Dušan Kováčik volt speciális ügyész, Tibor Gašpar volt országos rendőrkapitány, és tudni lehetett, hogy Ľudovít Makó együttműködik a rendőrséggel. Ő máig az egyik legfontosabb együttműködő tanú.

Nem indokolták, miért támadta meg a Smer éppen tavaly ezt a törvényt, hiszen az már 2011 őszétől (a Radičová-kormány idejéből) hatályban van, 2020-ban pedig Mária Kolíková némi ráncfelvarrást végzett rajta. Ekkor született az a pontosítás, hogy azok a személyek, akik ellen eljárás folyik, ne írathassák át gyorsan a vagyonukat családtagjaikra vagy közeli személyekre, mint azt tette például az adócsalásért elítélt Ladislav Bašternák.

Amit Kaliňákék támadnak, hogy az elítélteknek hasonló esetekben az állam automatikusan elkobozza a vagyonát. Szerintük ugyanis a bíróságoknak minden egyes esetben individuálisan meg kellene állapítaniuk, hogy ez egy szükséges lépés-e. Ellenkező esetben ugyanis szerintük a bíróságoknak nincs más választásuk bizonyos esetekben, mint "méltánytalan büntetést kiróni".

Az Alkotmánybíróság első körben nem utasította el a beadványt, eljárást indított az ügyben, ám nem függesztette fel a törvény hatályát. Martina Ferencová szóvivő közölte, pillanatnyilag nem tudni, mikor születhet végleges döntés az ügyben.

Tudni kell azonban, hogy a téma előadóbírója véletlenszerű kiválasztás útján Jana Laššáková lett, aki hosszú éveken keresztül a Smer képviselője volt. Jelezte is elfogultságát, ám az Alkotmánybíróság plénuma nem zárta ki őt a döntéshozatalból. Az előadóbíró feladata, hogy minden érvet és következményt előkészítsen a plénum döntéséhez és javaslatot is tegyen arra, mit kellene kezdeni a beadvánnyal. Végeredményben azonban a teljes, 13 tagú plénum hoz döntést.

Nem biztos, hogy az automatikus vagyonelkobzás megállja a helyét, azzal ugyanis a jogi szakma képviselőinek egy része sem ért egyet. Az igazságügyi miniszter szerint azonban semmi méltánytalan nincs a törvényben. Ondrej Laciak főiskolai tanár a SME-nek elmondta, az ok-okozati összefüggést hiányolja, hogy az állam miért is akar konkrét vagyont elkobozni, mivel ilyen esetben az elítélt esetleg olyan vagyont is elveszíthet, amit akár gyerekként örökölt.

Ha az Alkotmánybíróság eltörölné a törvény vonatkozó passzusait, a bíróság adott esetben még mindig megvizsgálhatná, elkobozza-e Fico és Kaliňák vagyontárgyait, ingatlanjait.

(SME)