Kemény szernek érzik Žitňanská cuccát, a pártok csak úgy pörögnek a drog-témán

2018. február 20. - 17:38 | Belföld

Az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás kezdettől fogva kizárólag a marihuána mint könnyű drog dekriminalizálásáért szállt síkra, amelynek használata széles körben elterjedt, a kormánypárti SNS meg a társadalmi vitát hiányolja.

Kemény szernek érzik Žitňanská cuccát, a pártok csak úgy pörögnek a drog-témán
Fotó: tasr

Richard Sulík liberálisai ugyanakkor határozottan ellenzik a kemény drogok, például a kokain, a heroin és a metamfetamin (pervitin) dekriminalizálását – tájékoztatta a TASR hírügynökséget kedden Katarína Svrčeková, a tömörülés szóvivője.

A hidas igazságügy-miniszter javaslata „ennél sokkal tovább megy, és azt az SaS ebben a formában nem támogatja. Ha kemény drogról van szó, semmilyen mennyiség nem lehet jelentéktelen. A kemény drogok dekriminalizálása véleményünk szerint nem szolgálja a köz javát, mert gyengíti az elrettentő hatást és növelheti a kábítószerélvezők számát” – jelentette ki Natália Blahová, az ellenzéki párt frakcióvezetője.

Az SaS ugyanakkor üdvözli, hogy Lucia Žitňanská megnyitotta ezt a népszerűtlen témát. Blahová elmondása szerint a párt hajlandó lenne támogatni egy olyan törvénymódosítást, amelybe az általuk javasolt változtatásokat is belefoglalnák.

A kábítószerek részleges dekriminalizálásáról szóló törvénymódosítást a kormánypárti SNS sem nézi jó szemmel. „A kábítószer és pszichotróp anyagok dekriminalizációjával kapcsolatos törvényjavaslatot széles körű társadalmi vitának kell megelőznie” – reagált a párt. A törvény a nemzetiek szerint jól fel kell, hogy legyen építve, hogy ne nőjön a jelenlegi drogfogyasztók száma. Kiemelik, hogy a dekriminalizáció megtakarítást jelenthet az igazságszolgáltatás számára, hiszen kevesebb kábítószer-fogyasztással kapcsolatos ügyet kell megoldani, ugyanakkor az egészségügy kiadásainak emelkedését is maga után vonja.

Az előterjesztett javaslat szerint dekriminalizálnák a kis mennyiségű kábítószer birtoklását saját használatra. Ha először találnának kis mennyiségű drogot valakinél, az csak kihágásnak minősülne, és csak akkor válna bűncselekménnyé, ha 12 hónapon belül az illető ismételten elkövetné ugyanezt a kihágást. A 18 éven aluliaknak a pénzbírság kifizetése mellett orvosi vizsgálaton és szociális tanácsadáson kellene részt venniük, adott estben pedig elvonókúrára küldenék őket.

tasr