Kertészkedünk: Gyümölcsfát ültetünk

camera

1

Kertészkedünk: Gyümölcsfát ültetünk

ultetes 

Megosztás

A gyümölcsfaültetés a legnagyobb tempóban zajlik napjainkban. Íme néhány jó tanács mielőtt megvásárolnák, illetve elültetnék kedvenc csemetéinket.

Csak megfelelően megjelelölt facsemetét vásároljunk!

Hol vásároljuk meg a gyümölcsfa oltványt?

A webshopok világát éljük. A legegyszerűbb tehát az lenne, hogy meglátogatunk otthon a számítógépünkön néhány internetes áruházat, kiválasztjuk az adott fajtát, megrendeljük, s a futár néhány nap múlva bekopog vele. Ennek a megoldásnak az a nagy előnye, hogy országos szinten böngészhetünk a kínálatban. Az árakat is össze tudjuk vetni és az egyes webáruházak választékát is. A minőséget viszont nem. Valamint az is elő fordulhat, hogy a futár nem néhány napon belül kopog be a csemetével, hanem csak néhány hét múlva, ha az adott webshop nagyon el van foglalva. A fát nem mi választjuk, hanem a webshop alkalmazottja. Persze ez egyáltalán nem jelent rosszat.

Személyes vásárlás: Felkeresünk egy olyan árudát, amelyről esetleg pozitív bírálatokat hallottunk barátainktól, ismerőseinktől. Ne okozzon gondot, ha az adott áruda nincs hozzánk közel. A gyümölcsfát, gyümölcsbokrot, vagy szőlőt nem néhány évre telepítjük. Fontos hát, hogy a számunkra legmegfelelőbbet válasszuk, és gondosan ültessük el.

Csak nívós, jó hírrel rendelkező árudában vásároljunk. Óvakodnék a piactéri vásárlástól utánfutóból.

A kiválasztott fán legyen passzport, amely bizonyítja a fajtát és az eredetét. Sose ragaszkodjunk a nagy, termetes, vastag törzsű oltványokhoz. A csemete nőjjön meg a helyén, a kertünkben!

Nagyon fontos viszont a jó gyökérzet. Legyen jól elágazott, lehetőleg minél több hajszálgyökérrel!

Választhatunk már kis koronával rendelkező fát, de megfelel a husáng is, az utóbbit majd kedvünkre nevelhetjük.

A jó gyökérzet a jó eredés alapja

Ültetés menete

  1. A megvásárolt csemetét/csemetéket egy napra – kb. 24 órára tegyük vízbe, hogy jól felszívódjanak.
  2. Ássunk neki jókora gödröt. Sokkal nagyobbat és mélyebbet, mint amekkorába a csemete gyökérzete beleférne. (Úgy 50-60 cm mélyet és 30-40 cm átmérőjűt. ) Jó ugyanis, ha a talaj a csemete környezetében is meg van lazítva.
  3. A gödör aljába szórjunk érett istállótrágyát, ha van. Általában már nincs. Használhatunk granulált marhatrágyát, esetleg cereritet. Az előbbiből úgy 3-4 kg-ot, az utóbbiból 20-30 dkg-t. A trágyát, vagy műtrágyát alaposan keverjük el a gödör alján a talajjal. Szórhatunk bele kertészeti földkeveréket is, hogy lazább legyen a közeg. Utána teszünk egy réteg kerti földet, s erre helyezzük a fát, úgy, hogy az oltás helye a talajszint felett legyen.
  4. Mielőtt a fát a gödörbe tennénk szórhatunk rá mikorrizha gombát (pl. Symbivit). Ezek a gombák nagyon jót tesznek a gyökérzet fejlődésének és a csemete későbbi életének.
  5. A csemete vastagabb gyökereit egy picit vágjuk vissza. Kb. fél centit metszünk le belőlük. A friss sebek gyökeresedésre ösztönzik a fát.
  6. Hogy az oltás északra-e néz, vagy délre tapasztalatom szerint mindegy.
  7. Alaposan beiszapoljuk a fát, hogy ne maradjon levegő a gödörben. Gereblyével a talajból tányért alakítunk ki a fa törzse körül, hogy locsoláskor a víz ott maradjon.
  8. S végül az utolsó, de szintén fontos művelet: Egy nagyobb karót teszünk a fa mellé és két helyen lazán megkötjük.

Ne feledjük, hogy a csemetét később is meg kell locsolni, nemcsak ültetéskor. Ősszel a fa koronáját nem metszük meg ültetéskor, hanem majd tavasszal.

Jó munkát, sok sikert hozzá!

Angyal József, AGROCENTRUM Nyárasd


Forrás: www.agrocentrum.sk

-p-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program