KERTIPATIKA – Aktuális növényvédelem április végén

2017. április 28. - 15:02 | Régió

Őszibarackra elvirágzás után levélfodrosodás és levéllikasztó betegség ellen Score 250 EC-t ajánlanak a magyarországi kollégák. Nálunk virágzás után nincs igazán hatásos szer a levélfodrosodás ellen.

Almafára virágzás után lisztharmat ellen hatásos a Topas 100 EC, Kumulus WG, Thiovit Jet és Zato.

Almára és körtére varasodás ellen virágzás után hatásos a Chorus 50 WG, Syllit 65 WP, Topas 100 EC és szintén a Zato is. A kezelést két hét múlva más szerrel megismételjük.

Képen: Körtelevélbolha körtén

Veszélyes kártevője a körtéknek a körtelevélbolha (Psylla pyri). 2,5-3 mm nagyságú rovar, amely szorgalmasan szívogatja a körtefa nedveit és a fiatal hajtások csúcsait. A megtámadott fa hajtásai deformálódnak. Komolyan kell venni az ellene való védekezést, mivel a következő évben rettenesen felszaporodhat, akár a fa is belepusztulhat. Szlovákiában nincs ellene bevizsgált vegyszer, külföldön Karate vagy Vertimec-et használnak ellene, váltakozva.

Az almákat és a körtéket gyümölcsdarázs ellen is kezelnünk kell, közvetlenül elvirágzás után. Ha még nem tettük meg permetezzük le Bulldock 25 Ec vagy Reldan 22 szerekkel. Ha kímélni szeretnénk környezetünket és családunkat akkor a biológiai szerek közül használhatjuk a Neemazal TS-t is, ezzel a kezelést egy hét után ajánlatos megismételni.

Képen: Gyümölcsdarázs

Szilva darázs ellen Decis Protech vegyszerrel védekezünk, közvetlenül miután a szilva elvirágzott.

Diófáinkat Kuprikollal védhetjük a bakteriózis és az antraknózis (barna foltosság) ellen.

Szobanövényekre atkák ellen hatásos a Vertimec 018 Ec, a tojásaikra pedig az Apollo 50 Sc. Levéltetvek ellen használhatunk Decis-t, Dursban 480 EC-t vagy Karate Zeont. A Dursban 480 EC nagyon hatásos a tripszekre is, hasonlóan, mint a Vertimec 018 EC. A szobanövényeket természetetesen nem a szobában, hanem kint, rossz időben garázsban, kamorában, egyéb nem lakott helységben, jó időben pedig a szabadban permetezzük. A permetezés után várunk néhány órát, hogy a permetlé felszáradjon, s csak ezután visszük vissza a lakásba.

A veteményezés után használhatunk Stomp 330 E gyomirtót, mielőtt a bab, borsó, sárgarépa, petrezselyem, hagyma, póréhagyma kikelne. A Stompot használhatjuk a burgonya, dughagyma és fokhagyma ágyásokban is, mielőtt a termény csírázna. Ügyeljünk rá, hogy a vegyszert egyenletesen juttassuk ki a talajra, ne permetezzünk kétszer egy-egy részt. A Stomp szelektív gyomirtó. Nagyon jól hat a kelő gyomokra, a többéves "tartós" gyomokra kevésbé.

Jó munkát, szép termést kívánok Önöknek a kertben!

Angyal József, AGROCENTRUM Nyárasd

Forrás: www.agrocentrum.sk