Készül a kormány gazdasági intézkedéscsomagja - 42 pontról tárgyalhatnak

camera

1

Készül a kormány gazdasági intézkedéscsomagja - 42 pontról tárgyalhatnak

Fotó: tasr 

Megosztás

Negyvenkét pontos intézkedéstervezettel készül a koalíció a vállalkozók megsegítésére, kérdés azonban, hogy mi fog belőle megvalósulni és mikor. A szlovák gazdaság várhatóan idén mélyrepülésben lesz, a jegybank kedden hozza nyilvánosságra az idei évre vonatkozó előrejelzését. A vállalkozók és a munkaadók szövetségei  is nyilvánosságra hozták saját javaslataikat.

A parlament pénzügyi bizottságának elnöke, a SaS-es Marián Viskupič hozta nyilvánosságra a kormány elé kerülő javaslatokat. Pártfőnöke, Richard Sulík korainak nevezte Viskupič akcióját, kicsit meg is szidta párttársát.

„A javaslatokról előbb a kormánynak kellett volna tárgyalnia, vannak köztük olyanok is, amelyeket nem biztos, hogy meg tudjuk vagy meg akarjuk valósítani” – jelentette ki Sulík.

Viskupič is csak munkaverzióról beszél bejegyzésében. „Ez a mi javaslatunk, tehát a partnerekkel folytatott tárgyalások alatt változhat” – írta bejegyzésében az SaS parlamenti képviselője.

Az intézkedések meglehetősen részletesek, a 42 pont alpontokra oszlik, annak megfelelően, hogy milyen intézményekre vonatkozik, vagy részintézkedéseket tartalmaz.

Viskupič 100 eurót adna például alkalmazottanként minden munkaadónak, hogy védőfelszerelést tudjanak vásárolni

A járulék- és adófizetés elhalasztása

A javaslatok egy része olyan, ami nem jelent közvetlen anyagi támogatást a vállalkozüknak, de megkönnyíti életüket vagy pénzt takaríthatnak meg vele. Elhalaszthatnák például az áfafizetést a február-április időszakra, nem kellene befizetni a jövedelamdót sem pedig az adóelőleget egészen szeptemberig, és ezt bejelenteni sem kellene. Elhalaszthatnák a járulékfizetést is a február-április időszakban, a járulékokat később, 18 hónapra szétosztva fizethetnék be.

Táppénzt az állam fizetné az első naptól

Komoly segítséget jelenthet az a javaslat is, hogy az állam, pontosabban a Szociális Biztosító a karantén vagy a gyermek gondozása esetén az első naptól fizetné a táppénzt, és ráadásul az alkalmazott a bruttó bér 55 százalékát kapná. Jelenleg az első 10 napban a munkaadó fizeti a táppénzt. Viskupič javaslata szerint ez az intézkedés március 9-től visszamenőleg is érvényes lenne.

Vállalkozás felfüggesztése

Lehetővé tennék az egyéni vállalkozóknak, hogy akár 1 hónapra is felfüggesszék vállalkozásukat, jelenleg ezt legalább 6 hónapra meg kell tenniük.

Az egyéni vállalkozóknak segítene az is, hogy a minimális társadalom- és egészségbiztosítási járulékot egyáltalán nem kellene befizetniük február és április között,

aki ennél többet fizet, annak pedig csökkentenék ekkora összeggel a járulék nagyságát.

Azonnal fizetnének a gazdáknak

A mezőgazdasági vállalkozásoknak segítene az a javaslat, hogy azonnal, ellenőrzés nélkül kifizetnék a 2019-es uniós támogatást minden vállalkozónak, aki a Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökség szempontjából nem számít kockázatosnak.

Újra kinyithatna néhány bolt

Újra engedélyeznék bizonyos boltok szolgáltatások üzemeltetését, de csak olyan szolgáltatásokét, ahol nem áll fenn a csoportos megfertőződés vagy a közvetlen személyes kapcsolat veszélye. Továbbra is zárva maradnának a vendéglők, cukrászdák, bárok, klubok, aquaparkok, masszázsszalonok, de

kinyithatnának a virágboltok, a textilboltok (méteráru), építkezési alapanyagokat árusító telepek és feltehetően a hobbiáruházak is, valamint a kulcsmásolók.

A vállalkozók is elkészítették javaslataikat

A vállalkozók szövetségei is nyilvánosságra hozták hétfőn saját javaslataikat. Ők két fő területen kérnek támogatást a kormánytól: alkalmazottaik bérének vagy bérpótlékának kompenzálását kérik, illetve a vállalatok cash-flow-jának a javítását szeretnék elérni.

Fizessen az állam

Az első csoportba tartozik például az egyéni vállalkozók járulékainak elengedése, illetve egyfajta munkanélküli segély bevezetése a vállalkozók számára, ha ideiglenesen felfüggesztik vállalkozásukat. „Az állam fizesse az egyéni vállalkozónak az átlagbevétele 70 százalékát – legalább a minimálbér összegét – március-június időszakra, ha a vállalkozó felfüggeszti vállalkozását” – írja közös nyilatkozatában a munkaadók öt legnagyobb szervezete, az AZZZ SR, a Munkaadók Országos Uniója (RÚZ), a Klub 500, a Szlovák Kereskedelmi és Iparkamara (SOPK) és az Ipari Szövetségek Egyesülete (APZ).

A cash-flow-t elsősorban a kölcsönök törlesztésének felfüggesztésével javítanák, a törlesztéseket december végéig szüneteltetnék. Emellett kamatmentes kölcsönt kérnének üzemeltetési célokra az államtól.

A lehetséges intézkedésekről vagy azok egy részéről akár már a hétfői ülésén dönthet a kabinet.

-lpj-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program