Két év óta először tarthatnak ENSZ-békekonferenciát a jemeniekkel, erre nem engedik oda eljutni a lázadókat

2018. szeptember 5. - 21:32 | Külföld

Két év óta először tartanak békekonferenciát a jemeni polgárháború rendezéséről az ENSZ égisze alatt - közölte Martin Griffiths, az ENSZ jemeni különmegbízottja szerdán genfi sajtótájékoztatóján. A béketárgyalások kezdetét csütörtökre írták ki, de a húszi delegáció utazása körül felmerült probléma miatt elhalasztják a konferencia hivatalos kezdetét.

Két év óta először tarthatnak ENSZ-békekonferenciát a jemeniekkel, erre nem engedik oda eljutni a lázadókat
Fotó: AP/SITA

A nemzetközileg elismert jemeni kormány mellett a különböző felkelőcsoportok, köztük a síita húszi lázadók képviselőit várják Genfbe. A lázadók tévéje, a Szanaából sugárzó al-Maszirah szerdai közlése szerint a húszi ellenkormány delegációját azonban akadályozzák abban, hogy repülőn Genfbe utazzon, mert az ENSZ-nek nem sikerült a jemeni légteret uraló arab koalíciótól megszerezni a szükséges engedélyeket.

Ezt Griffiths is megerősítette, és szerda este tudatta: kapcsolatban áll a jemeni konfliktusba beavatkozó Szaúd-Arábia vezette arab koalícióval és a lázadókkal annak érdekében, hogy a húszi lázadók gépe felszállhasson.

"Dolgozunk rajta" - közölte egy brit ENSZ-diplomata.

A párbeszéd célja, hogy a rivális regionális hatalmak - Irán és Szaúd-Arábia - által feltüzelt konfliktus rendezési lehetőségeit keressék.

Griffiths egy, a háború végét lezáró megállapodást szeretne elérni, szorgalmazza egy nemzeti egységkormány létrehozását és a külföldi csapatok kivonását az Arab-félsziget csücskében fekvő állam területéről.

A Reuters hírügynökség júniusban betekintést nyert egy ENSZ-béketervbe, amely értelmében a húszik feladnák ballisztikus rakétáikat cserébe azért, hogy a szaúdi koalíció leállítsa bombázásait. A lázadókat egyben bevonnák egy átmeneti egységkormányba is.

Abdel-Malik al-Húszi, a síita lázadók forradalmi bizottságának vezetője kedden a Twitteren azt írta, hogy az ENSZ közvetítésével zajló egyeztetéseken tárgyalóknak határozottan el kell ítélniük a háború humanitárius következményeit.

Jemenben 2014 augusztusa óta tart a polgárháború az Irán támogatását élvező húszik és a Szaúd-Arábia és több arab ország által támogatott, nemzetközileg elismert jemeni elnökhöz - a Rijádban tartózkodó Abed Rabbó Manszúr Hádihoz - hű erők között. A felkelők ellen 2015 márciusában lépett hadba a jemeni kormányerőket légierővel segítő arab koalíció, a világszervezet szerint a világ egyik legsúlyosabb humanitárius krízisét előidézve.

Az eddigi béketárgyalások sorra zátonyra futottak.

Az ENSZ Világélelmezési Programjának (WFP) adatai szerint mintegy 18 millió jemeni, vagyis az ország lakosságának kétharmada nem tudja, honnan fogja beszerezni a napi betevő falatot, míg nyolcmillióan állnak az éhezés szélén. Emellett az országot minden idők egyik legsúlyosabb kolerajárványa sújtotta.

Senki sem tudja, pontosan hányan haltak meg a polgárháborúban, az ENSZ több mint két éve nem tudja nyomon követni a halottak számát. Akkor már a civil áldozatok száma meghaladta a tízezret.

(MTI)