Ki fogja végül is építeni a pozsonyi körgyűrűt és az R7-est? Na ki?

2016. március 4. - 13:38 | Belföld

Spanyol cég vezette konzorcium nyert, de az építkezésből nem maradhat ki a hazai sztrádapápa, Juraj Široký sem.

Ki fogja végül is építeni a pozsonyi körgyűrűt és az R7-est? Na ki?
Juraj Široký (Fotó: TASR)

Február közepén a kormány jóváhagyta, hogy a pozsonyi D4-es körgyűrűt, és az R7-es első, bevezető szakaszát a Cintra cég által vezetett konzorcium építse, Ján Počiatek miniszter pedig készülhet velük aláírni a koncessziós szerződést.


A tavalyi tender során a spanyol Cintra nevű vállalat vezette konzorcium nyerte el a megrendelést. Ajánlatuk szerint négy és negyedév alatt felépítik a sztrádát, az államnak pedig ezért 30 éven keresztül évi 56,72 millió eurót kell majd fizetnie. Az inflációt is figyelembe véve összesen 1,9 milliárd eurót tehetnek ki a ráfordítások.

A D4-es körgyűrű Récse és Jarovce közti szakaszához az Európai Beruházási Bank is hozzájárulhat 500 millió euróval. Az építkezési munkálatok már a tavasz során megkezdődhetnek, és várhatóan az R7-essel kezdik Egyházgellétől Pozsony irányában. Az egész projekt az R7-es bevezető szakaszával és a körgyűrűvel együtt csaknem 59 kilométernyi útszakaszt foglal magába, és a tervek szerint 2020-ra fejezhetik be.


"A szerződést az elkövetkezendő napokban aláírásra kerül, azt követően pedig megkezdődhetnek az előkészítő munkálatok. Az R7-es első szakaszaira már ki van adva az építkezési engedély" - reagált Martin Kóňa, a közlekedésügyi tárca szóvivője a Plus 7 dní hetilap megkeresésére.

A Cintra egyébként a referenciái alapján Európa-szerte rendelkezik tapasztalatokkal sztrádaépítés terén. A számukra folyósítandó évi 56,72 millió euróból azonban minden valószínűség szerint részesül majd a Juraj Široký érdekeltségi körébe tartozó Váhostav is, amely a restrukturalizációja, illetve a megszívatott, kifizetetlen alvállalkozói miatt ma talán a leghírhedtebb építőipari óriáscég Szlovákiában.

A Cintra jelezte, hogy szlovákiai cégeket is megszólít a kivitelezés során, és egyúttal közölték azt is, hogy ezer munkahelyet teremtenek Szlovákiában az építkezéssel. A Váhostav köszöni, áll rendelkezésükre. Ezt maga a cég erősítette meg a Plus 7 dnínek.

"Készek vagyunk részt venni a pozsonyi körgyűrű építésében alvállalkozóként. Nemcsak tapasztalatokkal, de kapacitással is rendelkezünk" - reagált Marián Moravčík a VÁhostav vezérigazgatója.

A tenderen résztvevő konzorciumokkal állítása szerint folyamatos kapcsolatban voltak. "Maguk szólítottak meg bennünket, hogy segítsünk nekik felbecsülni az árat" - szögezte le.

Kérdés, hogy miért éppen őket szólították meg. Moravčík elmondása szerint ugyanakkor a kapacitásaikra mindenképpen szüksége lesz a tender győztesének ahhoz, hogy egyáltalán megépíthessék a sztrádákat. A körgyűrű ugyanis nem az egyetlen nagy projekt, amelyet a közlekedésügyi minisztérium a jövőben szeretne kivitelezni. Terveik között van számos vasúti pályaszakasz cseréje is.

A Váhostav vezérigazgatója szerint éppen emiatt lesznek lefoglalva az azokra kiírt tenderek győzteseinek kapacitásai.

Martin Kóňa kifejtette, hogy bekapcsolódnak majd. "Tekintettel a projekt méretére arra számítunk, hogy mindenki szeretne bekapcsolódni. Hogy aztán a Cintra vezette konzorcium végül kit választ, az rajtuk múlik" - fogalmazott.

Hozzátette, hogy a minisztérium számára elsődleges, hogy akivel a koncessziós szerződést megkötik, építse meg az autópályákat a határidőn belül abban a minőségben, amit vállalt. Abban viszont nem látnak problémát, hogy egy csődközelbe jutott, restrukturalizáción áteső cégen, a Široký-féle Váhostavon is múlhat mindez.

Pluska.sk/para