Kičura a tanúk szerint leordította a beosztottjait, majd megmondta nekik, melyik cégnek kell nyernie

2021. február 15. - 14:58 | Belföld

Kajetán Kičura, az Állami Tartalékalap korábbi vezetője ellen röviddel a tavalyi választások után büntetőeljárás indult, le is tartóztatták. Korábban már kiderült, hogy idegen vagyon hűtlen kezelésével, illetve speciális eszközök beszerzésével kapcsolatos korrupcióval gyanúsítják, melyhez olyan mértékű károkozás kapcsolódik, hogy a kiszabható büntetés 10-től 15 évig terjedő szabadságvesztés.

Kičura a tanúk szerint leordította a beosztottjait, majd megmondta nekik, melyik cégnek kell nyernie
Kajetán Kičura (Fotó: TASR)

Az Állami Tartalékalap a Lacorp cégtől vásárolt egészségügyi segédeszközöket 35 millió euróért röviddel azután, hogy megjelent az első koronavírusos eset Szlovákiában. Az ezzel kapcsolatos tendert viszont a jelek szerint manipulálta, az viszont eddig nem volt világos, hogy milyen módon.

A Denník N által hétfőn közölt cikk szerint viszont közvetlenül, személyesen, és úgy tűnik, egyáltalán nem aprózta el, durva viselkedéssel szállt bele beosztottjaiba. Az ügyben heten tanúskodnak ellene, a portál információi szerint a beosztottjairól lehet szó, akik részletesebben is leírták, hogyan született meg a szerződés a Lacorppal.

A tanúk mindenekelőtt megerősítették, hogy Kajetán Kičura és a tartalékalap egyik főosztályvezetője személyesen is érdekelt volt abban, hogy a tender során a Lacorp vállalatot válasszák ki. Az ügyész határozatában viszont kitér arra, hogy Kičuráék annak ellenére tolták előre a Lacorpot, hogy annak ajánlata nem teljesítette az egészségügyi segédeszközökkel kapcsolatban megszabott specifikációkat, ráadásul a cég képviselője hiányos, zavaros és árban egyáltalán nem előnyös szerződést nyújtott be.

A tanúk arról is beszéltek, hogy a gyanúsítottak egyike bement a döntőbizottság ülésére, majd "expresszív módon, megemelt hanggal közölte, hogy a bizottságnak nem a részletekkel kellene foglalkoznia, hanem az a fontos, hogy az áru meglegyen és a tender során a Lacorppal kössenek szerződést".

Az is szerepel a határozatban, hogy Kičura bement az egyik konkrét pályázó képviselőjével zajló meghallgatásra, majd leszidta a bizottsági tagokat, amiért nem akarnak egy (a határozatban kitakart nevű) céget ajánlani beszállítóként.

Az egyik tanú elárulta, hogy milyen módon változtatták a megkötendő szerződést a Lacorp igényei szerint, miközben maga Kičura diktálta, mit írjanak bele.

A tender folyamatával kapcsolatos tanúvallomások egyéb részletei is meglehetősen zavaros versenypályázatra utaltak. Előfordult például, hogy behívtak egy olyan pályázót, amely konkrét ajánlatot sem tett, más ajánlatokat viszont különböző indokokkal kizártak.

Az ügyész szerint Kičura kellő piackutatás nélkül és annak ellenére, hogy volt lehetőség a megadott specifikációnak megfelelő egyészségügyi segédeszközöket vásárolni jóval olcsóbban a piacon hosszú évek óta működő társaságoktól, egy garázscéggel írt alá szerződést, melynek sikerében maga is érdekelt volt.

Kičura tavaly április óta ül vizsgálati fogságban, és ugyan február 11-én a Specializált Büntetőbíróság egyik bírója úgy döntött, hogy ideje szabadlábra helyezni, mert azóta nem született vádemelés ellene, és egyébként is, már begyűjtötték a legtöbb bizonyítékot és tanúvallomást, Kičura peig egyébként sem tudná befolyásolni kint a tanúkat...

Az ügyész fellebbezett ez ellen, így a Legfelsőbb Bíróság hozhatja meg a vizsgálati fogság ügyében a végleges döntést.

(Denník N)