Kiderült, honnan van a hatalmas fegyverkészlete az Iszlám Államnak

Megosztás

Az Iszlám Állam azáltal tudott felhalmozni hatalmas fegyverkészleteket, hogy Irakba évtizedeken át ellenőrizetlenül áramlottak a legkülönfélébb fegyverek, amelyekkel most a dzsihadista csoport háborús és emberiesség elleni bűncselekményeket követ el Irakban és Szíriában  - állapította meg az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet kedden megjelent jelentésében. A Soufan Group amerikai agytröszt  szerint másfél év alatt több mint kétszeresére nőtt a külföldi dzsihadista fegyveresek száma Irakban és Szíriában.

Az AI elemzésében arra mutatott rá, hogy a szervezet a fegyvereket főként iraki katonai készletekből zsákmányolta. Ezek a fegyverek több mint két tucat különböző országból származnak, így Oroszországból, Kínából, az Egyesült Államokból és európai uniós tagállamokból is.

A zsákmányolt és illegális úton megszerzett fegyverekkel az Iszlám Állam véghezvihette rettenetes hadjáratát. A tömeges gyilkosságok, nemi erőszak, kínzások, emberrablások és túszejtések miatt emberek százezrei hagyták el otthonaikat – írta a jogvédő szervezet.

Mindennek Irakban és a környező régióban rettenetes következményei vannak, ezeknek a fegyvereknek a felhasználásával milliók életét és megélhetését tették tönkre, és állandósult a veszély a térségben – mondta Patrick Wilcken az Amnesty International fegyverellenőrzéssel, biztonsággal kapcsolatos kereskedelemmel és emberi jogokkal foglalkozó kutatója.

A New York-i székhelyű felderítésre szakosodott amerikai intézet, a Soufan Group agytröszt kedden nyilvánosságra hozott jelentése szerint másfél év alatt több mint kétszeresére nőtt a külföldi dzsihadista fegyveresek száma Irakban és Szíriában, és meghaladta a 27 ezret. A dzsihadisták térségbe özönlésének jelensége valóban világméreteket ölt, jelenleg összesen 86 országból 27-31 ezer külföldi dzsihadista van Irakban és Szíriában – derült ki a jelentéséből.

A Nyugat-Európából érkezők száma a jelzett időszakban megduplázódott, s a jelenlegi ötezer nyugat-európai önkéntesből 1700 francia, míg az Észak-Amerikából származó szélsőségesek száma stabil maradt (280). A Közel-Keletről 8240-en vannak Irakban és Szíriában, ebből 2500 a szaúd-arábiai, nyolcezren pedig a Maghreb országokból valók. Utóbbiak sorában magasan Tunézia vezet, hatezer dzsihadistával.

Az Oroszországból és a közép-ázsiai térségből való dzsihadisták száma robbanásszerűen a korábbi négyszeresére nőtt, és 4700 főre tehető, közülük 2400-an oroszok. A törökök száma kétezer-egyszázra tehető, ami csökkenést mutat a kormányok és nemzetközi szervezetek, valamint a kutatóintézetek által szolgáltatott adatok alapján.

Az amerikai hírszerzés arra a következtetésre jutott, hogy iszlamista szélsőségesek a menekültprogramot felhasználva próbálják meg embereiket bejuttatatni az Egyesült Államokba – közölte Washingtonban Michael McCaul, a képviselőház belbiztonsági bizottságának republikánus párti elnöke.

Donald Trump, a legnagyobb támogatottságot élvező amerikai republikánus elnökjelölt-aspiráns teljesen betiltaná egy időre a muzulmánok beutazását az Egyesült Államokba. Trump helyi idő szerint hétfőn az amerikai sajtónak küldött állásfoglalásában azt írta, hogy "teljesen és mindenestül le kell állítani a muszlimok belépését az Egyesült Államokba", amíg nem tisztázódik, hogy mi zajlik az országban.

MTI/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program