Kifizettetné a hosszú ideig külföldön praktizáló orvosokkal a tanulmányaikat az SaS

2018. július 23. - 13:48 | Belföld

Az a gondjuk, hogy Szlovákia szerintük "az Európai Uniónak és a világnak gyárt orvosokat".

Kifizettetné a hosszú ideig külföldön praktizáló orvosokkal a tanulmányaikat az SaS
Fotó: Pixabay

Ebből kifolyólag virtuális számlát hozna létre az orvosi egyetem végzősei részére. Aki a tanulmányai befejeztével külföldre menne dolgozni, és öt éven belül nem térne haza, azok számára ez a virtuális számla valóssá válna, és ki kellene fizetnie. Erről beszélt hétfői sajtótájékoztatóján Jana Cigániková (SaS).

A szóban forgó virtuális számla az orvostanhallgató tanulmányainak költségét foglalná magába.

Cigániková ugyan elismeri, hogy nem utasíthatók a hallgatók, hogy Szlovákiában maradjanak, ugyanakkor szerinte nem éppen helyes, hogy a polgárokat meg nincs ki gyógyítja, miközben adóikon keresztül ők finanszírozzák az orvosok képzését.

Szavai szerint nem tartja ezt rendszer szintű megoldásnak, ezzel egyidejűleg ugyanis növelni kellene a hazai egészségügyi munkaerőpiac versenyképességét, illetve biztosítani, hogy az egészségügy más forrásokból is pénzhez jusson, például egészségügyi pótbiztosításból.

Rámutatott, hogy a Smernél észrevehették, hogy több orvostanhallgatóra van szükségünk, ezért kitalálták, hogy kétmillió eurót adnak az orvosi karoknak, hogy vegyenek fel 150 diákkal többet. "Egy hallgató tehát 13 300 euróba kerül" - szögezte le.

Emlékeztetett arra is, hogy a tudományos-műszaki információk központja szerint 2010 és 2016 között a külföldi diákokkal együtt 5368 orvos végzett Szlovákiában. Ugyanebben az időszakban 2572 orvos kezdett praxist külföldön szlovák diplomával. "Tehát egyértelmű, hogy a külföld számára gyártjuk az orvosokat" - húzta alá.

(TASR)

Címkék: egészségügy, orvosok, SaS