Kína a csúcstechnológiába fektet a nyugati gazdaságok kárára

Megosztás

A kínai ipar csúcstechnológiára épülő modellje problematikussá válhat olyan gazdaságok számára, amelyek már ezekre támaszkodva növekednek - véli a kínai ipari fejlődést 2025-ig modellező tanulmány.

A kínai ipar jövőjét felvázoló Made in China 2025 című tanulmányát szerdán ismertette a német Mercator Institute for China Studies (Merics) kutató cég. Eszerint a kínai gazdaság a csúcstechnológia olyan szintű elterjedését ösztönzi, amellyel az ország már nem függ majd a nyugati technológiáktól, mivel azt már saját maga képes lesz előállítani.

A autóipar, a robottechnológia, az egészségügyi berendezések és az informatika azok a területek amelyek a leginkább növelik a fejlett országok gazdaságait. Németország és Dél-Korea is ilyenek, és ezeket érinthetik igazán kedvezőtlenül a kínai törekvések.

Rövid távon a nemzetközi cégeknek hatalmas nyereséget hozhat ezen technológiák bevezetése Kínába, akvizíciók vagy beruházások útján, de hosszú távon a piacról való kiszorulással is járhat – írja a tanulmány.

Ahogy beérik a kínai "okos" technológia, úgy az ország elkezdhet egy diszkrimináló, korlátozásokra épülő kereskedelmi politikát a csúcstechnológia terén.

2016 január és szeptember között a kínai befektetések értéke 15 milliárd euró volt az Európai Unióban, és az év végéig ez elérheti a 19 milliárdot. Az Egyesült Államokban az idei év első felében ez az összeg 17 milliárd euró volt.

MTI/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program