Bukórepülésben a kínai gazdaság – Megszívjuk mi is?

camera

1

Bukórepülésben a kínai gazdaság – Megszívjuk mi is?

Illusztráció 

Megosztás

Hat és féléves mélypontra esett a kínai feldolgozóipar teljesítménye, a korábban ellenállónak bizonyult szolgáltató szektor pedig közel került a stagnáláshoz szeptemberben, ami erősíti azokat az aggodalmakat, hogy a vártnál erősebben lassul a növekedés a világ második legnagyobb gazdaságában - derült ki egy csütörtökön közzétett felmérésből.

A Caixin Insight Group és a Markit kínai, illetve londoni piackutató intézet együttműködésével készített kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) szeptemberi végleges értéke az elemzői várakozásokkal összhangban 47,2 pontra süllyedt, ami 2009 márciusa óta a legrosszabb teljesítményt takarja. Augusztusban 47,3 ponton állt a BMI értéke, a szeptemberi előzetes adat pedig 47,0 pont volt.

A szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-index értéke már a második hónapban csökkent: 50,5 pontra esett az augusztusi 51,5 pontról. Júliusban 53,8 ponton állt a mutató.

A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett, összetett BMI értéke 48,0 pontra esett az augusztusi 48,8 pontról. Ilyen gyors ütemű csökkenésre 2009 januárja óta nem volt példa.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig csökkenését jelzi. Az előzőnél alacsonyabb 50 pont feletti érték a növekedési ütem lassulását tükrözi.

A feldolgozóiparban gyorsuló ütemben csökkentek az új megrendelések, az almutató értéke 44,6 pontra, jóval az augusztusi 46,6 pont alá süllyedt, ráadásul újabb munkahelyek szűntek meg. A szolgáltatási szektorban alig nőtt az új megrendelések volumene, viszont növekedett a munkahelyek száma. Mindkét szektor csökkentette árait szeptemberben, amit elsősorban a viszonylag gyenge kereslettel magyaráztak.

A kínai tőzsdék látványos nyári összeomlása és a jüan váratlan leértékelése káoszt okozott a globális piacokon, és kétségeket ébresztett Kínán kívül és belül is a kormány azon képessége iránt, hogy megfelelően tudja irányítani a gazdaságot.

Mindazonáltal a legtöbb független elemző nem tart attól, hogy a kínai gazdaságra "kemény landolás" vár. Számos közgazdász lassú, de időnként rázós lazulást vár, miközben Peking igyekszik a nehéziparra és az exportra alapozott gazdasági modellről áttérni a szolgáltatások és a belső kereslet által vezérelt pályára.

A harmadik negyedévi GDP-növekedési adatot október 19-én teszik közzé Kínában. Elemzők arra számítanak, hogy a gazdasági növekedés éves üteme a 7 százalékos kormányzati célszám alá esik.

A Markit korábban a HSBC befektetési bankcsoporttal működött együtt, Kína vezető médiacsoportja, a Caixin Media augusztus óta támogatja a BMI-felmérés készítését.

mti/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program