Királyi szózat a katonaságnak

camera

1

Királyi szózat a katonaságnak

(Forrás: www.vasutallomasok.hu) 

Megosztás

Csallóközi lenyomatok CCXXXV.

Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában című helytörténeti alsorozatunkkal fel- és megidézzük olvasóinknak, hogyan zajlottak a hátországi emberek mindennapjai, ill. hogyan alakult a tájhoz kötődő személyiségek élete és munkássága az Alsó-Csallóközben az 1914–1918. évi világégés idején. Forrásunk a korabeli regionális sajtó.

(CVI. rész)

A Komáromban szolgáló katonaságnak 1915. június 4-én, pénteken a gyakorlótéren olvasták föl az uralkodó manifesztumát az olasz hitszegés apropóján. A négyszögben felállított legénységnek magyar nyelven a népszerű Zulavszky kapitány tolmácsolta a királyi szózatot. A zenekar a Gott erhaltet, s a magyar Himnuszt játszotta.

*

A komáromi rendőrkapitányság hirdetménnyel fordult a város közönségéhez: „A harctérről elszállítás alatt lévő orosz hadifoglyok nem állnak megfigyelés alatt, hogy közöttük fertőző beteg nincs-e. Így a velük való érintkezés esetleg a ragályos betegségek terjedését nagy mértékben elősegítheti. Komárom szabad királyi város lakossága ezért is felhívatik, hogy a fogolyszállítmányokkal ne érintkezzen.“

*

A király Hepp Ernőt, Komárom megyei közigazgatási gyakornokot a 7. dzsidás ezredben tartalékos hadnaggyá nevezte ki.

*

Komárom város közgyűlése 1915. június elején megalakította a községi iskolaszéket, melynek összetétele a következő: Boldoghy Gyula, Czike Dénes, Gidró Bonifác, dr. Kamrás József, Kathona Sándor, dr. Kállay Endre, dr. Kéler Zoltán, Koczor Gyula, Lenhardt Mihály, Nagy János, Salamon Zsigmond, Stern Bernát, Stráska György, F. Szabó Géza, dr. Szabó Kálmán, Szalkai Vilmos, Vargha Sándor, dr. Weisz Miksa.

*

Felhívás: „A legszebb kivitelű képeslevelezőlapok Spitzer Sándor könyvkereskedésében kaphatók.“

Lelkes Vince

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program