Kl-selejtező - Két magyar csapat továbbjutott, kettő kiesett!

1

Fotó: MTI

A magyar bajnoki címvédő Ferencváros 2-0-ra nyert az ír Shamrock Rovers vendégeként, az ezüstérmes Kecskemét hosszabbításban 3-1-es vereséget szenvedett a Riga FC vendégeként és kiesett, a bronzérmes Debrecen pedig tizenegyespárbajban harcolta ki a továbbjutást az örmény Alaskert ellen a labdarúgó Konferencia-liga-selejtező második fordulós párharcának csütörtöki visszavágóján. A Zalaegerszeg csütörtökön a hazai visszavágón 2-1-re kikapott a horvát NK Osijektől, és a Kecskeméthez hasonlóan búcsúra kényszerült.

A fővárosi zöld-fehérek első gólját Kristoffer Zachariassen szerezte a dublini meccs 31. percében, a végeredményt pedig Samy Mmaee állította be a 90. percben.

A Ferencváros a következő körben a Hamrun Spartans együttesével játszik majd, miután a máltaiak kettős győzelemmel, 3-1-es összesítéssel búcsúztatták a georgiai Dinamo Tbiliszit.

Konferencia-liga, selejtező, 2. forduló, visszavágó:

Shamrock Rovers (ír)-Ferencváros 0-2 (0-1)

Dublin, v: Tomasz Musial (lengyel)

gólszerzők: Zachariassen (31.), S. Mmaee (90.)

sárga lap: Sigér (3.), Varga B. (50.)

Továbbjutott: a Ferencváros kettős győzelemmel, 6-0-s összesítéssel.

Nagy lendülettel kezdte az összecsapást a hazai csapat, amely az első negyedórában kapufát is rúgott, valamint Dibusznak gyakorlatilag egy percen belül két alkalommal is nagyot kellett védenie. A döcögősebb kezdés után megnyugodtak a Ferencváros játékosai, rendezték a sorokat és veszélyesebben kezdtek futballozni, ennek pedig a 31. percben meg is lett az eredménye: egy szépen felépített és végigjátszott akció végén Varga Barnabás hozta helyzetbe Zachariassent, aki nem hibázott. Ezután a szünetig javarészt a mezőnyben folyt a játék, de ebben is inkább a vendégcsapat volt fölényben.

Fordulás után némileg edzőmeccs-jelleget kezdett ölteni a találkozó, a vezetőedzők cserékkel próbáltak frissíteni, de a továbbjutás kérdése gyakorlatilag eldőlt, így igazán nagy izgalmakat nem tartogatott a meccs második félideje. A Shamrock a hajrában letámadással próbálkozott, de nem tudta kizökkenteni a higgadtan futballozó ferencvárosiakat, akik aztán a lefújás előtti percekben még végigvittek egy akciót, melynek végén Mmaee volt eredményes.

Az FTC jövő csütörtökön idegenben kezdi a harmadik fordulós párharcát, majd egy héttel később a Groupama Arénában fogadja a máltai riválist.

KECSKEMÉT

Szabó István vezetőedző tanítványai az egy hete hazai pályán elért 2-1-es győzelem után lendületesen kezdték a visszavágót, és már a hetedik percben megszerezték a vezetést. A folytatásban nagy erőket mozgósított az egyenlítésért a Riga, amely a 62. percben betalált, majd pedig a 95. percben szerzett góllal hosszabbításra mentette a párharcot. A ráadásban összességében a lett együttes volt a jobb, s végül a 122. percben, szabadrúgásból talált be a kecskemétiek kapujába, ezzel bebiztosította a továbbjutását.

A Kecskemét 12 év után szerepelt újra az európai kupaporondon, de ahogyan akkor az Európa-ligában, úgy most a Kl-ben sem sikerült továbblépnie a következő körbe.

Riga FC (lett)-Kecskeméti TE 3-1 (0-1, 2-1, 2-1) – hosszabbítás után

Riga, v: Iwan Arwel Griffith (walesi)

gólszerzők: Ngonda (62.), Mankenda (95.), Ngom (122.), illetve Vágó (7.)

sárga lap: Bosancic (67.), illetve Kiss B. (41.), Májer (53.), Ilyinbor (65.), Varga B. (73.), Szalai G. (124.)

Továbbjutott: a Riga FC 4-3-as összesítéssel.

Nagy lendülettel kezdte a mérkőzést a magyar csapat, amely már a hetedik percben megszerezte a vezetést. Vágó Levente gólját nagy kapushiba előzte meg, Purins ugyanis túl sokat várt a saját kapuja előtt, Tóth Barna pedig becsúszva megszerezte tőle a labdát, melyet aztán Kiss Bence készített le nagyszerűen az érkező Vágó elé, aki 12 méterről a kapuba lőtt. A folytatásban valamelyest kiegyenlítettebbé vált a játék, és a lettek előtt is adódtak lehetőségek, de a szünetig a Kecskemét hátékonyan őrizte a vezetést, amely összesítésben kétgólos előnyt jelentett a számára.

A szünetben kettős cserével felfrissített Riga többet birtokolta a labdát a második félidő első felében, és hamarosan ki is egyenlített: a jobb oldalon végig nagyon aktív Mankenda középre lőtt labdájáról lemaradtak a kecskeméti védők, a hosszú oldalon érkező Ngonda pedig csukafejessel vette be a magyarok kapuját. Szabó István vezetőedző tanítványai ezt követően leginkább arra törekedtek, hogy megőrizzék az összesítésben még megmaradt egygólos előnyüket, miközben a Riga a támadásokat próbálta erőltetni, javarészt a jobb oldalon, a változatlanul nagy kedvvel futballozó Mankenda vezérletével. Végül a kongói szélső hőssé vált, a lefújás előtti percekben ugyanis ő szerezte azt a gólt, amellyel a lettek kiharcolták a hosszabbítást.

A ráadás első 15 percében mindkét együttesnek voltak gólszerzési lehetőségei, sőt, a Riga eredményes is volt, de azt a találatot les miatt érvénytelenítette a játékvezető. A folytatásban a hazaiak előbb a kapufát találták el, majd Daskevic nagy helyzetben a kapu mellé lőtt, de az igazi hidegzuhany a 122. percben érte a Kecskemétet, amikor Ngom a bal oldalról végezhetett el szabadrúgást, s élesen a kapu elé lőtt, a labda pedig akadálytalanul vágódott a kapuba, mert a tizenhatoson belül tömörülő játékosok közül senki nem ért bele. A magyar csapatnak ezután már szinte semmire nem maradt ideje, így búcsúzni kényszerült.

DEBRECEN

A története 100. európai kupamérkőzését játszó Debrecen – amely egy héttel ezelőtt idegenben 1-0-ra nyert – a 67. percben még kétgólos hátrányban volt, így kiesésre állt, Dzsudzsák Balázs 77. percben szerzett találata azonban hosszabbítást eredményezett (1-2).

A ráadásban nem esett újabb gól, a 11-es párbajban pedig Megyeri Balázs kétszer is hárított, eldöntve ezzel a párharcot. A Debrecen a harmadik fordulóban az osztrák Rapid Wiennel találkozik.

Debreceni VSC-Alashert Jereván (örmény) 1-2 (0-1, 1-2, 1-2, 1-2) – 11-esekkel: 3-1

Debrecen, 10 708 néző, v.: Robert Schröder (német)

gólszerzők: Dzsudzsák (77.), illetve Usztyinov (19.), Mimito (67.)

piros lap: Kutalia (87.)

sárga lap: Romancsuk (63.), Bárány (84.), illetve Racines (24.), Carrillo (49.), Fataj (88.), Flores (90.), Gareginjan (112.), Voskanjan (124.)

Továbbjutott: a Debreceni VSC, 2-2-es összesítéssel, hosszabbítás után, 11-esekkel.

Lendületesen kezdte története 100. európai kupamérkőzését a Debrecen, előbb Dzsudzsák lőtt veszélyesen messziről, majd a balhátvéd Manrique kis híján mindenkit átvert azzal, hogy középre nézett, de beadás helyett éles szögből a kaput vette célba, a labda azonban az oldalsó kapufán csattant.

A vendégek bő negyedóra után érkeztek meg a meccsbe, és meg is szerezték a vezetést, Megyeri ugyan elsőre még védte a lövést, de a szöglet után az örményeknek sikerült betalálniuk. Ettől kicsit össze is zavarodott a Debrecen, amely csak Dreskovic mentésének köszönhetően nem került kétgólos hátrányba.

A fordulást követően óriási fölénybe került a házigazda magyar csapat, a vendégek a félidő közepéig szinte a félpályát sem lépték át, egy debreceni védelmi hibát azonban rögtön kihasználtak és kétgólos előnyre tettek szert.

A Debrecen tíz perccel később törte meg a jeget a kapitány Dzsudzsák Balázs révén, de a nyolcperces hosszabbítás ellenére sem esett már gól a rendes játékidőben, pedig a vendégek ekkor már tíz emberrel futballoztak.

A ráadásban a debreceni közönség talán már most láthatta a szezon legnagyobb kimaradt helyzetét: előbb Bódi három méterről fejelt a keresztlécre, a kipattanó labdát pedig a gólvonaltól 20 centire álló Mance egyszerűen nem találta el. A 118. percben az egy perccel korábban csereként pályára lépő Oliveira is meccslabdát rontott, így jöhettek a 11-esek. A hazaiak kapuját védő Megyeri Balázs két különpárharcot is megnyert, ráadásul a második vendéggólt szerző Mimito is hibázott, ezzel pedig eldőlt az összecsapás.

ZALAEGERSZEG

A vendégek a kilencedik percben szerencsés góllal szereztek vezetést, ugyanis Gergényi Bencéről a saját kapujába pattant a labda, a továbbjutás kérdését pedig a 73. percben Josip Spoljaric találata zárta le. A hajrában a zalaegerszegiek erejéből már csak a becsületgólra futotta az amerikai Eduvie Ikoba révén.

A horvát bajnokság bronzérmesére a román CFR Cluj és a török Adana Demirspor párharcának továbbjutója vár a harmadik számú európai kupasorozat selejtezőjének következő körében.

ZTE FC-NK Osijek (horvát) 1-2 (0-1)

Zalaegerszeg, 5347 néző, v.: Gal Leibovitz (izraeli)

gólszerzők: Ikoba (82.), illetve Gergényi (9., öngól), Spoljaric (73.)

sárga lap: Ikoba (42.), Huszti (63.), Gergényi (70.), Mocsi (84.), illetve Mkrtcsjan (72.), Malenica (90.), Brlek (97.)

Továbbjutott: az NK Osijek kettős győzelemmel, 3-1-s összesítéssel.

Mindkét csapat igyekezett lendületesen kezdeni, a ZTE pedig sokkal támadóbb felfogásban futballozott, mint egy hete idegenben, de ez hátul hamar megbosszulta magát, mert az eszékiek az első lehetőségüket gólra váltották: Caktas lesgyanús helyzetben ugrott ki a félpályáról, ziccerét ugyan Gyurján hárította, de a kipattanó labda a visszazáró Gergényi melléről az üres kapuba vágódott. A gól nem törte meg a ZTE lendületét, de a sorozatos technikai hibák megakadályozták a nagyobb helyzetek kialakulását, így a magyar kupagyőztes elsősorban távoli, de pontatlan lövésekkel próbálkozott. Az első ziccerre bő félórát kellett várni, de Ubochioma csúnyán fölé lőtt, majd rögtön utána cserét kért. Ezzel szemben a horvátok szórványos kontrái sokkal veszélyesebbek voltak, viszont nekik sem sikerült végleg eldönteni a párharcot.

A térfélcserét követően még nagyobb elszántsággal játszott a ZTE, melynek eredményeként először kellett nagyot védenie Malenicának, majd Ikoba fejelt mellé nagy helyzetben. A fokozódó hazai nyomást Tajti kapufája is jelezte, de a kék-fehérek nem tudták bevenni az ellenfél kapuját. Hiába játszott fölényben az egész második félidőben a Zalaegerszeg, mégis a rivális lőtt újabb gólt, amellyel lezárta a továbbjutás kérdését. A magyar csapat a hátralévő időben is támadott, a becsületgólt meg is szerezte, de a párharcot már nem tudta izgalmasabbá tenni, mert a hajrában a helyzetei kimaradtak.