Állami Gyógyszer-ellenőrzési Intézet: Szlovákiában évente körülbelül 100 klinikai tesztelést engedélyeznek

camera

1

Állami Gyógyszer-ellenőrzési Intézet: Szlovákiában évente körülbelül 100 klinikai tesztelést engedélyeznek

-illusztráció- (Fotó: Pixabay) 

Megosztás

Szlovákiában évente körülbelül 100 klinikai vizsgálatot engedélyeznek. A Klinikai Tesztelések szombati Nemzetközi Napja alkalmából erről az e területen nemzeti szabályozást biztosító Állami Gyógyszer-ellenőrzési Intézet (ŠÚKL) írt a közösségi oldalán.

"A klinikai tesztelés egy gyógyszer kutatása embereken – mindez önkéntes alapon működik. Ugyanakkor a gyógyszer kifejlesztésének egyik legfontosabb állomása, és igazolja, hogyan működik az emberi szervezetben, biztonságos-e a betegek számára”

– magyarázta az intézet.

Az ilyen vizsgálatoknak köszönhetően jobban megérthetők a különböző betegségek, és könnyebb módot találni a biztonságos és hatékony kezelésükre.

Az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Intézet (ŠÚKL) az Európai Gyógyszerügynökségen belüli klinikai vizsgálatokban is aktívan részt vesz.

„Kétszer javasolták az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Intézetet jelentéstevő tagállamnak, háromszor mi is pályáztunk országként, majd ezt követően jelölték ki jelentéstevő tagállamnak”

– mutatott rá Lukáš Slovák, a klinikai gyógyszertesztek osztályvezetője. A jelentéstevő tagállam klinikai vizsgálati jelentéseket készít az Európai Unió országai számára.

A nemzetközi napot James Lind skót orvos kísérletének évfordulóján tartják. 1747-ben egy 12, skorbutban szenvedő tengerészből álló csoportot hat csoportra osztott, és mindegyiknek más-más terápiát adott. A legsikeresebb eredményeket egy olyan tengerészcsoportban érte el, akiknek citromot és narancsot adott, mivel a skorbutot a C-vitamin hiánya okozza.

TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program