Kočner mindent tagad, egyedül a magyar kolbászt ismeri el

2020. június 19. - 12:22 | Belföld

Pénteken folytatódik a Kuciak-gyilkosság tárgyalás, amit a Speciális Büntetőbíróság szenátusának elnöke szerdán halasztott el a hét utolsó munkanapjára. Marian Kočner vádlott már korábban jelezte, hogy csak az ügyész és a bíróság kérdéseire fog válaszolni, Daniel Lipšic és Roman Kvasnica, a sértettek képviselőinek kérdéseit elutasítja.

Kočner mindent tagad, egyedül a magyar kolbászt ismeri el
Fotó: tasr

A gyilkosság megrendelésével vádolt maffialistás nagyvállalkozó a 2018 februárjában történt nagymácsédi gyilkossággal kapcsolatban elmondta, nem létezik olyan motívum, ami ezt az egész vádat alátámasztaná. Ján Kuciak cikkeit nem tartja elegendő motívumnak, hiszen "sok más újságíró is írt rólam, sokkal többet, hosszabb időn keresztül, tehát ez a motívum nem reális, és teljességgel kizárható" - véli Kočner.

A vád egy további pontját is megkérdőjelezte a már két éve a rácsok mögött ülő üzletember. Szerinte nincs arra bizonyíték, hogy ő Alena Zsuzsovának - a vele együttműködő komáromi nőnek - adott volna pénzt a gyilkosság lebonyolításával összefüggésben 2018 februárjának végén. Mert az nem bizonyíték - így Kočner - hogy a jelzett időpontban meglátogatta a bankja egyik széfjét. "A széf felkeresése nem jelent pénzfelvételt" - magyarázta a vádlott, hozzátéve, hogy a trezorba egy bírósági szakvéleményt helyezett el.

Azt a nagyvállalkozó sem vonja kétségbe, hogy - a gyilkosság közvetítője - Andruskó Zoltán pénzt adott át a gyilkost - Miroslav Marčeket - a helyszínre kocsikázó Szabó Tamásnak, de azt is hozzátette, azt a pénzt nem Zsuzsovától vagy tőle kapta.

Mint ismeretes, a gyilkossági ügyben közvetítőként szereplő Andruskó Zoltán korábban egy vádalku keretében 15 évet kapott, míg a gyilkosság végrehajtását beismerő Miroslav Marčeket 23 évre ítélte a bíróság.

Miután Kočner elmondta a magáét, Vladimír Turan ügyész azt firtatta, hogyan, milyen körülmények között ismerkedett meg Zsuzsovával. A minden lében kanál vállalkozó szerint a nő írt neki először, hogy segítségre van szüksége. Aztán, még 2012 körül üzeneteket váltottak mobilon keresztül, majd 2-3 évvel később találkoztak először élőben. Zsuzsová a találkozások alkalmával gyakran hozott magával kenyeret, mézet, magyar kolbászt, valószínűleg kedvességből.

Kočner meg cserébe szépen pénzelte Zsuzsová lányát. Kapott pénzt szülinapjára, karácsonyra, vagy a jó bizonyítványért. Később havonta egy ezrest küldözgetett neki a nagymama számlájára, majd egy piros Mercedes lízingjében is segített. Hogy Zsuzsová ne maradjon adósa, a Kočner-féle Na pranieri (Pellengéren) videóműsor facebookozását kezelte.

Állítólag Kočner nem tett semmit annak érdekében, hogy a műsor kedvéért külön információkat szerezzen az újságírókról. Mindezt Peter Tóth tette, aki az újságírókat még nála is jobban utálta. A bíróság szenátusának elnökasszonya ezen a ponton megjegyezte, hogy az emlékezetes Kočner-Kuciak telefonbeszélgetéskor a nagyvállalkozó megfenyegette a zsurnalisztát, hogy minden mocskos dolgot kiderít Kuciak családjáról. Kočner ezt csak annyival intézte el, hogy ez a beszólása csak a felindultságából fakadt, semmi ilyen információt nem keresett.

Az egykori titkosszolgálati vezető, Peter Tóth újságírókat megfigyelő csapatával kapcsolatban leszögezte, "Tóth vissza akart kerülni az SIS vezetésébe". Létrehozta a Ďateľ nevezetű honlapot, de annak nem volt nagy sikere, ezért megszólította Kočnert. 2017 nyarán aztán elmentek közösen egy hétre Horvátországba, hogy ott kitalálják, mihez kezdjenek. Ott találták ki közösen, hogy belefognak egy új párt, a Cieľ létrehozásába, illetve hogy belevágnak a Na pranieri forgatásába. Tóth itt, Horvátországban jelezte, vannak emberei, akik ezt-azt tudhatnak az újságírókról. 10-12 ezer eurót adtam Tóthnak, - ismerte el a vádlott, hogy finanszírozta az információk begyűjtését. Azt azonban nem tudta, - vallotta pénteken -, hogyan nyomoztak Kuciak után. "Azt tudtam csupán, hogy ő is Tóth érdeklődési körébe tartozott."

A rendőrség korábbi legmagasabb köreiben otthonosan mozgó Norbert Bödör is szóba került. Természetesen "soha semmit nem hajtottak végre", mindössze a hétköznapi ügyekről beszélgettek, szó sem volt emberek átvilágításáról. Az ezt állító Threema-s üzenetváltás szerinte a mobilos applikáció meghekkelésének következménye. És az sem igaz, hogy Tóthnak elküldte sms-ben Kuciak címét. Azt azonban Kočner nem tudta elmagyarázni, miért jelezte Tóthnak a gyilkosság előtti napon, hogy elég volt Kuciak megfigyeléséből.

Itt tart most a bírósági meghallgatás, ahol délben ebédszünetet rendeltek el.

(Aktuality/DenníkN alapján)