Kočner törékeny emberének bokáján nyomkövető fityeg, amivel nem is slattyoghat akárhova

2021. május 28. - 08:16 | Belföld

Egy ügyészi határozat miatt szerdán szabadon engedték Monika Jankovská korábbi smeres államtitkárt, aki hosszú hónapokat töltött a vizsgálati fogságban, később a trencséni börtönkórházban. Kint sem lesz teljes a szabadsága Marian Kočner emberének.

Kočner törékeny emberének bokáján nyomkövető fityeg, amivel nem is slattyoghat akárhova
Fotó: TASR

Már csütörtökön elektronikus nyomkövetőt pattintottak a bokájára, amit a bíróság rendelt el. Mivel Jankovská az állítólagos pszichikai gondjai miatt ellátásra szorul, még az is lehet, hogy kórházba vonul. Ha ezt mégsem így lesz, akkor minden esetben be kell számolnia a tartózkodási helyének esetleges megváltoztatásáról. A bírósági ügyének lezárásáig nem utazhat külföldre sem, és nem tarthat kapcsolatot az ellene indított eljárásokban szereplő gyanúsítottakkal, tanúkkal, vagy szakértőkkel. Emellett havonta kétszer találkoznia kell az úgynevezett pártfogó felügyeletét ellátó szakemberrel.

A Fatima-ügy felügyelő ügyésze május 26-án határozott úgy, hogy a gyanúsítottat szabadlábra helyezi, mivel az indok a kollúziós fogsághoz megszűnt. A kollúziós a hazai jogrendben a létező legszigorúbb fogvatartási módszer, amikor a letartóztatott gyanúsítottal kapcsolatban fennáll a tanúkkal való összejátszás, illetve azok befolyásolásának veszélye. A Fatima-ügy lényege egy vendéglátóhely megkaparintásáról szól. Az egykori NAKA-s Róbert Krajmer feleségének Trencsénben az ölébe pottyant egy olyan bár, amelyet a múltban erőszakkal szerzett meg a Peter Čongrády nevével fémjelzett maffia az eredeti tulajdonostól, Ondrej Janíčektől. Ebben segédkezhetett Jankovská, aki akkoriban Janíček ellen, azaz Čongrády javára hozott ítéletet, és amiért 3 millió koronát, azaz vagy 100 ezer euró kenőpénzt kaphatott.

Az egykor bíróként és államtitkártként is tevékenykedő Jankovskát tavaly márciusban, a Vihar névre keresztelt akció során tartóztatták le a rendőrök, mert azzal gyanúsítják, hogy ő intézte el, hogy a bíróság hitelessé nyilvánítsa azokat a markízás váltókat, melyek alapján Marián Kočner több millió eurót követelt a kereskedelmi televíziótól. Kočnert azóta 19 évre ítélték az értékpapírok meghamisítása miatt.

Monika Jankovská tavaly szeptemberben éhségsztrájkba kezdett a börtönben, de egészségi állapota az éhségsztrájkja 20. napján jócskán leromlott, ezért meg kellett szakítania azt, infúziókat kapott. Az idei év elején a trencséni börtönkórházba került, miután gyógyszertúladagolással próbált véget vetni az életének.

(Cas/para)