Kočnert megint bíróság elé állítják, mert lebukott a börtönből küldözgetett cetlijeivel

2021. április 30. - 15:00 | Belföld

A maffialistás nagyvállalkozó már a vizsgálati fogságban ült három évvel ezelőtt, amikor gondolt egyet, és megpróbálta akadályozni az igazságszolgáltatást. Az egyik ügyvédjén keresztül cetliket küldözgetett ki a börtönből, amiben különböző személyeknek utasításokat adott, hogy ügyében kedvezőbb ítélet szülessen. Az eset nyomozását most zárták le.

Kočnert megint bíróság elé állítják, mert lebukott a börtönből küldözgetett cetlijeivel
Fotó: TASR

Marian Kočnert 2018 júniusában rakták vizsgálati fogságba a Markíza televízió váltóinak meghamisítása vádjával, és azon volt, hogy valahogy kiszabaduljon a rácsok mögül.

A rendőrség szerint Kočner a hamis váltókkal kapcsolatban megpróbált a fogságból manipulálni, úgy, hogy bizalmi emberén keresztül kijuttatott cédulákra vázolta fel a tennivalókat, kinek, mit kell tenni az ő érdekében.

"Marek tart a 'mondvacsinált tanúktól', de meggyőztem őt egy dologról" - így kezdődik az a rács mögül kijuttatott egyik cetli (szlovákul: moták), amit Kočner a korábbi munkatársának, Peter Tóthnak küldött. Ez a levélke olyan instrukciókat tartalmazott, hogyan lehetne befolyásolni a hamis váltók ügyének nyomozását. Tóth, a korábbi titkosszolga azonban nem teljesítette Kočner kérését, inkább összegyűjtött pár ilyen kézzel megírt cetlit és leadta a rendőrségen.

A fent idézett cetli szerint Tóth feladata az lett volna, hogy meggyőzze a szintén extitkosszolgát, Roman Osuskýt, hogy Kočner javára tanúskodjon a váltókkal összefüggésben. Azt kellett volna állítania, hogy már régen tudomása volt a szóbanforgó értékpapírokról, amivel megfúrta volna az ügyész állítását a papírok hamisításával kapcsolatban. De Tóth nem állt kötélnek, attól tartott, hogy ha ezt a kérést teljesíti, akkor legközelebb Kočner őt kéri meg hasonlóra.

Tóth elmondása szerint a cédulákat Andrej Šabík ügyvéd hordta ki a börtönből, akinek a kihallgatását a koronavírusos járvány jócskán elodázta. Šabík tettével az ügyvédi kamara is foglalkozik.

Mint azóta köztudott, ezek a kočneres húzások nem jöttek be, a hamisított váltók miatt idén januárban jogerősen 19 éves börtönbüntetést kapott. A cetlik miatt meg újabb váddal - nevezetesen az igazságszolgáltatás akadályozásával - szembesült. A nyomozóhatóság lezárta az ügyet és a hatóságok a vádemelésen dolgoznak.

(Aktuality)