Távozik két vezető, de a költségvetés hosszas vajúdás után megszületett Nagymegyeren

camera

1

Távozik két vezető, de a költségvetés hosszas vajúdás után megszületett Nagymegyeren

Fotók: Cséfalvay Á. András - archívum 

Megosztás

Nagymegyer ideiglenes költségvetéssel kezdte az idei évet és ez az állapot március második feléig állt fenn. Az előző hónapok tekintetében vajúdásnak titulálni a megszületését korántsem túlzás, a jóváhagyását követően viszont távoznak a városi hivataltól a kidolgozói.

Aradi Mónika pénzügyi osztályvezető, illetve Koczkás Beáta hivatalvezető felmondásáról Soóky Marián polgármester tájékoztatott a képviselő-testület legutóbbi ülésén, épp a költségvetési vita során. Előbbi március végén, utóbbi április végén távozik a hivataltól. Soóky kiemelte, a pénzügyi osztály új vezetői posztjára vélhetően pályázatot írnak majd ki.

Az elmúlt hónapokban éppen a költségvetés hiánya váltotta ki a legnagyobb vitát a testületen belül. Korábban már megírtuk, hogy Nagymegyer már ideiglenes költségvetéssel kezdte a tavalyi évet is, de akkor tulajdonképpen lecserélődött a teljes városvezetés, Soóky Marián polgármesterrel az élen, és az önkormányzat hatalmas káoszt fedezett fel a 2022 végén, a Holényi Gergő-féle vezetés által előkészített költségvetésben. A 2023-as költségvetést végül tavaly január végén sikerült elfogadnia a nagymegyeri testületnek, az év végére viszont ismét oda jutottak, hogy nem sikerült az utolsó plénumra összekalapálni az ideit, így maradt a provizórium.

Az idei első plénumot, melyen a költségvetésről is vitáztak volna, február közepére írták ki, de két héttel el kellett halasztani, miután fény derült arra, hogy a január végén kifüggesztett költségvetési tervezet tele van hibákkal. Ezeket a hibákat meglehetősen kritikus hangnemben részletesebben is taglalta a Facebookon Csémi István képviselő. A február 26-ra elnapolt önkormányzati ülésen sem jött el végül a várva várt pillanat, a költségvetést ugyanis le kellett venni a napirendi pontok közül.

Ennek két oka volt, amelyekre Richard Kmeť főellenőr hívta fel a figyelmet. Az egyik, hogy sikerült a testületi ülést egy olyan dátumra elhalasztani, amikor még épp nem telik le a tervezet kifüggesztését követő, törvény által megszabott 15 nap. A másik pedig, hogy a tervezet nem tartalmaz ún. célokat és tervezetet, amit az önkormányzatok költségvetéséről szóló 583-as törvény előír.

Újabb három hét telt el, mire a következő ülést összehívta a polgármester, március 1-jén pedig már kifüggesztették a végleges(nek hitt) tervezetet, melyről időközben még tárgyalt a képviselő-testület tanácsadó szerveként működő pénzügyi szakbizottság, és egy sor újabb módosítást javasolt, amit a hivatal részben bedolgozott. A testület elé egy olyan, kiegyensúlyozott költségvetési tervezet került, mely 11 360 292 euró bevétellel és kiadással számolt, amiből csaknem 10 milliót tettek ki a folyó bevételek, és 6,93 milliót a folyó kiadások (további 3,15 milliót az iskolákkal kapcsolatos folyó kiadások).

Csakhogy az önkormányzati ülésen további módosítások következtek. Csémi István és Pongrácz Kálmán is egy sor változtatást javasolt, majd némi egyeztetés után ezeket összefésülték, végül a módosításokat, illetve a teljes tervezetet is jóváhagyták.

A végleges adatok egyelőre nyilvánosan nem elérhetők, így azokra hagyatkozunk, amelyeket Pongrácz Kálmán olvasott fel a plénumon.

Eszerint a költségvetés teljes idei bevétele jelen állás szerint 11 289 829 euró lehet, míg a kiadások 11 201 032 eurót tehetnek ki.

Mint ahogy azt Pongrácz is megjegyezte, ez nem egy „dogma”, hozzá lehet nyúlni, ahogy folyamatban lesz a teljesítés, illetve frissülnek, finomodnak a prognózisok.

Mindenesetre a végleges tervezet szerint 10 066 276 eurót tesznek ki majd a folyó bevételek, és 7 144 090 eurót az iskolákén kívüli folyó kiadások. A folyó költségvetés mérlege minden egybevetve 168 871 euró mínuszban, amit a tőkeköltségvetés és a tartalékalappal kapcsolatos mozgásokat is magába foglaló pénzügyi műveletek ellensúlyoznak, előbbi közel 126 ezres, utóbbi pedig 132 ezres többlettel, így mutat az első 2024-es jóváhagyott tervezet 88 797 eurós többletet.

Egyébként ami a bevételeket illeti, ezen a téren a legnagyobb tétel hagyományosan a jövedelemadók állam által visszatérített részaránya, ami számokban 3 958 018 eurót jelenthet Nagymegyer számára az idei évben, miközben tavaly 3,892 milliót tett ki az érvényes teljesítési mutató szerint.

Hoz némi pénzt a városkasszába az ingatlanadó emelése, a tervezet szerint a 2023-as 611 ezer euróhoz képest 2024-ben 835 ezer euróval számolnak. A hulladékelszállítási illetéket tekintve kb. 490 ezer euróval számol a város, noha 2023-ra közel 550 ezret terveztek, de csak 472 ezret sikerült végül beszedni.

További félmillió eurót hozhat az épületek, többek között a rendelőintézet és egyebek bérbeadásából származó városi bevétel, noha a 2023-as tervezet eredetileg itt is többel számolt (562 ezer euró).

Az állam által az önkormányzatokra átruházott hatáskörök teljesítésére 3,22 millió eurós támogatást kap a város, ez nagyrészt az iskolaügyet, illetve a szociális ügyeket, közétkeztetést, gondozószolgálatot teszi ki.

Nagymegyer tehát március 18-ától rendelkezik jóváhagyott 2024-es költségvetéssel, a provizóriumnak vége.

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program