Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában (I. rész)

camera

1

Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában (I. rész)

(Archív felvétel) 

Megosztás

Helytörténeti sorozatunk hírmozaikjával ezúttal azt szeretnénk fel- és megidézni olvasóinknak, hogyan zajlottak a hátországi emberek mindennapjai, s hogyan alakult a tájhoz kötődő személyiségek élete és munkássága az Alsó-Csallóközben az 1914–1918. évi világháború kitörésének idején. Következzenek a hírek, melyeknek forrása a korabeli regionális sajtó.

Kürthy István, a vármegye főispánja tüdőgyulladásából felépülvén utókúrára Szicíliába utazott (1914. január). Üdüléséből február 20-ika körül érkezett vissza Komáromba.

Évi rendes közgyűlését tartotta meg a Komáromi Állami és Törvényhatósági Altisztek és Szolgák Egyesülete a törvényszéki palotában. A voksolások eredményéről Solymossy Bálint korelnök számolt be. Elnöknek Takács Lajost, alelnöknek Méri Istvánt, jegyzőnek Senkár Móricot, pénztárnoknak Lipót Lajost választották a jelenlévők.

Komjáthy István ekeli helyettes jegyzőt – Kemenczky Géza jegyző betegsége folytán – az aranyosi jegyzőség ideiglenes vezetésével bízták meg.

A komáromi nyugdíjintézet tisztviselői kara Kacz Lajos, dr. Gaál Gyula és dr. Vásárhelyi Domonkos személyében új tagokkal bővült.

A belügyminiszter a vármegyei levéltárak vizsgálatával Komáromy András országos levéltárnokot hatalmazta meg, miről a törvényhatóságot is értesítette.

A komáromi református templomban Tóth Kálmán református lelkész, a komáromi egyházmegye esperese ünnepélyes eskütétellel bocsájtotta ki lelkészi pályájukra Vágó Ede komáromi és Puskás István marcelházi segédlelkészeket.

Csicsó község korábbi, Naszvad település jelenlegi plébánosa, Gaál István kiérdemült alesperes – baleset következtében beállott tartós betegeskedés miatt – nyugdíjba vonult.

A Jókai Egyesület által rendezett szabadoktatási előadások sorában Bognár Cecil főgimnáziumi tanár tartott előadást a kultúrpalota dísztermében Lélektani kísértetek címmel. A szépszámú közönség érdeklődéssel hallgatta az emberi lélekről, az emlékezőtehetségről, az álmokról s egyéb más dolgokról szóló fejtegetéseket.

A Komáromi Ujság egyes számait – a kiadóhivatalon kívül – Freisinger Mór újságárudájában, Czike Dénes, Girch József és Sipos Ferenc papírkereskedésében vásárolhatják meg az érdeklődő komáromiak és a környékbeliek.

Lelkes Vince

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program