Komáromi hajógyár: A város is lépett

Megosztás

Mint korábban beszámoltunk róla, a komáromi hajógyár szeptember végéig elbocsátani készül gyakorlatilag mind a 300 alkalmazottját. Az első hullámban, február végén 25, március végén, a most épülő hajó befejezésekor újabb 120, majd ősszel – néhány tucat, más munkára átsorolt dolgozón kívül – a maradék alkalmazottjaitól is megválna az üzem.

Ez akár a 114 éves komáromi hajógyártás végét is jelenthetné, mert ha egy ilyen igényes technológiákat használó üzemben leáll a termelés, azt nagyon nehéz újraindítani. Megoldást egyedül egy több millió eurós hitel jelentene, ami a jelenlegi gazdasági helyzetben kizárólag az állami tulajdonban lévő Eximbanktól várható.

A kialakult helyzettel kapcsolatban természetesen a városvezetés sem maradhatott tétlen. Bár lehetőségei ebben az ügyben igen korlátozottak, megtette, amit tehetett. Anton Marek polgármester elsősorban tájékoztatta Milan Belicát, Nyitra megye elöljáróját a kialakult helyzetről; külön felhívta a figyelmet a megye magas munkanélküliségi mutatójára, amelyet a dél-komáromi Nokiában történt elbocsátások után a hajógyár csődje után tovább romlana. Ugyancsak tájékoztatta a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának (ZMOS) vezetőségét, rendelkezésére bocsátva a hajógyári helyzetről szóló jelentést. A polgármester mind a megyefőnököt, mind a ZMOS vezetőségét nyomatékosan megkérte: minden rendelkezésére álló eszközzel segítsék a gyár megmentését.

Anton Marek ezt követően Iveta Radičovával is tárgyalt telefonon. Megbeszélésük eredményeképpen a kormányfő elmondta, hogy a lehető legrészletesebb jelentésre van szüksége a hajógyár helyzetéről, beleértve az összes szerződés és előszerződés gazdasági elemzését is. Hozzátette: mivel a választások előtt a kormány még egyszer összeül, e jelentés áttanulmányozása alapján beleegyezését adhatná az Eximbanknak a gyár megmentését jelentő hitel folyósítására.

Vas Gyula

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program