A komáromi iparisták sikerei

camera

1

A komáromi iparisták sikerei

komarom-ipari 

Megosztás

A komáromi Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola diákjai évek óta bekapcsolódnak a Palóc Társaság által meghirdetett pályázatba.

A társaság 23 évvel ezelőtt hirdette meg első alkalommal a Magyar Kultúra Napja tanulmányi pályázatot, amelynek célja a magyarságtudat elmélyítése, a szülőföld iránti hűség erősítése, a nemzeti történelem megismerése, az anyanyelvi képességek fejlesztése és a fiatalok tehetségének kibontakoztatása.

A történelem iránt érdeklődő diákoknak lehetőségük nyílt a kiterjedt kutatómunkán kívül lakóhelyükhöz, az őket körülvevő világhoz fűződő érzéseik, gondolataik, javaslataik kinyilatkoztatására.

Az eredményhirdetésre január 20-án Budapesten, a Magyarság Házában került sor. Az idei versenyen a komáromi Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola érettségi előtt álló diákja, Izrael Szilárd – aki már többször szerepelt e megmérettetés díjazottjai között – a kiemelt első díjat vehette át. Szép szülőföldem, Felvidék című pályamunkájának mozgatórugója szülőföldje iránti szeretete. Írásában bemutatja a szlovákiai magyarság életének fontosabb történelmi fordulópontjait és kihansúlyozza, hogy a múlt ismerete nagyon lényeges azért, hogy a nemzetek sorsát befolyásoló, rossz döntések ne ismétlődhessenek meg újra .

A harmadik évfolyam diákját, Kalocsányi Dánielt már kiskorától fogva érdeklik a családi történetek. Mindig figyelmesen hallgatta nagyapja történeteit, melyekből sok érdekes dolog jutott tudomására. Nagyapa, mesélj! című pályamunkájában kiválóan sikerült bemutatnia néhai dédapja élettörténetét. Az esszé bővelkedik a vidéki élet sajátosságainak ábrázolásában, legyen szó akár a mezei munkákról, a falu, Bátorkeszi közösségi életéről, vagy akár az ünnepi szokásokról, beleértve a hagyományos ételeket is. Dániel a verseny különdíjasának járó oklevelet vehette át, akárcsak az első évfolyamba járó Kovács Brigitta is.

Brigitta lakóhelye, Gúta történetét, hagyományait, népszokásait, nevezetes szülötteit bemutató munkájával sikerrel bizonyította, hogy műszaki tanulmányai ellenére tőle sem áll távol a társadalomtudományok szeretete.

"A három diák felkészítő tanáraként büszke vagyok az eredményeikre, hiszen az igényes, mindenre kiterjedő pályaművek rengeteg kutatómunka és információgyűjtés eredményeként születtek meg. Pozitív tény, hogy a diákok életének fontos részévé válik a gyökerek felkutatása, a múlt megismerése és a hagyományőrzés. Rajtuk kívül szintén szép eredményt ért el iskolánk további diákja, Nagy László is, aki a második helyezettnek járó oklevelet vehette át. Az iparisták eredményei is bizonyítják, hogy a műszaki jellegű képzés remekül összeegyeztethető a humán műveltséggel és az állandó értékek tiszteletével" – nyilatkozta Tóth Katalin felkészítő tanár.


(-)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program