A komáromi Selye János Gimnázium csapata nyerte az Estöri Kreatív Történelmi Versenyt

camera

1

A komáromi Selye János Gimnázium csapata nyerte az Estöri Kreatív Történelmi Versenyt

Fotó: Gosztom Gergő 

Megosztás

A magyar történelem egyik legmozgalmasabb és legsokszínűbb korának feldolgozása várt a hatodik Estöri Kreatív Történelmi Verseny középiskolás csapataira, akik a három részre szakadt Magyarország magyar-török küzdelmeit, a kultúrák találkozását és együttélését tanulmányozva oldották meg a feladatokat.

A többhónapos verseny során a diákok a törökkori diplomácia, a hétköznapok, a családi dilemmák, a vallásreform és a női sorsok témáit bemutatva adtak számot tudásukról. A személyes részvétellel zajló döntőre a budapesti Márai Sándor Művelődési Házban került sor. A megmérettetésen végül a komáromi Selye János Gimnázium csapata végzett az első helyen.

A középiskolák kilencedik és tizedik évfolyamainak csapatai változatos feladatokban mérték össze erejüket, megcsillogtatták vitakészségüket, színészi képességeiket, egyesek a hangszeres- és énekes tudásukat is – amellett persze, hogy számot kellett adniuk történelmi ismereteikről is. Összesen 120 csapat indult el tavaly ősszel a versenyen, végül a februári középdöntőt követően 12 csapat jutott el a májusi döntő megmérettetésig: tíz hazai és két határontúli – komáromi és marosvásáhelyi – középiskola diákjai.

A döntő előkészítő szakaszában egy Instagram oldal elkészítése volt a versenyzők feladata, majd a személyes részvétellel zajló prezentációk, vitapárbaj (duellum) és villámkérdések révén dőlt el, melyik csapat a legjobb az idei mezőnyben.

Végül a komáromi Selye János Gimnázium háromfős csapata – Szépe Dominika, Gönczöl Bernadett és Gábor Balázs Máté nyerték el az aranyérmet. Az ezüstérmet a soproni Széchenyi István Gimnázium diákjai, a bronzot pedig a Baár-Madas Református Gimnázium, Általános Iskola és Diákotthon diákjai hódították el.

A gimnáziumi tanárok mellett muzeológusokból, történészekből, ügynökségi kreatív szakemberekből álló zsűri az idei feladatok kitalálásakor arra törekedett, hogy olyan nézőpontokat csempésszen a feladatokba, amelyek az iskolai oktatásból gyakran kimaradnak.


(sjg)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program