Konkoly-Thege Sándort főhadnaggyá nevezték ki

camera

1

Konkoly-Thege Sándort főhadnaggyá nevezték ki

Fotó: archív felvétel  

Megosztás

Csallóközi lenyomatok CLXV.

Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában című helytörténeti alsorozatunkkal azt szeretnénk fel- és megidézni olvasóinknak, hogyan zajlottak a hátországi emberek mindennapjai, ill. hogyan alakult a tájhoz kötődő személyiségek élete és munkássága az Alsó-Csallóközben az 1914–1918. évi világháború idején. Folytatódjanak hát a hírek, melyeknek forrása a korabeli regionális sajtó.

(XXXVIII. rész)

Hadban lévő népfelkelőket tüntettek ki – a hadnagyokat főhadnagyokká nevezték ki az illetékes szervek 1914. karácsonyán. A hír és a vonatkozó lista a hadsereg hivatalos lapjában, a Rendeleti Közlönyben jelent meg. A névsorban – többek között – Konkoly-Thege Sándor dr. ügyvéd, Lengyel Béla a kitűnő sportmann, Harmos Károly festőművész és rajztanár, Nagy Ferenc dr. ügyvéd, a KFC elnöke is szerepel.

A Komáromi Önsegélyező Egylet legutóbbi ülésén Németh István református püspököt választmányi taggá választották.

Kürthy Lajos báró, Zólyom vármegye főispánja, Zólyom és Árva vármegyék kormánybiztosa az 1914. évi karácsonyi ünnepeket öcsse, Kürthy István, Komárom vármegye főispánja családjának körében töltötte.

Az Atheneum Könyvtár az 1914. év utolsó hetében a következő kiadványokat ajánlotta olvasóinak figyelmébe: E. M. Deli: A sas útja, Kóbori: Komédiák, Bíró: Glória, Balzac: Szamárbőr. Zola: Pascal orvos, Dickens: Két város, A. France: A pinquinek szigete, Csehov: Az orvos felesége, Bölsche: Szerelem az élők világában I–II., Tolsztoj: Hadzsi Murat, Voss: A költő és az asszony, Tóth: Boldogasszony dervise, Maupassant: Egy élet, Meyer: A barát násza, Heltai: A hét sovány esztendő, Geijerstam: Az öcsike, A. France: Az istenek szomjaznak, Jensen: D‘Ora asszony, D‘Annunzio: A tűz, Murger: Bohémvilág, Szini: A rózsaszínű hó, V. Hugo: A párizsi Notre Dame I–II.

Alkalmi hirdetések a Komáromi Ujságban. Boldog új évet kívánnak „mélyen tisztelt vendégeiknek és jóbarátaiknak” – többek között – Stein Arthur (a Grand kávéház tulajdonosa), Ipovitz és Ivánfi (vaskereskedők), Molnár Zsigmond (EMKE-kávés és -szállodás), Fehér János (vendéglős), Preszler Viktor (kávés) és mások.

Lelkes Vince

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program