Korčok: nem Szlovákia akar tetszeni Brüsszelnek, hanem Magyarország mutatja meg minden alkalommal, hogy az unióban máshol áll, mint a többiek

camera

1

Korčok: nem Szlovákia akar tetszeni Brüsszelnek, hanem Magyarország mutatja meg minden alkalommal, hogy az unióban máshol áll, mint a többiek

Annalena Baerbok és Ivan Korčok (Fotó: TASR) 

Megosztás

A német és a szlovák külügyminiszter pozsonyi sajtótájékoztatóján is téma volt Orbán Viktor tusványosi beszéde. Ivan Korčok szlovák külügyminiszter egyre kevésbé érti Magyarország álláspontját. Ezzel szemben a két miniszter teljesen egyetértett Ukrajna támogatásában, és úgy vélik, hogy a háborút nem a nyugati fegyverszállítások, hanem Vlagyimir Putyin hosszabbítja meg napról napra.

Az Ukrajnai helyzetről és a visegrádi országokról – ahol most Szlovákia tölti be az elnöki posztot – és a balkáni országokról is tárgyalt ma Pozsonyban Annalena Baerbok német, és Ivan Korčok, szlovák külügyminiszter. A közös sajtótájékoztatón Ukrajna és a visegrádi országok kapcsán is szóba került Orbán Viktor.

Ivan Korčok szerint sok kérdésben egyre zavarosabb Magyarország és Orbán Viktor álláspontja.

„A Magyarországról érkező üzeneteket, jelzéseket – beleértve ezt a múlt hetit is – egyre kevésbé értem, Magyarországot egyre kevésbé értem – utalt Korčok Orbán tusványosi beszédére. – És ebben nem vagyok egyedül. Sok országból egyértelmű válasz érkezett arra, amit Orbán elmondott.”

Főleg azt kifogásolta, hogy Orbán a visegrádi csoport megosztásával vádolta Szlovákiát és Csehországot. Az sem tetszett neki, hogy Orbán szerint Szlovákia és Csehország azért teszi azt, amit tesz, hogy tetsszenek Brüsszelnek. „Visszautasítom ezt a kijelentést. Ennek az ellentéte az igaz – állítja a szlovák külügyminiszter. –

Szerintem Budapesten minden alkalmat kihasználnak arra, hogy bemutassák, a közös európai megoldástól kicsit távolabb állnak. Hogy megmutassák, máshol vannak, mint az összes többi ország. Ez az igazság.”

Azt nem fejtegette, hogy ez a különállás kinek kedvező, de szavaiból az derült ki, hogy nem tartják Orbánt megbízható partnernek.

„Ma a négy visegrádi ország közül három egyértelműen megmutatta, hogy nem valahol középen áll, mi az agresszió áldozata pártján állunk, ez a konfliktus ebből a szempontból teljesen fekete-fehér – jelentette ki Korčok. – Ha valaki máshol akar állni, valahol középen, akkor én elfogadom, de visszautasítom azt, hogy a mi pozíciónkat állítsák be Magyarországról úgy, hogy Brüsszelnek akarunk tetszeni. Azt tesszük, ami az ország érdeke.” Kedden Magyarország újra egyedüliként utasította el az uniós javaslatot a földgázfogyasztás mérsékléséről, amit azonban Szijjártó Péter magyar külügyminiszter vétója ellenére elfogadott az Európai Tanács.

Baerbok: a háborút Putyin hosszabbítja meg a legbrutálisabb módon napról napra

Nem a nyugati szankciók és nem az Ukrajnának szállított nyugati fegyverek hosszabbítják meg az orosz-ukrán háborút, hanem Vlagyimir Putyin orosz elnök, véli Annalena Baerbok német külügyminiszter.

„Putyin a legbrutálisabb módon hosszabbítja meg ezt a háborút napról-napra: ártatlan emberek bombázásával, a gyerekeket sem kíméli. A háborút az orosz elnök fejezheti be azzal, hogy befejezi a bombázásokat, és visszatér a nemzetközi joghoz” – jelentette ki Baerbok.

Szerinte az utóbbi napoban Putyin és külügyminisztere Szergej Lavrov is bebizonyította, hogy eszükben sincs befejezni a háborút, amikor kijelentették, hogy a céljuk Ukrajna eltörlése.

A szankciók értelmezésében is egyetért a szlovák és a német fél. A német külügyminiszter szerint már a szankciók bevezetésekor nyilvánvaló volt, hogy ezek nem állítják le egyik napról a másikra a háborút. „Amikor egy autokratikus rendszer a fejébe veszi, hogy saját országát áldozza fel egy ilyen brutális háború érdekében, akkor nyilvánvaló, hogy a szankciók nem fognak ennek véget vetni” – magyarázta a miniszter.

Cáfolta azonban, hogy a szankciók hatástalanok lennének Oroszországra. „Az orosz részvénypiac elvesztette egyharmadát, az infláció 20 százalékos, és ráadásul a szankciókkal mutatjuk ki azt is, hogy a nemzetközi jognak ezt a brutális megsértését nem fogadjuk el” – magyarázta Baerbok. Szerinte a szankciókat akkor is meg kell tartani, ha ez számunkra is gazdasági problémákat okoz. „Ha valaki nem tartja be a szabályokat, akkor meg kell mutatni neki, hogy merre a rövidebb” – mondta a német miniszter.

Korčok egyetért német kollégájával. Szerinte tisztába kell tenni sok félremagyarázást és hoaxot. „Sokszor hallom, hogy a problémát a szankciók jelentik, nem a háború, hogy az árak nem az orosz agresszió miatt nőnek, hanem azért, mert szankciókkal sújtjuk Oroszországot. Ez nem igaz” – mondta Korčok. Szerinte Szlovákia nem tehet mást, pontosabban a szankciók jelentik ebben a helyzetben a legenyhébb megoldást. „Ha háború tör ki, akkor kétféleképpen reagálhatunk: nem veszünk tudomást róla, minket nem érint, elfordulunk tőle. Ezt ebben a helyzetben nem tehetjük meg, sem az Európai Unió, sem Szlovákia – mondta a szlovák külügyér. –

A második lehetőség, hogy tudomásul vesszük, és reagálunk rá. Ennek a reakciónak a szélsőséges módja, hogy bekapcsolódunk a megtámadott fél oldalán. Ezt nem akartuk megtenni. Ezért az egyetlen megmaradt, nem katonai választ a szankciók jelentik.”

Ő is elismerte, hogy a szankciók nem jelentenek megoldást egyik pillanatról a másikra, de más eszközünk nincs.

A két külügyminiszter egyetértett abban is, hogy folytatni kell a katonai együttműködést, amit az orosz-ukrán háború csak megerősített. Jelenleg a NATO-kötelékében Szlovákiában állomásozó külföldi katonák közül a németek vannak a legtöbben: a hat országból érkezett 2100 katona egyharmada német. Ez az az egység, amely a Patriot légvédelmi ütegeket is kezeli, amelyeket Szlovákia az Ukrajnának továbbadott orosz légvédelmi rendszer helyett kapott.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program