Korkedvezményes nyugdíjba vonulna 40 ledolgozott év után? Nem biztos, hogy könnyen sikerül

camera

1

Korkedvezményes nyugdíjba vonulna 40 ledolgozott év után? Nem biztos, hogy könnyen sikerül

Fotó: TASR - illusztráció 

Megosztás

A Szociális Bizotsító statisztikái szerint szeptember 30-án 517,42 euró volt az átlagos öregségi nyugdíj. Az átlagos korengedményes nyugdíj mindössze 503,96 euró volt, és kevesebb, mint 12 ezer állampolgár részesült benne.

A társadalombiztosítási törvény módosítása novembertől alapjaiban változtatta meg a korengedményes nyugdíjazás feltételeit, néhány módosítás viszont csak januártól lép érvénybe.

A Denník E összegyűjtötte az új nyugdíjazási rendszerrel kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdéseket és választokat, ezeket szemlézzük.

Mi változott a korkedvezményes nyugdíjat illetően?

A korkedvezményes nyugdíj korábbi törvényi feltételei, mint hogy legfeljebb két év lehet a nyugdíjkorhatár előtt, illetve legalább 15 ledolgozott évnek kell lennie, amikor nyugdíjbiztosítással rendelkezett, továbbra is érvényben maradnak. Emellett megjelenik egy új alternatíva.

Ennek lényege, hogy 2023 januárjától akkor is igényelheti a korkedvezményes nyugdíjat, ha legalább 40 ledolgozott évvel rendelkezik.

Ha tehát korkedvezményes nyugdíjat szeretne igényelni, az első vagy a második alternatíva feltételeit kell teljesíteni.

Ki igényelheti a korkedvezményes nyugdíjat 40 ledolgozott év után?

Az erre vonatkozó törvénymódosítás 2023 januárjától lép majd érvénybe, a korábbi nyugdíjba vonuláson gondolkodóknak azonban csak egy bizonyos csoportja élhet majd vele.

A 40 évbe ugyanis nem számítanak bele bizonyos, 2004. január 1. előtti időszakok. Például az a nő, aki 1962. november 20-án született, két gyermeket nevelt és főiskolai végzettséggel rendelkezik, 2025. március 20-tól jogosult a standard öregségi nyugdíjra. Korkedvezményes nyugdíjba nem mehet közvetlenül januárban, mivel nem felel meg a 40 ledolgozott év feltételének. A kilenc év középiskolai és felsőfokú tanulmányai ugyanis nem számítanak bele a ledolgozott évekbe.

A tanulmányi éveken kívül a munkanélküliségi időszakok sem számítanak bele ebbe az időszakba. Az az év, amelyre a nyugdíjbiztosítási díjat utólagosan fizették be, nem minősül ledolgozott évnek.

Ez azt jelenti, hogy az a leendő nyugdíjas, aki fél évig munkanélküli volt, nem fizethet többletjárulékot arra az időszakra, amikor a munkaügyi nyilvántartásban szerepelt, így fél év hiányzik majd a 40 ledolgozott évhez.

Ebből kiindulva a gyakorlatban azok élhetnek a 40 ledolgozott év utáni korkedvezményes nyugdíjazás lehetőségével, tehát vonulhatnak 58 évesen nyugdíjba (hat évvel a rendes nyugdíjkorhatár betöltése előtt), akik 18 éves koruktól dolgoznak, és egyszer sem voltak munkanélküliek.

Kisebb összegű nyugdíjra leszek jogosult, ha élek a korkedvezményes nyugdíjazás lehetőségével?

Aki 40 ledolgozott év után szeretne nyugdíjba vonulni, annak számolnia kell azzal, hogy a nyugdíja 30 naponként 0,3 százalékkal csökken. A másik alternatíva, vagyis a két évvel korábbi nyugdíjba vonulás ebből a szempontból kevésbé előnyös, ott ugyanis a nyugdíj minden 30 hiányzó nap után 0,5 százalékkal csökken. 365 nap alatt tehát 6,5 százalékkal lesz alacsonyabb.

Mekkora nyugdíjjal kell rendelkeznie, hogy a Szociális Biztosító jóváhagyja a korkedvezményes nyugdíjra vonatkozó kérelmét?

November 1-ig elég volt, ha ez az összeg a létminimum 1,2-szeresére jött ki. A létminimum júliustól 234,42 euró, a korengedményes nyugdíj pedig 281,40 euró lehetett. Az új szabályozás szerint már a minimálbér 1,6-szorosának kell megfelelnie a korkedvezményes nyugdíj összegének, ami 375,10 eurónak felel meg.


(DenníkE)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program