A kormány csak növeli az önkormányzatok költségeit, ahelyett, hogy segítene nekik

camera

1

A kormány csak növeli az önkormányzatok költségeit, ahelyett, hogy segítene nekik

Fotó: Facebook 

Megosztás

Egy héttel ezelőtt Besztercebányán, ma Nagyszombatban tiltakoztak a falvak és városok képviselői, mert szerintük a kormány egyáltalán nem foglakozik a települések egyre rosszabb anyagi helyzetével. Szerintük a kabinet nem vesz tudomást arról, hogy költségeik hónapról hónapra több ezer vagy akár 10 ezer euróval emelkednek. Szeptember elején országos tiltakozás lesz Pozsonyban.

Nagyszombat megye településeinek több száz képviselője tiltakozott ma a megyeközpontban a kormány tétlensége miatt. A regionális tiltakozást a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) szervezte, amely már a nyár kezdetén sztrájkkészültséget hirdetett, mert a kormány ebben a nehéz gazdasági helyzetben pénzt akar elvonni tőlük. A legnagyobb problémájuk az úgynevezett inflációellenes vagy családtámogatási törvénnyel van, amely az önkormányzatok rovására növelné a családtámogatás mértékét. A ZMOS szerint a kormány saját magával van elfoglalva, nem törődik a települések problémáival.

„Követeljük, hogy a a kormány dobjon mentőövet az önkormányzatoknak, amelyek a legnagyobb iskolafenntartók, hozzájuk tartozik a legtöbb más oktatási és szociális intézmény” – áll a ZMOS által elfogadott petícióban.

Több tízezer euróval magasabb éves kiadások

A településeknek egyre nagyobb problémát okoz a rekordmagasságú infláció, amely havi szinten több ezer vagy akár több tízezer euróval is növelheti a kiadásaikat a kisebb településeknek is. Nemcsak az energia árak nőnek, a már elkezdett projektek befejezése is többe kerül a tervezettnél. „A pályázatok lezárása akár egy évet is igénybe vehet, ennyi idő alatt akkora az áremelkedés, hogy a pályázat megvalósítására szerződött vállalkozók nem tudják az eredeti árból megvalósítani – magyarázta a Paraméternek Balói László (Szövetség-Híd Platform), Hodos polgármestere. – Az önkormányzatoknak fűteniük, világítaniuk kell, az alkalmazottakat fizetni kell.”

Balódi szerint havonta több ezer euróval mennek fel az önkormányzatok költségei. „A szemét elhelyezése a szeméttelepen a falunak 26 ezer euróval kerül majd többe, mint tavaly” – mondott egy példát az inflációra Balódi. A villany árának emelkedése még nagyobb kiadást jelent.

„Egyelőre csak az első négy hónap költségeit kaptuk meg, a január-áprilisi időszakban 10 800 euróval fizetünk többet ugyanakkora villanyfogyasztásért, mint egy évvel korábban” – magyarázta a polgármester.

Az év következő részében a villany ára még emelkedhet is. A gáz ára legalább megduplázódik, legalábbis a fizetett előleg alapján, „Havonta a tavalyi 2600 euró helyett 4800-at fizetünk, vagyis éves szinten ez is mintegy 27 ezer euró többlet, és az éves elszámolásnál lehet, hogy rá kell majd fizetni” – mondta a polgármester.

Tárgyalnának a kormánnyal, de az nem reagál

A ZMOS nem érti azt sem, hogy mi alapján akarja a kormány, hogy az önkormányzatok fizessék az eddig jóváhagyott fizetésemelések egy részét, miközben a kabinet nem ad rá pénzt. Ez érvényes az óvónőkre és a közalkalmazottakra is, akiknek ugyan a kormány emelte a fizetését, de az önkormányzatnak kell a pénzt biztosítania hozzá.

A szövetség úgy véli, csak a kormányintézkedések több száz millió eurós költséget okoznak az önkormányzatoknak éves szinten, a helyzetet pedig még tovább súlyosbítja az infláció.

A ZMOS szerint nincsenek közvetlen tárgyalások a kormány és az önkormányzatok között, habár a kabinet ennek ellenkezőjét állítja. Egy héttel ezelőtt Eduard Heger miniszterelnök arról beszélt, hogy az önkormányzatokat fontos partnernek tartja. A pénzügyminisztérium „testre szabott segítséggel” próbálja kompenzálni az önkormányzatok megnövekedett költségeit, például ingyenes kölcsönöket vagy a korábbi visszatérítendő támogatások elengedését ígéri. A ZMOS azonban ezt nagyon kevésnek tatja, ezért várhatóan szeptember 9-én országos tiltakozást szervez a fővárosban.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program