A kormánybukással olyan drágulás fenyeget, amivel eddig senki nem számolt

camera

1

A kormánybukással olyan drágulás fenyeget, amivel eddig senki nem számolt

Fotó: TASR - Jaroslav Novák 

Megosztás

Boris Kollár (Sme rodina) házelnök azt mondta, ha megbukik a kormány, nincs értelme megpróbálkozni az állami költségvetés elfogadásával. A programot a következő, január 31-re tervezett parlamenti ülésre akarta halasztani. Ha a költségvetést legalább akkor sikerül elfogadni, az állami kiadások a tervezett szintre emelkedhetnek.

A DenníkE szerint viszont ennél a forgatókönyvnél legalább az év elején Szlovákia energiatakarékos módba menne át, az úgynevezett költségvetési provizóriumba. Az állami kiadások a tervezett 35-ről 27 milliárd euróra csökkennek, ami pénzügyi összeomlást okozhat az energetikai vállalatok számára, vagy olyan meredek dráguláshoz vezethet, amivel eddig senki sem számolt.

Mire van és mire nincs hatással a kormány bukása:

  • A költségvetési provizóriumban az állam képtelen lesz kifizetni a támogatásokat a drága energiára. Vélhetően szándékában lesz legalább ideiglenesen az energetikai vállalatokra hárítani ezt a problémát – tehát utasítja őket, hogy alacsonyabb árért adják az energiát, mint amennyiért vásárolták. Az eredeti tervek szerint ezt kompenzálták volna, de az állami költségvetés nélkül ez vélhetően nem lesz megoldható.
  • Idővel valamilyen megoldást kell majd találni, ugyanis az energetikai vállalatok sorban elkezdhetnek csődöt jelenteni, vagy perre viszik az ügyet.
  • Nagyobb problémát jelent a gáz, ugyanis ennek árát a kormány a kereskedéseknek szánt dotációkkal akarta oldani, amivel a magas vételi és az alacsony eladási árak közti különbségeket akarták fedezni.
  • A villanyáram esetében valamivel jobb a helyzet, legalábbis a háztartásokra nézve. A Szlovák Villanyművek ugyanis az árak befagyasztását ígérte az idei szinten. A villamos energia teljes árának részét képező egyéb díjak viszont jelentősen emelkedhetnek. A kormány ugyan csütörtökön jóváhagyta, hogy ezek is maradjanak a jelenlegi szinten, de ebben az esetben is feltételnek számít a költségvetés elfogadása.
  • Ettől függ a vállalkozások és önkormányzatok árplafonon keresztüli támogatása is. Ha nincs árstop, fennáll a veszélye a vállalkozások, klinikák vagy az iskolák bezárásának is.
  • A költségvetési provizórium és a kormánybukás növeli az államadósság költségeit. Mivel Szlovákia rizikósabb országgá válik, a befektetők magasabb kamatot fognak kérni az államkötvényekért.
  • A kormánynak jelentősen csökkentenie kell a kiadásait és a befektetéseit, mivel kevesebb pénz áll majd rendelkezésére.
  • A családi adóbónusz és a családi pótlék emelése továbbra is érvényben van, erre nincs hatással a költségvetési provizórium.


(DenníkE)

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program