Kormánygéppel hozták haza Irakból, majd terrorizmussal gyanúsították meg a szlovák nőt. Öt hónap után először láthatta fiát

camera

1

Kormánygéppel hozták haza Irakból, majd terrorizmussal gyanúsították meg a szlovák nőt. Öt hónap után először láthatta fiát

Fotó: AP/TASR 

Megosztás

Hazaútja során azt tervezte, hogy nyugodt életük lesz a gömöri szülői házban, gyermekeinek azt mondta, hogy ez így jobb lesz, mint egy menekülttáborban tengődni, mint az azt megelőző négy évig, ahol csak évente egyszer láthatta a fiát. A szlovák Renáta D. helyzete azonban vajmi keveset változott. Miután hazajöttek, itthon a bíróság terrorizmussal gyanúsította meg, és elrendelték a vizsgálati fogságba helyezését - írja a SME.

A múlt héten öt hónap után először láthatta 17 éves fiát, és korlátozott a kapcsolata tízéves lányával is. Ügyvédje, Rastislav Urbáni elárulta, eddig csak telefonon tarthatták a kapcsolatot.

A 44 éves Renátát bűnszervezet támogatásával és a gyermekek erkölcsi fejlődésének veszélyeztetésével is meggyanúsították Szlovákiában.

Renáta 2014-től öt éven keresztül élt egyiptomi férjével a szíriai Rakkában, ami akkoriban az Iszlám Állam terrorszervezet központjának számított. Férje csatlakozott az iszlamistákhoz, a nő pedig követte őt. A férfi fogorvosként a szervezet egészségügyi szárnyában tevékenykedett.

A szlovák rendőrség arra gyanakszik, hogy Renáta nemcsak passzív részese volt mindennek. Februári hazaszállítása után Hamran István országos rendőrfőkapitány azt mondta, a nő aktívan részt vehetett terrorista cselekményekben is.

A vizsgálat továbbra is az előkészítő szakaszban jár, a Speciális Ügyészség éppen ezért nem árul el róla gyakorlatilag semmit. A vizsgálati fogságát azzal indokolták, hogy ellenkező esetben esetleg megszökhetne, vagy folytathatná bűncselekmények elkövetését. Májusban kérte a szabadlábra helyezését, de sikertelenül.

Ügyvédje szerint a bíróság is elismerte, hogy az ügy elhúzódik, és arra is rámutattak, hogy a vizsgálati anyagban semmilyen konkrét bizonyíték nincs ellene. Szakértői véleményekre várnak, melyeket le kellene fordítani szlovákra. Urbáni elmondása szerint egy osztrák nonprofit szervezet például a nő radikalizálódásának mértékét vizsgálta. Egyelőre annyi információt kaptak, hogy szeptemberre érhet véget a nyomozás.

Renáta nagyon rosszul viseli a vizsgálati fogságot, elsősorban a lánya miatt, akivel születésétől fogva együtt volt. Michal Ševčík ügyvéd szerint a nő fia leginkább az apjukat okolja, amiért ezen keresztül kell menniük.

A SME cikke szerint Renáta még a főiskolai évei alatt ismerkedett meg Shariffal, akivel később Egyiptomba költöztek. Sharif azonban 2014-ben Szíriába akart költözni, Renáta pedig követte őt a gyerekekkel. Peter Pulman bíró, aki Renáta ügyét az előkészítő eljárás során elbírálja, rámutatott, hogy a nő annak ellenére tett így, hogy tudhatta, gyermekeit veszélybe sodorja az akkor már zajló polgárháború és az Iszlám Állam önkényuralma miatt.

Gyermekeiket a radikális iszlám, a saría szerint nevelték, a Koránt olvastatták velük, a fiút pedig még a fegyverhasználatra is megtanították. A rendőrség szerint automata lőfegyverrel tanult lőni, miközben az Iszlám Állam jelmondataival teli kendőt viselt a fején. Ezzel kapcsolatos fotókat és videókat a vizsgálati anyag is tartalmaz. Az egyik arról tanúskodik, hogy a fiú a lánytestvérén szimulálta a lefejezős kivégzési módot, amelyet az Iszlám Állam gyakorta alkalmazott, hogy példát statuáljon.

A nő a letartóztatása után állította, hogy a gyerekekkel soha nem vettek részt nyilvános kivégzéseken. A felvételekről azt állította, hogy csak gyerekjáték, és kitart amellett, hogy nem tudta a férjéről, hogy a terrorszervezetnek dolgozik. Az ártatlanságát azzal is megpróbálta alátámasztani, hogy 2019-ben megpróbáltak elszökni Szíriából. Embercsempészeknek fizettek, miközben a férje Egyiptomba ment volna, ők pedig a gyerekekkel Szlovákiába. Az Iszlám Állammal szemben harcoló kurd egységek tartóztatták végül fel őket. Sharif börtönbe került, a nő pedig a lányával együtt menekülttáborban kötött ki, fiukat rehabilitációs központba utalták. A nő 2021 őszén kérvényezte Szlovákiába való hazatérését, az iraki menekülttáborból végül kormánygéppel jöhetett haza a gyerekekkel együtt idén februárban.

(SME)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program