Kormányprogram: Ódorék nem a „világbékét akarják”, megpróbáltak reális tervet írni a következő hónapokra

camera

1

Kormányprogram: Ódorék nem a „világbékét akarják”, megpróbáltak reális tervet írni a következő hónapokra

Fotó: TASR 

Megosztás

Három rövid távú és három hosszabb távú célt tűztek ki maguk elé, Ódor szerint „elszámoltatható” programot írtak, még ha tudják is, hogy a parlament valószínűleg nem fogja támogatni. A három fő irány mellett több olyan eleme is van a kormányprogramnak, amelyet biztosan nem tud végigvinni az Ódor-kabinet. Ezt tudatosítják is, de legalább megpróbálják elindítani a folyamatot. Több pontban szólnak a nemzeti és egyéb kisebbségek igényeiről is.

Viszonylag rövid, 28 oldalas programot fogadott el hétfőn a kormány, amit jóváhagyásra a parlament elé terjeszt majd. A kormányprogram parlamenti elfogadására – ami egyben a kormány bizalmi szavazás is lesz – kicsi az esély, de a most elfogadott programot a kabinet ennek elleére meg akarja valósítani.

„Nem lett volna értelme egy 120 oldalas programot előterjeszteni azzal, hogy megvalósítjuk a világbékét, de nem akartunk egy excelltáblázattal sem előállni, ami azt mutatná, hogy mit tudunk a következő hónapokban megvalósítani” – magyarázta a dokumentumot Ódor Lajos miniszterelnök.

Szerinte nem lesz könnyű mindent megvalósítani, amit beleírtak a programba. „De mindig jobb, mintha meg sem próbálnánk” – jelentette ki a kormányfő. Építkezni akarnak a korábbi kormány(ok) eredményein, de megmondják azt is, amire nem lehet építkezni. „Sok reform elindult, a jó dolgokat folytatnánk – mondta Ódor. – A dolgokat azonban nevén akarjuk nevezni, inkább leállítjuk azt, ami kockázatos, aminek nincs értelme.”

A bővebb kormányprogram megvalósításának három korlátja van Ódor szerint: az egyik az idő, a másik az, hogy nem tudnak törvényeket elfogadni, a harmadik pedig a pénz.

„Egyelőre azt sem tudjuk, hol van a startvonal, a parlamentben még mindig fogadhatnak el törvényeket, nem abban a helyzetben vagyunk, hogy tele a spájz, és nyigodtan osztogathatunk” – mondta a kormányfő.

Három rövid távú feladat

Ódor előzetes bejelentésének megfelelően a kormány három rövid távú feladatot tűzött maga elé. Az első az ország működésének biztosítása a választásokig, beleértve a választások megszervezését. Kulcsfontosságúnak tartják azonban azoknak az intézkedéseknek az előkészítését és alkalmazását, amelyek segítik az alacsonyabb bevételű embereket az infláció elleni küzdelemben. Hatékonyan fel akarják használni az uniós alapokat is.

A második feladatuknak a felelősségteljes költségvetés elkészítését tartják. „Szlovákiának reális, hatékony és felelősségteljes konszolidációs tervre van szüksége” – jelentette ki Ódor.

A harmadik rövid távú feladatként az ország külpolitikai irányultságának megőrzését tűzték ki maguk elé. „Tiszteletben tartjuk az európai uniós tagságunkat, amely az otthonunk, és a NATO tagságunkat, amely a védőernyőnk” – áll a dokumentumban. Ukrajnát továbbra is támogatni fogja a kabinet, mégpedig gazdasági, humanitárius és katonai segítségnyújtást is vállal.

„Ukrajna segítése és a vele való szolidaritás Szlovákia nemzeti érdeke. Támogatni fogjuk Ukrajnát továbbra is, politikai, humanitárius, katonai és más egyéb segítségnyújtással is” – áll a kormányprogramban.

Hosszabb távra is terveznek

A hosszú távú feladatok közé a gyengébbeknek való segítségnyújtást, a tehetségek megtartását és visszacsalogatását, valamint az uniós támogatások hosszú távú, hatékony felhasználásának előkészítését tartják. Az uniós támogatások felhasználását különösen fontos feladatának tartja a kabinet, ez megjelenik több fejezetben is.

A legnagyobb problémát a 2014-2020-as költségvetési időszak uniós támogatásának felhasználása jelenti, ebből az időszakból akár 800 millió euró is elveszhet.

A kabinet folytatja a helyreállítási terv megvalósítását, de az egészségügyi tárca terveit alaposan átalakítja. A Rázsochy Kórház felépítése biztosan nem ebből a forrásból zajlik majd, ezen kívül az új turócszentmártoni kórház projektjének a megvalósítása sem teljesen biztos. sem teljesen biztos.

Adóreform előkészítése és az energiatámogatás felülvizsgálata

A legambiciózusabb tervekkel a Horváth Mihály vezette pénzügyminisztérium állt elő, amelynek a legfontosabb feladata a jövő évi költségvetés előkésztése lesz. A kormányprogram szerint felül akarják vizsgálni a háztartásoknak biztosított energiatámogatást is.

„A jelenleg alkalmazott módszer, amivel a háztartásokat védi az energiaválság hatásaitól, nagyon költséges és tartósan fenntarthatatlan” – áll a dokumentumban a rövid távú feladatok között.

Az új kormány célzottabb támogatásokat akar, amelyek nem mindenkinek azonos mértékben segítenek. Hasonló értelmű a gazdasági minisztériumra eső programrész: a kormány átalakítja az energiaválság elleni intézkedéseket a vállalkozói szektor, a háztartások és a közigazgatás esetében úgy, hogy az ne okozza az államháztartás helyzetének romlását” – javasolja Peter Dovhun gazdasági miniszter.

Szociális támogatásokat növelnék

A kormány elsősorban a hátrányos helyzetű, alacsonyabb jövedelmű rétegeknek akar célzott segítséget nyújtani.

„A kormány támogatja a szociális segély és a létminimum összegének növelését, valamint az egyéb, ehhez kapcsolódó támogatások emelését” – áll a dokumentum szociális ügyi minisztérium által készített részében.

A kisgyerekes családok támogatását is a korábbitól eltérően képzeli el az Ódor-kabinet. Míg a Matovič- és a Heger-kabinet egységesen, elsősorban az adóbónusz emelésével segítette a kisgyerekes családokat az új kormány a családi pótlék kiegészítésével képzeli el. Ez a kiegészítés jelenleg 30 euró gyerekenként, a kormány egyszeri, nagyobb összegű támogatásban gondolkodik.

Kultúr-etikai kérdések elnapolva

A kormány szerint a stabilitás és a társadalom egységének növelését segítheti, hogy „tiszteletben tartják a sokszínűséget”, ezért próbálják nem kiélezni a feszültséget a különböző soportok között.

„Nem fogunk megnyitni érzékeny kultúr-etikai témákat. Arról akarunk beszélni, ami összeköt, ami mindannyiunk közös érdeke” – áll a kormányprogramban.

Ez azt jelenti, hogy a kormány nem nyúl majd hozzá az abortusz kérdéséhez, de nem erőlteti a melegek regisztrált partnerségét sem. Az is igaz, hogy ezek a témák törvénymódosítást igényelnének, ami jelenleg már elképzelhetetlennek tűnik.

Kisebbségek és az Ódor-kabinet

A kormányprogram hangsúlyozza a befogadó, inkluzív társadalom építését.

„A kirekesztés és az egyenlőtlen esélyek össztársadalmi problémát jelent. Ha nem oldják meg, annak végzetes hatása lehet a társadalomra” – áll a kormányprogramban.

Azt is hozzáteszi, hogy elfogadhatatlanok az olyan diszkriminatív törvények, a tisztelet hiánya, valamint olyan társadalmi és kulturális szabályok, amelyek nehezítik bármilyen kisebbség hozzáférését az oktatáshoz, az egészségügyi ellátáshoz, a lakhatáshoz, a munkához jutáshoz vagy a polgári egyezségkötésekhez.

A nemzeti kisebbségek kultúrájának támogatását is fontosnak nevezi, amire várhatóan külön programot indít.

„A kulturális diverzitás elősegítése, a nemzeti kisebbségek kulturális és művészeti tevékenységének a támogatása is része lesz ennek” – állítja a programban Silvia Hroncová kulturális miniszter.

-lpj-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program