A környezetvédelmi miniszter szerint Ausztriából származhatnak a ráktetemek, amelyeket Somorja és Gútor környékén találtak

2021. augusztus 5. - 14:52 | Régió

Ján Budaj környezetvédelmi miniszter úgy gondolja, hogy a Dunán Gútor és Somorja környékén, pontosabban a Körtvélyesi-víztározó közelében talált ráktetemek Ausztriából sodródhattak le a Dunán.

A környezetvédelmi miniszter szerint Ausztriából származhatnak a ráktetemek, amelyeket Somorja és Gútor környékén találtak
A Denník N kollázsa Marek Kovačovič fotóiból

Budaj ezt azzal magyarázta, hogy a felvízcsatorna erőmű feletti szakaszán korábban nem láttak folyami rákokat. „Nem látunk semmiféle ökológiai katasztrófát, nem látunk semmilyen okot. Feltételezzük, hogy ezek a tetemek külföldről származnak” – mondta a miniszter a csütörtöki sajtótájékoztatón.

A médiában megjelent információk szerint a történtek oka az lehetett, hogy a vízgazdászok letesztelték a bősi vízerőmű felújított kamráját, és emiatt drasztikusan, akár két méterrel is lecsökkent a vízszint a felvízcsatorna erőmű feletti szakaszán. A halak és a rákok víz nélkül maradhattak, konkrétan megfőhettek a napon, majd amikor a vízszintet újra felemelték, a folyó kimosta a tetemeket a partra. Ezeket kedden Gútor és Somorja közelében kb. hat kilométeres sávon lehetett megfigyelni.

Budaj hozzátette, a Vízgazdálkodási Építővállalat pontosan követte és betartotta a technológiai tervet az eljárás során, és az illetékesek semmi mást nem tettek, mint amit tenniük kellett, éppen ezért ott nem is pusztulhattak el élőlények.

A vállalat továbbra is vizsgálja, hogy honnan származhatnak a tetemek. Budaj haltetemekről nem értesült.

A Szlovák Horgászszervezet (SRZ) csütörtöki közleményében azt állítja, hogy nem tapasztaltak nagyobb mértékű halpusztulást, mint máskor, amikor csökkentették a vízszintet. A szervezet képviseletében Marek Horčička elmondta, a vízszintet megközelítőleg másfél méterrel csökkentették, mivel azonban ellenőrzött és lassú folyamatról volt szó, a halak nagy részének volt ideje olyan területre úszni, ahol kedvezőek voltak a körülmények. Azoknak az élőlényeknek pedig, amelyekhez hozzáfértek, segítettek visszajutni a vízbe.


(TASR/para)