A környezetvédelmi minisztérium ezt teszi a levegő tisztasága érdekében

2017. január 30. - 16:41 | Belföld

Az utóbbi napokban a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet több figyelmeztetést és riasztást is kiadott a növekvő légszennyezettség miatt. A figyelmeztetések oka a szmog, amely több szlovákiai várost és falut veszélyeztet. A környezetvédelmi minisztérium arra kéri a lakosságot, hogy ne fűtsenek rossz minőségű tüzelőanyaggal, főleg ne szeméttel. Ezt végső soron a légkörről szóló törvény is tiltja.

A környezetvédelmi minisztérium ezt teszi a levegő tisztasága érdekében
-illusztráció- (Fotó: TASR/AP)

A jelenlegi szmoghelyzetet Szlovákia egyes területein jelentős mértékben – ha nem meghatározóan – a háztartások fűtése okozza. „Szívesen kihasználnám ezt az alkalmat, de nem akarok senkit utasítgatni, felhívásokat közzé tenni. Kéréssel fordulok a polgárokhoz. Kérem, mérlegeljék, hogy tényleg megéri-e olyan tüzelőanyagot használni, amely ilyen mértékben szennyezi a levegőt, amit belélegzünk. Az állam nem állíthat minden kémény mellé egy rendőrt” – mondta Sólymos László környezetvédelmi miniszter.

Az aktuális szmoghelyzetre vonatkozó információkhoz mindenkinek joga van. A környezetvédelmi minisztérium hatékonyabbá akarja tenni a tájékoztatás módszereit. „Több polgármester is megkeresett emiatt, és teljes mértékben igazuk van. Feladatot kaptam, és meg fogom oldani” – egészítette ki a miniszter.

A minisztérium most készíti elő a levegőtisztaság biztosításának új stratégiáját. Ez hatékony módszert kínál majd a légszennyezettség mértékének féken tartására, ellenőrzésére is. „Nem akarok túl sokat elárulni, de a stratégia keretében mérlegeljük például a károsanyagkibocsátási követelmények bevezetését egyes, a szlovákiai piacon kapható kazánok esetében, akárcsak a kazáncsere-program támogatását” – mondta a miniszter.

A környezetvédelmi minisztérium nagy figyelmet fordít a üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére és az alacsony szénfelhasználású gazdaságra való áttérésre. Szlovákia számára jó hír, hogy az ipari kibocsátás csökken, köszönhetően a szigorúbb törvényi előírásoknak is. Összehasonlítva 1990-nel a széndioxid-kibocsátás 45 százalékkal esett vissza.

Az ipar és az energetika különböző intézkedésekkel igyekszik csökkenteni a gyártás energiaigényét, és ezzel együtt a szennyezőanyagok kibocsátását is. A környezetvédelmi tárca arra ösztönzi a cégeket, hogy folytassák a megkezdett trendet. „Ezért – például Belgiumhoz, Németországhoz, Nagy-Britanniához és más országokhoz hasonlóan – 10 millió eurót különítettünk el a megnövekedett költségeik csökkentésére” – tájékoztatott a miniszter. A környezetvédelmi alap működése során először tesz közzé ilyen felhívást a támogatási pályázatok leadására.

(-)