A koronavírus évekkel megrövidítette az emberek életét Szlovákiában, csak egy EU-s országban csökkent nagyobb mértékben a várható élettartam

2022. július 20. - 11:11 | Belföld

A koronavírus-járvány még inkább elmélyítette Szlovákia egészségügyi elmaradását, a várható élettartam nálunk csökkent szinte a legnagyobb mértékben az Európai Unión belül. A visszaesés is azt igazolja, hogy az egészségügy továbbra is nagy kihívást jelent az országban – írja a DenníkE.

A koronavírus évekkel megrövidítette az emberek életét Szlovákiában, csak egy EU-s országban csökkent nagyobb mértékben a várható élettartam
Illusztráció (Fotó: TASR)

2019 és 2021 között három évvel csökkent a várható élettartam Szlovákiában, a Szlovák Nemzeti Bank (NBS) grafikonja szerint pedig ettől csak Bulgáriában rosszabb a helyzet. Akad viszont olyan ország is a 27 tagállam között, amely esetében egyáltalán nem változott a mutató a koronavírus-hullám hatására sem, ilyen például Svédország.

Michal Horváth, az NBS közgazdászfőnöke sokkolónak tartja az eredményt. „Ez azt mutatja, hogy átlagon felüli mértékben hunytak el fiatalok is, és nem feltétlenül a Covid-fertőzés következtében. Ez nem fogható csak az egészségügyre, a társadalom mint egész vallott kudarcot. Elég csak rágondolni, hogyan álltunk hozzá a szabályok betartásához és az oltáshoz” – mondta.

A központi bank szerint a fertőzés hullámai több mint 30 ezres többlethalálozást okoztak Szlovákiában. Az országban az átlagos várható élettartam 74,8 év, ami 5,3-mal kevesebb az EU-s átlaghoz képest.

Az Eurostat felmérése szerint 2021 elején kb. 70 százalékkal több ember halt meg Szlovákiában, mint a 2016 és 2019 közti átlag volt. A szakértők rámutatnak arra is, hogy az emberek nagy mértékben elutasították a koronavírus elleni oltást – jelenleg Szlovákia lakosságának 30 százaléka van beoltva három adaggal, ami az EU-n belül a negyedik legrosszabb érték. Ez azt eredményezte, hogy több, produktív életkorú ember halt meg, akik hiányozni fognak a már így is feszült munkapiacról.


(DenníkE)