"A korrupció elleni harcra kaptam a felhatalmazást, erre meg megkaptam a koronát". Miben hibás a "pityergő kormányfő"?

camera

1

"A korrupció elleni harcra kaptam a felhatalmazást, erre meg megkaptam a koronát". Miben hibás a "pityergő kormányfő"?

Fotó: tasr 

Megosztás

Igor Matovič szeret beszélni. Sajtótájékoztatói néha akár két órát is tartanak, türelmesen válaszolgat a felmerülő kérdésekre. Azonban nem ritkák azok a helyzetek, amikor valami olyat állít, ami másnap már nem érvényes - írja az újdonsült szlovák kormányfőről a Sme napilap.

Példaként álljon itt az, amit a miniszterelnök ígért, hogy a koronavírus-járvány új fertőzöttjeinek adatait reggelenként fogják hivatalosan bejelenteni. Vagy amit a tesztelésekkel kapcsolatban mondott a múlt héten, hogy azok száma a tízszeresére ugrik.

Védekezésképpen, amikor a sajtó ezt felhánytorgatja neki, a kormányfő azzal hárít, hogy mindenki hibázhat, de mellette viszont igyekszik minél több jó dolgot is tenni.

Grigorij Mesežnikov politológus szerint ez az egész hozzáállás még a politikus ellenzéki politizálásának a hagyatéka, amiből korábban több is volt. 2016-ban például azzal az információval jött elő Matovič, hogy Robert Ficónak, az akkori kormányfőnek Belizén van titkos számlája, de ezt aztán semmilyen bizonyítékkal nem támasztotta alá.

A Sme lap összeszedte Matovič néhány legutóbbi kijelentését, amelyek nincsenek összhangban a valósággal.

Pár nappal azt követően, hogy miniszterelnökké lett kinevezve március 21-én, a politikus elhatározta, hogy rendet vág abban, ahogy az állam tájékoztat a vírussal megfertőzött páciensek adatairól. Előde, Peter Pellegrini idején egy nap többször is tartottak ilyen tájékoztatót, a legutolsót az esti órákban. Az új kormányfő azt ígérte, hogy minden reggel 9-kor tesznek bejelentést az előző nap adataival összefüggésben. Ez az elképzelés egyáltalán nem vált valóra.

Az új fertőzöttekkel kapcsolatos információk a 11-kor, vagy a délben kezdődő, esetleg a délutáni sajtótájékoztatón hangzanak el. Kezdetben ezekről az adatokról személyesen Matovič nyilatkozott. "Az, hogy erről mikor tájékoztatunk, hogy reggel 9-kor vagy 12-kor, ez a legkisebb gond ezzel a vírussal folytatott küzdelemben, amit közösen vívunk" – reagálta erre a felvetésre Matovič. Azzal védekezik, hogy van rengeteg dolog, aminek viszont pontot tett a végére. "És ha valamilyen határidőt nem tartok be, és valamit nem 9-kor, hanem 12-kor jelentek be, akkor ez arról szól, hogy

ha valaki már nem tud valamibe belekötni, akkor szamárságokat húz elő".

A múlt héten Matovič bejelentette, hogy a polgárok szűréséhez, teszteléséhez az állami laboratóriumok mellett bevonják a magánlaboratóriumokat is. Ennek köszönhetően az addigi napi 300 teszt felduzzadhat 3 ezerre, sőt, tíz napon belül akár négyezerre is.

Eltelt egy hét és Marek Krajčí egészségügyi miniszter csütörtökön arról beszélt, hogy az előző napon 1191 tesztet tudtak lebonyolítani. "Ez az én álmom volt, és mindent meg is teszek azért, hogy teljesüljön" – mondta arra a kormányfő, hogy a kitűzött cél harmadát tudják csak produkálni.

Hivatalosan minden beérkezett mintát tesztnek vetik alá, de akkor ebből az következik, hogy kevés a mintavételi állomás. Erről a miniszterelnök azt nyilatkozta a múlt héten, hogy minden kórház előtt felállítanak olyan állomást, ahol mintákat tudnak venni a páciensektől. (Csak zárójelben jegyezzük meg, Szlovákiában 78 kórház működik.) Krajčí azt nyilatkozta, hogy naponta 2-3 ilyen állomást létesítenek és a listát nyilvánosságra hozzák. Eddig ez sem történt meg.

Matovič legutóbbi ötlete a „blackoutról” szólt, vagyis arról, hogy Szlovákiát három hétig „lekapcsolják”. Ami leegyszerűsítve azt jelentené, hogy erre az időszakra rendkívüli állapotot hirdetnének, mindenki otthon maradna és a lakosságot élelmiszerrel a hadsereg látná el. A vírus így eltűnhetne, és az emberek újra beléphetnének a munkába, kinyitnának a boltok és a vendéglők. Ez a "blackout" a kormányfő szerint a remény szigetét teremtené meg Európában, és ezt a koncepciót egy felméréssel kellene megerősíteni. Hogy ez hogyan is nézne ki, milyen felmérés lenne, azt már nem árulta el a miniszterelnök. "Nem megyek bele ebbe a játékba" – vonakodott Matovič elárulni a részleteket, és elutasítja azt a felvetést, hogy azért választották meg az ország élére, hogy kormányozzon, nem azért, hogy fürkéssze a közvéleményt.

"A kor-rup-ció elleni harcra kaptam a felhatalmazást az emberektől, erre meg megkaptam azt a kor-onát" – szótagolta a két kulcsszót a politikus. Mindkettő "kor"-ral kezdődik, de teljesen eltérő az ellenük folytatandó harc. Ezért legitimnek gondolja azt, hogy a vírus elleni küzdelem eszközével összefüggésben megkérdezi a lakosságot, hogy milyen úton is haladjanak.

"Komolyabban vehetné a helyzetet az új kormányfő" – ez a véleménye Mesežnikovnak. Jobban is átgondolhatná a mondanivalóját, mert ellenkező esetben a politikai ellenfeleinek szolgáltat érveket. A Smer már nevet is biggyesztett a panaszkodó miniszterelnökre, pityergő kormányfőnek bélyegezve őt. A politológus úgy véli, lehetetlen közvélemény-kutatásokkal kormányozni, és Matovičnak tudatosítania kell, hogy politikai értelemben az egész ország működéséért felelős.

(a Sme cikke alapján)


Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program