Korrupció a katonai hírszerzésnél: az egyik fő gyanúsított százezreket küldött a családjának és lakásokat vásárolt a gyerekeinek

camera

1

Korrupció a katonai hírszerzésnél: az egyik fő gyanúsított százezreket küldött a családjának és lakásokat vásárolt a gyerekeinek

Illusztráció (Fotó: TASR) 

Megosztás

A Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) még tavaly nyáron kezdett foglalkozni a katonai hírszerzésnél végrehajtott közbeszerzések lehetséges machinációjával, idén tavasszal pedig már kihallgatták az első gyanúsítottakat. A Vírus-akciót követően az ügyész több személyt gyanúsított meg hűtlen kezeléssel és pénzmosással. A NAKA 80 oldalas határozata szerint Ľubomír Skuhra, a Katonai Védelmi Hírszerzés (VOS) volt igazgatója és Ján Balciar, a katonai titkosszolgálat egykori vezetője szervezett bűncsoportot alapított – írja a HN.

A nyomozók azzal gyanúsítják a Vírus-akció során őrizetbe vett személyeket, köztük egykori magas rangú vezetőket, illetve politikusokhoz közeli vállalkozókat, hogy a közpénzek szétlopásával 74 millió eurós kárt okoztak az államnak. Ondrej Repa ügyész szerint, míg az állam 200 millió euróért szerezte be az árut a külföldi beszállítóktól, addig a közvetítő sokkal olcsóbbért tette ezt meg. Az említett 74 millió eurót úgy hagyták meg, hogy valós üzleti tevékenység eredményeként tüntették fel. A gyanúsítottak aztán megpróbálták tisztára mosni, az összeg egy része magánszámlákra vándorolt. Ennek a pénznek az áramlását vizsgálják most a Vírus-akció keretén belül.

Mindez akkoriban történt, amikor a védelmi minisztériumot Martin Glváč (Smer), illetve Peter Gajdoš (SNS) irányította. A HN birtokában lévő NAKA-határozat szerint Skuhra és Balciar szervezett bűncsoportot hozott létre, amelynek Daniel Jackuliak és Tomáš Sallem volt még a tagja. Jackuliak a katonai titkosszolgálat egykori tisztviselője, neve pedig felmerült a Gorilla-ügyiratban is.

A dokumentum szerint Jackuliak, Skuhra és Balciar évek óta jól ismeri egymást. Amikor Skuhra és Balciar a katonai titkosszolgálat legmagasabb posztját töltötte be, Jackuliak létrehozott egy kereskedelmi társaságot. A Forum Technologies, amely mögött a sliači Soba agency nevű cég áll, engedélyt kapott a Nemzetbiztonsági Hivataltól, aminek köszönhetően hasonló ügyleteket hajthatott végre az állammal.

Jackuliak és Tomáš Sallem, az igazgatótanács elnöke a Forum Technologiesen keresztül biztosította az ügyleteket a katonai hírszerzéssel, a nyomozati anyag szerint pedig csak egy üggyel 74 millió eurós kárt okoztak. Ezt követően az összeget Jackuliak javára utalták át, aki ezen pénzeszközök későbbi átutalásával egyetlen célt és szándékot követett, mégpedig a bűncselekményből származó bevétel eltitkolását és eredetének elfedését.

A nyomozati anyag szerint, hogy eltitkolják a bűncselekményből származó összeget, a pénzt osztalék formájában utalták át a Forum számlájáról Jackuliak személyes számlájára. 2016-tól 2022-ig fokozatosan 2,4 millió eurót utaltak át ilyen módon. Ezzel egy időben a Soba vállalat számlájára 22,5 millió euró vándorolt, onnan pedig 19,9 milliót Jackuliak számlájára küldtek. Mindkét vállalat a gyanúsítottak listáján szerepel. A Forum vállalat ellen hűtlen kezelés, a Soba ellen pedig pénzmosás gyanújával indítottak eljárást. A Finstat.sk adatbázisa szerint a Forum Technologies rendkívül jó gazdasági eredményeket produkált az előző kormány ideje alatt: 2018-ban 10,6 millió, egy évvel később pedig 7 millió euró volt a nyeresége.

Jackuliak ezt követően 14,5 millió eurót utalt át családja, konkrétan felesége, lánya és fia számlájára. 395 ezer euróból vásárolt fiának lakást Pozsony-Újvárosban, 496 ezerért pedig a lányának Prágában. A Speciális Ügyészi Hivatal szerint mindkét lakást lefoglalták.

A Vírus-akció során a nyomozók a gyanúsítottaknál lefoglaltak továbbá befektetési aranyat érmék és aranyrudak formájában, egy 26 ezer euró értékékű skót whiskyt, valamint pénzt a számlákról. Az egyik cégszámlán 6 millió eurót találtak.

Jackuliak az elsikkasztott pénzből részvényeket is vásárolt más gazdasági társaságoknál. A rendőrség szerint egyes utalásokat már nem lehet visszakövetni, mivel a pénz külföldi számlákon végezte, vagy felvették készpénzben. A nyomozó szerint 1,1 millió euró Dubaiban, 786 ezer pedig Ausztriában kötött ki. 2019-ben Jackuliak 1,5 millió eurót vett ki a számlájáról készpénzben.

Tomáš Sallem jogi munkát végzett a vállalatban, az üzletpartnerekkel csak formális úton folytatott kommunikációt. Vallomása szerint a juttatások végső kedvezményezettje Daniel Jackuliak volt. Sallem elmondása szerint Jackuliak először ideiglenes együttműködést kínált neki, amiből aztán állandó munka lett.

A nyomozati anyag szerint Jackuliak és Sallem fehér lovak számlájára akarta átutalni a pénzt, hogy tisztára moshassák. Összesen kilenc gyanúsítottról van szó, akinek az volt a feladata, hogy hagyják, hogy a számlájukra küldjék a bűncselekményből származó pénzt, amit aztán átadtak a gyanúsítottaknak. Négy személyt egyelőre nem gyanúsítottak meg. A nyomozó szerint ezekben az utalásokban vett részt Michal Gučík és Martin Kohút.

Jackuliak és Gučík együttműködése viszont ennyiben nem merült ki. A TA3 egykori igazgatója médiakampányt biztosított a Forum Technologies számára, mégpedig két vállalaton keresztül. Az egyik a VDSP, a másik pedig a Resume volt – előbbinek 1,89 millió eurót, a másiknak 2,5 milliót fizettek. A pénz végül Gučík, illetve egy másik gyanúsított, Alexandra Ferančíková számláján végezte. További 1,57 millió euró vándorolt az Enter AD és a Štúdio Enter számlájára, amelyeket eleve Gučík irányít.

Az akció során őrizetbe vették Martin Kohútot is, aki 2016 és 2019 között volt a Szlovák Jégkorong-szövetség (SZĽH) elnöke. Az ő esetében 3,65 millió eurót emlegetnek. A Forum vállalat 3,74 millió eurót utalt a George Consulting számlájára, ami aztán még aznap, 2014. december 15-én továbbvándorolt Kohút számlájára. Kohút egyébként korábban Martin Glváč volt védelmi miniszter IT-tanácsadója volt.

Akárcsak Skuhrát, Ján Balciart is hűtlen kezeléssel gyanúsítják, az akció során viszont nem vették őrizetbe. Balciar Skuhrát váltotta a katonai titkosszolgálat élén, a legutóbbi parlamenti választásokat követően viszont távozott pozíciójából. Egyebek mellett terjedelmes vagyonáról vált ismertté: 15 apartmannal rendelkezik az Alacsony-Tátrában található Tále régióban, újépítésű hétvégi házzal közvetlenül a nemzeti parkban, telekkel az Alacsony-Tátrában. A rimazsombati ingatlanjának és a horvátországi Sukosanban lévő luxusapartmanjának az összértéke pedig meghaladja a 3 millió eurót.

Hamran István országos rendőrfőkapitány közlése szerint a rendőrség intézkedéseket hajt végre, hogy Balciart őrizetbe vehessék. Emellett kitért rá, hogy az Állami Számvevőszék már régebb óta rámutatott a katonai hírszerzésben 2013 és 2020 között történő gyanús ügyletekre, ám az ügy kinyomozását hátráltatták.


(hnonline.sk)


Választási videóinterjú minden nap 18 órától a Paraméteren egészen szeptember 27-ig!

Eddigi adásaink:

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program