Korrupciós koktél: Végy egy "lobbistát", egy minisztériumi szakit meg egy kormánypárti oligarchát, és dőlni fog a lé az átalakított szobában

2021. október 5. - 12:42 | Belföld

Két tanú is azt állítja, hogy a korábbi kormánypárthoz, az SNS-hez bekötött üzletember hogyan kasszírozta a kenőpénzt egy hotelszobában. Az Állattenyésztő néven elhíresült ügyben benyújtott vád szerint Martin Kvietik finoman jelezte, hogy "a rendszer" fenntartására - azaz a párttal és a médiával kapcsolatos kiadásokra - szükséges bebiztosítani a pénzmozgásokat.

Korrupciós koktél: Végy egy "lobbistát", egy minisztériumi szakit meg egy kormánypárti oligarchát, és dőlni fog a lé az átalakított szobában
Fotó: TASR

Aki támogatást akart szerezni a Mezőgazdasági Kifizető Ügynökségtől (PPA), annak az összeg tizedét a korrupciós polipnak kellett adnia - ilyen szabály működött éveken keresztül az agrártárcánál. A nyomozati anyag szerint a pénznyelő rendszer csúcsán két oligarcha állt: a már említett Kvietik, és a Smerhez közeli nyitrai Norbert Bödör. A megvesztegetési ügyben most

nyolc személy számíthat arra, hogy a Speciális Büntetőbíróság időpontot adjon az eset tárgyalására. Az említett csoport két tagja vallotta be, hogy részesei voltak a korrupciós masinériának, az ő tárgyalásuk a többiekétől elkülönítve zajlik majd.

Az egész eset még azokba az időkbe nyúlik vissza, amikor 2012 és 2016 között Robert Fico pártja, a Smer koalíciós partnerek nélkül kormányzott. Ekkor a mezőgazdasági tárca is Ficóékhoz tartozott, és a pénzek Bödörhöz vándoroltak. Kvietik 2016-tól rúgott labdába, amikor a választásokat követően Andrej Danko vezette tömörülés szerezte meg az agrártárcát, és a tanúk beszámolója alapján erről a korszakról pontosabb kép rajzolódik ki. A hatóságokkal együttműködő két személy azt állítja, hogy egyenesen a Slavia Capital befektetői társaság vezetőjének, Kvietiknek a kezébe perkálták le a pénzeket.

A tranzakciók helyszínéül leggyakrabban egy fővárosi hotel szolgált. Az említett pénzügyi csoport érdekeltségébe tartozó pozsonyi Hotel Albrecht egykori 8-as számú szobáját Kvietik alakíttatta át olyan helyiséggé, ahol diszkrét megbeszéléseket folytathat. A pénzembernek erre megvan a maga sztorija, ő azt mondja, itt főként az agrárszektorban érdekelt szakemberekkel szokott egyeztetni. Az Állattenyésztő-üggyel kapcsolatban meg szokás említeni, hogy az Szlovákia történetének eddigi legnagyobb korrupciós ügye, hiszen összesen 10 millió euró felett jár a kifizetett kenőpénzek összege, amit a rendőrségnek eddig sikerült feltárni. Azt viszont a vád nem részletezi, mi történt ezekkel a milliókkal.

Ott szakad meg a szál, amiről még a rendőrséggel együttműködő Martin Kodada, a földművelésügyi tárca vidékfejlesztési és közvetlen kifizetési főosztályának exigazgatója számolt be. Ő azt állítja, hogy több alkalommal hozott ebbe a nevezett 8-as szobába ajándéktáskát, amit rögtön az előszobában közvetlenül Kvietik kezébe adott át. A táskában a szó átvitt értelmében valóban ajándék, nagyobb mennyiségű kenőpénz volt.

A vád részletesen beszámol arról, hogy az agrárügynökséghez támogatásért forduló kérvényezők pénze miként vándorolt általában boros tasakokban az Albrecht szálló szobájába. Nem aprópénzről van szó, most már 3 millió euróról beszélnek az ügy ismerői.

Az első szinten az uniós pénzeket igénylők egy magát lobbistának feltüntető személynek, a Vladimír Mečiar egykori munkatársának, a HZDS funkcionárusának, Ľubomír Kropilnak voltak kénytelenek fizetni. Kropil ezt szépen ki is számlázta, mint egyfajta tanácsadói illetéket. Miután letartóztatták, megeredt a nyelve, és a rendőrségnek szépen beszámolt arról, hogy miként vezette át az összegeket különféle számlákon, hogy azt a végén készpénzesítse. A bankók aztán egy szinttel feljebb kerültek. Persze Kropil sem járt rosszul, hiszen egészen 2019-ig mintegy 1-1,2 millió euró ütötte a markát, amit aztán festményekbe és érmékbe fektetett be. De ez még mindig az aprópénzes rész.

A zsozsó oroszlánrésze, a megítélt támogatási összeg 10 százaléka 2016-tól a már említett Kodadánál kötött ki, aki a szaktárcánál igazgatta az ügyet. Kropil általában a közép-szlovákiai Ladomerská Vieska nevezetű falucskába szállította a "gázsit", 40-250 ezresével és itt adta át a minisztériumi tisztségviselőnek. Kodada ebből levett egy százalékot magának és még egyet a PPA ügynökség akkori főnökének, Juraj Kožuchnak. A summa maradék 8 százaléka pedig már ismert: ajándéktasakban zötykölődött a pozsonyi hotelig.

Kodadával ellentétben Kožuch mindent tagad. Vele kapcsolatban a tanúk azt mondják, nem ártotta bele magát a projektekbe, neki az volt a lényeg, hogy Kvietik elégedett legyen. De néha panaszkodott is, amikor az SNS-es üzletember túl konkrét utasításokat adott neki, ki milyen kulcs szerint részesüljön a pénzesőből. Kvietik és Kožuch találkozgatott is, őket az SNS-es miniszter, Gabriela Matečná hozta össze.

Kodada a vallomásában megemlítette, hogy

Kvietik jelezte, "a rendszer" fenntartására - azaz a párttal, annak kampányával és a médiával kapcsolatos kiadásokra - szükséges bebiztosítani a pénzmozgásokat, amit a minisztériumi alkalmazott úgy vett, a pénz nem a Slavia Capital főnökének zsebébe vándorol.

Kodada szerepe volt az is, hogy egyetlen kérvényező vagy lobbista se találkozzon Kožucchal vagy Kvietikkel. Sőt, a PPA vezetője még az olyan helyzeteket is kerülte, hogy egy helyiségben legyenek, amikor Kodada lepasszolta a zsetont az oligarchának.

Kvietik tagadja, hogy a kenőpénzből támogatta volna az SNS-t, de azt nem, hogy néha összefutott a PPA főnökével, meg Kodadával. Az Albrecht hotel személyzetét is kikérdezte a rendőrség, és arra jutottak, hogy amikor a kifizető ügynökség felett sűrűsödni kezdtek a felhők, a 8-as számú "irodát" egyszeriben visszaalakíttatta normális helyiséggé.

A bíróságon a két említett tanú mellé felsorakozik egy harmadik személy is, az aránylag ismert pozsonyi ügyvéd, Ján Gajan, aki egy másik ügyben szintén leszállított 200 ezer euró hálapénzt Kvietiknek. A tanúk egybehangzó állítása szerint a Slavia Capital pénzembere 2018 végétől számítva lehangolódott, és pesszimistán ítélte meg a helyzetet, mert a rendőrség elkezdett szimatolni.

Állítólag Kvietik ezzel kapcsolatban is első kézből kapott információkat, mivel a 2016-os parlamenti választások után Anton Šafárik vette át a titkosszolgálat vezetőjének tisztségét, aki pedig jó barátja Andrej Dankónak, az akkori kormánypárti SNS irányítójának. Egy tanú vallomása szerint Šafárik továbbította az ügy fő vádlottjának azt az információt, hogy a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) foglalkozik az esettel. Ennek köszönhetően Kvietik felkészülhetett a rendőri beavatkozásra - vagyis "kitisztíthatta" a mobilját és elsimíthatta azt, amit ilyen esetekben tanácsos elrendezgetni. Az is kiderült, hogy 2019 végén Milán Lučanský, a tavaly decemberben a rácsok mögött öngyilkosságot elkövető korábbi rendőrfőnök másokon keresztül információt juttatott el Kvietikhez, hogy a rendőrség látókörébe került, azaz, hogy szimatolnak a mezőgazdasággal kapcsolatos ügyletei után.

Kvietik és Kožuch minden vádat tagad és azt mondja, hogy ez az egész a bűnbánók vallomására épül.

Az ügyészség a tanúk beszámolóira és több közvetett bizonyítékra alapozza a vádakat. Azt viszont nem térképezte fel, hová tűnt az a rengeteg pénz. Kvietik jelenleg vizsgálati fogságban ül, de már nem az Állattenyésztő-eset miatt, hanem a Szlovák Földalap korrupciós ügye okán, és a hatóságok a bűnelkövetők vezetőjeként tartják őt nyilván.

(Aktuality/para)